35060 - 031

فلنج با سطح برجسته

فلنج با سطح برجسته
کد خبر: 4253 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۵۷ ۳ تیر ۹۷


فلنج ها (flange) صفحات دایره ای با چندین سوراخ که در اطراف آن تعبیه شده می‌باشند و یکی از گونه های اتصال دهنده لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگرند.


هنگامی که فلنج ها وارد لوله می شوند یک سد ایجاد کرده و لوله را مسدود می کندو کاربرد اصلی آن نیز بستن لوله ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است و از کاربرد دیگر آن میتوان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها اشاره کرد.فلنج‌ها ، که اغلب به صورت جفت، با استفاده از پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می‌سازند، به آسانی باز شده و برای فشارهای پائین و بالا مناسب می‌باشند. فلنج ها در مکان هایی که در آن لوله ها ،ابزار دقیق، شیرها و دیگر تجهیزات که برای تعمیر و نگهداری مونتاژ شده اند مورد استفاده قرار میگیرند.

اتصال فلنج دار تشکیل شده از سه قسمت مجزا می باشد :

۱-فلنج

۲- گسکت (یک درزگیر مکانیکی می ­باشد­که به­ گونه ­ای طراحی شده ­تا در فضای خالی بین دو شیء ­(اتصالات فلنجی)­ قرار گیرند)

۳- پیچ های فلنج هایی که بصورت قطعه دیسکی شکل می باشند؛

که همیشه به صورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شوند و برای فشارهای کم و زیاد مناسب می باشد. آب بندی بین دو Flange توسط لای (Gasket) که در بین آنها قرار داده می شود انجام می گیرد. جنس Flange ها از فولاد و آلیاژهای آن و یا از چدن و استیل و ….. سایر مواد ساخته می شود.فلنج‌ها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاس‌های مختلف تقسیم می‌گردند.

فلنج (flange) از لحاظ کاربرد به دسته های مختلف سطح ساده، سطح برجسته، حلقه مشترک، نرو ماده، صفحه شیاردار و…. تقسیم می شود که در ادامه به توضیحانی در مورد “فلنج با سطح برجسته” اشاره می کنیم.

فلنج با سطح برجسته (RF: RAISED FACE)

این نوع Flange با یک واشر صاف که قبلا از آزبست ساخته شده مهر و موم شده اما در حال حاضر با مواد سازگار با محیط زیست ساخته می شود وبرای نصب و راه اندازی بین دوفلنج سطح برجسته طراحی شده است. در این نوع فلنج ها سطح آنها که درمقابل فلنج دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار گرفته می شود نسبت به سطح کلی Flange برجسته تر ساخته می شود.

بر اساس استاندارد مقدار برجستگی درتمام اندازه‌ها برای کلاسهای ۱۵۰و ۳۰۰ برابر ۱٫۶ mm وکلاسهای بالاتر برابر ۶٫۴ mm می‌باشد. در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملاً صیقلی smooth finish و یا دارای شیار serrated finish باشد واین شیارها یابصورت هم مرکز ویا حلزونی می‌باشد که روش ساخت آن در استاندارد mss-sp-6 مشخص گردیده است معمولاً عمق شیارها ۰٫۴mm وفاصله آن از هم ۰٫۸ mm می‌باشد.

مشخصات فلنج ها

مطابق استاندارد، مشخصات Flange که شامل موارد ذیل می‌باشد باید بر روی Flange حک گردد:

  • نام تجاری تولید کننده Flange
  • سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که Flange به آن جوش داده خواهد شد)
  • مقدار فشار قابل تحمل (به آن کلاس Flange هم گفته می‌شود)
  • شکل سطح Flange (شکل سطح فلنج مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می‌باشد)
  • سوراخها (گاهی بعنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌گردد)
  • مواد تشکیل دهندهFlange (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیان کننده مشخصات مواد خام مورد استفاده برای تهیه Flangeمی‌باشد)
  • شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی Flange

منبع:تجهیزصنعت/آسیا صنعت/ویکی پدیا

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)