35060 - 031

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

bitcoin
کد خبر: 2273 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۲۶ ۵ اسفند ۹۶


به زبان ساده، بلاک چین در واقع یک دفتر دیجیتالی است که بر اساس سه اصل باز بودن دفترچه، عدم تمرکز و غیر قابل هک بودن طراحی گردیده است.


مقدمه

انسان ها همواره به دنبال حذف عدم قطعیت در هنگام تبادلات ارزشی خود بوده اند. در سال های اخیر یک نهاد مالی بر مبنای تکنولوژی شکل گرفته است که می تواند به صورت کلی تبادل ارزش بین انسان ها را متحول نماید.این تکولوژی که به بلک چین(Block Chain) معروف است را می توان دنباله رو همان تلاش انسان برای حذف عدم قطعیت در هنگام تبادلات ارزشی نامید.

در سال ۲۰۰۹ میلادی یک ژاپنی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، الگوریتمی را طراحی که بر اساس آن اولین پول دیجیتال تاریخ به نام بیت کوین نام گذاری شد..این پول بدون نیاز به تضمین هیچ بانک مرکزی در کل دنیا امکان انجام تراکنش Peer to peer(تراکنش بدون واسطه) را برای همه فراهم کرد. طبق نظر برخی اقتصاد دانان، بیت کوین در واقع یک پول به معنایی که در علم اقتصاد آمده نیست، بلکه بیشتر یک کالا است که می تواند به جای پول مورد استفاده قرار گیرد.

مفهوم بلاک چین

آنچه بیت کوین بر اساس آن طراحی گردیده است مفهومی به نام بلاک چین است. به زبان ساده، بلاک چین در واقع یک دفتر دیجیتالی است که بر اساس سه اصل باز بودن دفترچه، عدم تمرکز و غیر قابل هک بودن طراحی گردیده است.
علاوه بر آن باید بدانیم که بلاک چین و بیت کوین به هیچ عنوان حائز یک معنا نیستند بلکه رابطه بلاک چین و bitcoin مانند رابطه اینترنت و یوتیوب است. در واقع پخش ویدیو یکی از هزاران کاری است که میتوان روی بستر اینترنت انجام داد.

حال اگر بخواهم تکنولوژی بلاک چین را به زبانی ساده بیان کنم بهتر است با یک مثال ساده شروع کنم. وقتی شما پولی را در یک بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، آن‌ها اطلاعاتی را در مورد سپرده شما و حساب شما در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می‌کنند. بیت کوین هم کار مشابهی را برای حفظ اطلاعات حساب‌های کاربران انجام می‌دهد، اما برخلاف یک بانک، در بیت کوین با توجه به ماهیتی که دارد نمی‌توان به یک قدرت مرکزی که پایگاه داده را برای کاربران مدیریت و ذخیره کند، اعتماد کرد.

بیت کوین این مشکلات را با تقسیم کردن پایگاه داده به مجموعه‌های کوچکی که «بلاک‌ها» نامیده می‌شوند حل کرده است. هر بلاک یک جور برچسب (Label) است که آن را به بلاک قبلی پیوند می‌دهد به ترتیبی که هر کسی می‌تواند تمام پایگاه داده را که از این قسمت‌های مجزا تشکیل شده گردآوری کند؛ به عبارتی هر کسی که از بیت کوین استفاده می‌کند، یک نسخه از کل پایگاه داده را که زنجیره بلوک نامیده می‌شود ذخیره می‌کند و این مجموعه‌های بسیار کوچک را بین هم رد و بدل می‌کنند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس‌های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری‌ها است.

نحوه کار تکنولوژی بلاک چین :

هر تراکنش یک کد هش (Hash 64) کاراکتری تولید می‌کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می‌شود تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هر بلاک با استفاده از بلاک‌های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یک‌بارمصرف تولید می‌شود. به همین دلیل دست‌کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی، تقریباً غیرممکن است.

در حال حاضر سامانه‌های اداری و بانک‌ها در معرض جرائم سایبری قرار دارند؛ اما بلاک چین می‌تواند از این موارد جلوگیری کند. بلاک چین می‌تواند با استفاده از جایگزین کردن پردازش‌های موجود پیچیده‌، تمام تراکنش‌های انجام شده را ضبط و نگهداری کند.

Dave Hryciszyn مدیر بخش فناوری و راهبردهای شرکت انگلیسی Head London می‌گوید: «بلاک چین پایگاه داده‌ای است که محیط امن یکپارچه‌ای را در محیط‌های ناامن ایجاد می نماید. به این معنا که تمام اطلاعات معاملات انجام‌ شده در هر صنعتی را ذخیره می‌کند. »

برای درک مفهوم بلاک چین باید شبکه عظیمی را در نظر بگیرید که از تعداد زیادی نود با توان محاسبات کامپیوتری بسیار بالا تشکیل شده است. هر یک از اعضای شبکه که بخواهد تراکنشی انجام دهد، ابتدا باید درخواست آن را در شبکه صادر کند. سایر نودهای موجود در شبکه در برخورد با هر درخواست تراکنش دو فعالیت اساسی انجام می دهند.

 • اول اینکه معتبر بودن آن تراکنش را از لحاظ (Business Role) در مورد بیت کوین کافی بودن و موجودی فرد درخواست دهنده بررسی و تایید کنند.
 • دومین فعالیت اساسی در واقع پیدا کردن رمز پیچیده و تصادفی مورد نیاز بر اساس الگوریتم بلاک چین است که این رمز برای اضافه شدن آن تراکنش به دفتر دیجیتال مورد نیاز است.
 • بلاک چین


  نخستین نودی از شبکه که بتواند این دو فعالیت را با موفقیت به پایان برساند، آنرا به دفتر دیجیتال اضافه کرده و سپس برای اطلاع سایر نودها آنرا اعلام می نماید تا آنها نیز بتوانند خود را بروز کنند. سایر نودها نیز از ادامه کار بروی آن تراکنش دست کشیده و پس از بروز رسانی دفتر دیجیتال به دنبال تراکنش بعدی می گردند.

  بر بودن و همچنین کشف رمز هر تراکنش قبل از همه موفق شود، جایزه ای دریافت می کند که از جنس پول دیجیتال است.

  در هر ده دقیقه مجموعه تراکنشهای صورت گرفته در شبکه، در قالب یک Block از اطلاعات ایجاد و منتشر می شود که آن Block به Block قبل از خود لینک و در واقع در هم تنیده می شوند. بر همین منوال همه بلوکهای بعدی به قبلی ها لینک شده و شما برای اینکه بتوانید یک رکورد (یک سطر از دفتر یادداشت) را تغییر دهید باید بتوانید همه بلاکها را هک کرده و در واقع همه تراکنش های صورت گرفته را روی میلیونها کامپیوتر به صورت همزمان هک کنید. این کار تحقیقاً محال است و در نتیجه ما به عنوان بشر امروزی می توانیم از مزایا این دستاورد بزرگ استفاده کنیم.

  فناوری بلاک چین، یک دستاورد عمومی بشری است که تحت مالکیت هیچ کشور یا نهادی نیست و مالکیت آن متعلق به نسل بشر است. همان گونه که ملاحظه می کنید، سه اصل باز بودن، عدم تمرکز و غیر قابل هک بودن به خوبی توسط این نوآوری کم نظیر که با اختراع ماشین چاپ، اختراع موتور بخار و یا حتی اینترنت در یک تراز اهمیت قرار دارد پوشش داده می شود.

کاربردهای دیگر تکنولوژی بلاک چین

از بلاک چین می‌توان در زمینه‌های مالی، حسابرسی، صنعتی، پزشکی و زمینه‌های بسیار دیگری استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال می‌توان آن را در بخش پزشکی -که سوابق بیماران دست‌کاری می‌شود- به کار گرفت. این فناوری به پزشکان اجازه می‌دهد تا پرونده‌ای از سوابق بیماران را با امنیت بالا ذخیره کرده و آن‌ها را در صورت لزوم در اختیار دیگر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی قرار دهند. این کار علاوه برافزایش امنیت ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها، باعث کاهش خطرها و هزینه‌های مدیریت داده‌ها می‌شود.

بلاک چین برای دولت‌مردان کشورهای مختلف نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد. در حال حاضر دولت‌مردان انگلیس در حال تحقیق برای بهبود روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات توسط بلاک چین هستند.

از این فناوری می‌توان برای مقابله با دریافت محصولات چندرسانه‌ای به‌صورت غیرقانونی نیز استفاده کرد. از فناوری بلاک چین می‌توان برای اعتبارسنجی و جلوگیری از انجام تقلب در انتخابات الکترونیک نیز استفاده کرد.

منبع: وب سایت امیر تقوی/ bitcoin/coiniran

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • قراضه 343 (%1.39)
 • اسلب 560-656 (%3/43)
 • شمش 385-395 (%1.3)