37741350-55 031

رول فرمینگ چیست؟

رول فرمینگ
کد خبر: 6967 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۲۴ ۱۵ آذر ۰۰

رول فرمینگ چیست؟ فرآیند رول فرمینگ به فرم دهی انواع ورق فولادی از قبیل آهن, استیل, آلومینیوم و … گفته می‌شود. این فرآیند توسط یک سری قالب فرم ( غلطک ) که بر روی شافت هایی که توسط تعدادی یاتاقان ( دروازه ) مهارشده‌اند انجام می‌پذیرد.
رول فرمینگ به ۲ روش سرد و گرم انجام می‌پذیرد که روش سرد جهت فرم دهی ورق‌های با ضخامت پائین و روش گرم جهت فرم دهی ورق‌های باضخامت بالا استفاده می‌شود.

رول فرمینگ سرد یا شکل غلطکی سرد یک فرآیند سنتی بوده که هنوز هم به‌عنوان یک هنر «اسرارآمیز» شناخته می‌شود. این فرآیند از آن‌جهت جنبه «اسرارآمیز» به خود گرفته که متغیرهای زیادی در موفقیت‌آمیز بودن آن نقش به سزایی دارند. از جمله این متغیرها می‌توان به مواردی مانند: خصوصیات ماشین رول فرمینگ، مهارت طراح ابزار، کیفیت و عملکرد ابزار طراحی‌شده، مهارت اپراتور، نحوه استقرار ابزار و میزان شکل‌پذیری نوار ورق اشاره نمود. صنایع به شکل‌های مختلفی از رول فرمینگ سرد استفاده می‌کنند. کاربرد این فرایند در صنایع ورق‌کاری بسیار متنوع است به‌نحوی‌که محدوده‌ای از قطعات با دقت پایین تا قطعات حساس و دقیق را پوشش می‌دهد.

انواع مختلف دستگاه رول فرمینگ

دستگاه رول فرمینگ دارای انواع مختلفی است که هر کدام از این دستگاه ها کار خاصی را انجام می دهند. شما می توانید در زیر با انواع این دستگاه ها و نحوه کار آنها آشنا شوید.

دستگاه رول فرمینـگ ال اس اف

از این نوع دستگاه رول فرمینگ برای ساخت مقاطع سی فرم و یو فرم با سایزهای مختلف برای کاربرد در داخل دیوارهای کاذب در سازه‌های عمرانی استفاده می‌شود. این نوع دستگاه شامل کویل بازکن و مجموعه‌های برش و پانچو و مجموعه‌ی فرمینگ باقابلیت تغییر فاصله میان قالب‌ها و قابلیت تولید عرض‌های مختلف است.

دستگاه رول فرمینگ

دستگاه رول فرمینگ طرح سفال

از این نوع دستگاه در ساخت ورق‌ها به شکل فرم و فرم سفال و ساخت ورق به شکل و فرم سفال پله‌دار استفاده می‌شود. این نوع رول فوم نیز دارای کویل و مجموعه‌ی فرمینگ ورق‌های رنگی و پرس پله و برش پایانی است.

دستگاه رول فرمینگ پوشش سقف

این نوع از رول دارای دو نوع رول فرمینگ سینوسی یا کرکره و رول فرمینگ ذوزنقه است.

دستگاه رول فرمینـگ ساندویچ پانل

از این نوع دستگاه رول فرمینگ جهت تولید ورق‌های فرم گرفته برای کاربرد ساندویچ پانل استفاده می‌شود.

جهت مشاهده کامل مقاله کلیک نمایید.

منبع سایت فولاد ۲۴

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)