35060 - 031

تفاوت بین ورق های فولادی نورد گرم و نورد سرد

تفاوت ورق گرم فولادی و سرد فولادی
کد خبر: 2302 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars شما هم به این مطلب امتیاز دهید
Loading...
۱۱:۳۰ ۶ اسفند ۹۶


در این مقاله ضمن معرفی فرایند های نورد گرم و نورد سرد در تولید ورق های فلزی، به ویژگی ها و تفاوت های آنها با یکدیگر خواهیم پرداخت .
نورد گرم فرایندی است که شامل نورد ورق های فولادی در دمای بالاتر از ۹۲۶ درجه سلسیوس می باشد،که این دما بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است، هنگامی که دمای فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد باشد می توان به آسانی آن را شکل و فرم داد و حتی می توان فولاد را در سایز های بزرگتری ساخت.

فرآیند نورد گرم

به طور معمول فولاد های نورد گرم دارای کیفیت کمتری نسبت به فولاد های نورد سرد می باشند به دلیل اینکه بدون تأخیر در پروسه تولید قرار می گیرند بنابراین به گرمایش مجدد فولاد نیازی نیست. هنگامی که دمای فولاد کاهش پیدا می کند، حجم آن نیز کم می شود بنابراین میزان کنترل برای تغییر سایز و شکل فولاد در دمای بالا در مقایسه با نورد سرد کمتر می باشد.

ورق گرم


بر اساس وزن، نورد گرم در بین فرآیندهای تولیدی دارای مقام نخست است و دستگاه‌ها و روش‌های تولیدی این فرآیند تا حد زیادی تکامل‌یافته و استاندارد شده‌اند، به گونه‌ای که تولید محصولات مرغوب و یکنواخت به قیمت‌های ارزان تر از ورق سرد می باشد. با وجود این، به علت گرانی و سنگینی دستگاه‌های نورد، محصولات نورد گرم تنها به شکل‌ها و اندازه‌های استاندارد شده که به دلیل تقاضای زیاد، تولید آنها اقتصادی است، عرضه می‌شوند.

ورق گرم همیشه برای تولید محصولات بزرگتر استفاده می شود

ورق گرم همیشه برای تولید محصولات بزرگتر استفاده می شود، زیرا محصولات بزرگ باید شکل های متمایزتری داشته باشند

مشتریانی که مصرف ورق گرم دارند کیفیت ظاهری برای آنها اهمیت ندارد و بیشتر بحث استحکام و ویژگی‌های مکانیکی برای آنها مهم است.

فرآیند نورد سرد

فولاد نورد سرد در اصل فولاد نورد گرمی می باشد که فرآیندهای بیشتری روی آن صورت گرفته است. دراین نوع نورد محصول در قالب های دمای پایین قرار می گیرد، جایی که قطعه پس از نورد آنیلی یا بازپخت تا دمای اتاق سرد می شود. پس از آنیل یک فرآیند نورد پوسته‌ای وجود دارد که در این فرآیند ورق‌ها از لحاظ ویژگی‌های مکانیکی و کیفیت ظاهر سطح و موج بررسی شده و عیوب آن برطرف می‌شود. و در نهایت فولاد با تلورانس ابعادی خوب و محدوده سطح بیشتری تولید می گردد.

اصلاح نورد سرد اشتباهاً به عنوان نام محصولات پایانی در نظر گرفته می شود در حالتی که نام محصولات به ورق های کویل یا شیت شده اشاره می کند.

هنگامی که از محصولات مفتولی نام برده می شود، از اصطلاح سردکاری استفاده می شود که شامل موارد و مزیت های ذیل می باشد

  1. کشش سرد(تغییر شکل سرد): باعث افزایش استحکام تسلیم و استحکام کششی می شود و اغلب باعث ایجاد هزینه های اضافی در گرمادهی می شود.
  2. نورد چرخشی: شامل از بین بردن ناخالصی های سطوح می باشد.
  3. سمباده زدن: در این مرحله اندازه اصلی محدوده تلورانس باریک یا کوچکتر می شود.
  4. پلیش زدن: پوشش سطوح را بهبود می بخشد.


تمام محصولات نورد سرد پوشش سطح یا سطوح با کیفیت بالا را فراهم می کنندو دارای کیفیت بالاتری هستند.

تمام محصولات نورد سرد پوشش سطح یا سطوح با کیفیت بالا را فراهم می کنند و از لحاظ تلورانس، یکنواختی و صافی سطح در مقایسه با نورد گرم کیفیت بالاتری دارند.

میلگرد های سردکاری شده به دلیل افزایش کربن معادل دارای سختی بیشتری نسبت به میلگرد های نورد گرم می باشند اما این مطلب نسبت به ورق های سرد و گرم صادق نیست.میزان کربن در ورق های فولادی نورد سرد کمتر است و معمولا چون آنیل می شوند نرم تر از ورق های نورد گرم می باشند.

ورق روغنی

به ورق فولادی نورد سرد ورق روغنی نیز نامیده می‌شود زیرا به دلیل حفاظت و جلوگیری از زنگ زدگی روی آن روغن محافظ زده می‌شود تا زمانیکه به‌دست مشتری می‌رسد از زنگ زدگی محافظت شود و به این دلیل به آن ورق روغنی نیز گفته می‌شود.

ورق سرد با پوشش گالوانیزه

در واقع ورق گالوانیزه پوشش ۴۰ درصدی آلیاژ روی در دو طرف ورق سرد می باشد که باعث کاهش خورندگی و اکسیده شدن ورق می شود

ورق روغنی

تمایزات ورق سرد و ورق گرم

تفاوت بین ورق گرم و ورق سرد موضوعی است که شما خریدار محترم پیش از خرید و استفاده از ورق فولادی در یک پروژه باید از آن اطلاع کافی داشته باشید، بطور کلی توضیحات ما در این خصوص به چهار دسته ی کلی زیر تقسیم می شوند

تفاوتهای فرایند ساخت ورق

ورق گرم یک فرآیند وابسته به استخراج و ذوب فلزات است که عمدتاً با عنوان ورق یا صفحات فولادی تولید میشود و بین مجموعه ای از رول ها قرار می گیرد.

ورق ها بسادگی تغییر شکل داده شده و یا به صورت صفحات فولادی برش داده میشوند. درجه حرارت ورق ها بیش از ۱۰۰۰ در جه ی فارنهایت می باشد.

ورق سرد یکی دیگر از فرآیندهای فلزی است که در دماهای نزدیک به دمای معمولی اتاق قرار دارد و آن را با عبور غلطک تغییر می دهند. ورق سرد اغلب برای کاهش ضخامت ورق یا صفحات فولادی استفاده می گردد و مقاومت و سختی عملکرد فلز را افزایش می دهد.

بهاء ورق

قیمت ورق سرد دو برابر قیمت ورق گرم می باشد، چرا که فرآیند کار با ورق سرد پیچیده تر از ورق گرم بوده و یک فرآیند دیگر به نام نمک و روغن زدن هم بین ورق سرد و گرم وجود دارد.

کاربرد

ورق گرم معمولاً برای تولید محصولات بزرگتر استفاده می شود، به این دلیل که محصولات بزرگ باید شکل های متمایزتری داشته باشند. ورق گرم رول شده، به عنوان ماده ی اولیه ی تولید ورق سرد رول شده و ورق روکشی به کار می رود.

ورق گرم در مقایسه با ورق سرد، قابل انعطاف است

محصولات کوچکتر باید با دوام تر و انعطاف پذیرتر باشند، برای همین همیشه توسط فولاد سرد ساخته می شوند. ورق سرد محصولی است که از فولاد تهیه میشود. این ماده از فولاد داغ ساخته می شود و بدون حرارت دهی، در دستگاه تراش از ضخامت آن کم می شود.

ورق سرد در قطعات خودرو، ساخت و ساز و اجزای سازنده، لوازم خانگی، حمام، کالاهای برقی، مبلمان و غیره استفاده می شود.

مزایا و معایب

ورق سرد ابعاد دقیق تری نسبت به ورق گرم دارد که توسط فرآیند ورق گرم ایجاد می شود. ورق سرد در حال حاضر از طریق فرایند سرد کردن به وجود می آید که به رسیدن به ابعاد نهایی آن کمک میکند.

با این حال، اشکال ورق سرد محدود است و به شکلهای مدور، مربع، مسطح تغییرشکل می یابد. اگر ابعاد با عرض کم و سطح مقطع یکنواخت باشند، اشکال دیگر نیز می توانند در زمره ی ورق سرد به شمار آیند.

در طول فرایند سرد کردن، ورق گرم دوباره به شکل های مختلف در می آید، و به ایجاد محصول نهایی غیرقابل انعطاف منجر می شود. ورق گرم در مقایسه با ورق سرد، قابل انعطاف است و می توان آن را به اشکال مختلف در آورد.

2+
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)