37741350-55 031

فولاد دمشقی چیست و چه کاربردی دارد؟

فولاد دمشقی
کد خبر: 9485 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars شما هم به این مطلب امتیاز دهید
Loading...
۱۱:۱۱ ۲۹ فروردین ۰۱

فولاد یکی از پرکاربردترین آلیاژها در صنعت می باشد و دارای انواع مختلف می باشد که فولاد دمشقی یکی از انواع آن می باشد در گذشته این فولاد در دمشق خرید و فروش می شد که ممکن است دلیل نام گذاری این نوع فولاد باشد…

 

آیا با فولاد دمشقی آشنایی دارید؟ آیا می دانید چه کاربردهایی دارند؟ این فولاد دارای ظاهری زیبا و خاص است که به همین دلیل مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است، در این نوشتار تصمیم داریم به فولاد دمشقی و کاربرد آن بپردازیم با ما همراه باشید با ادامه مطلب بشرح موارد ذیل…

 • فولاد دمشقی ( Damascus steel)
 • انواع فولاد دمشقی
 • روش ساخت فولاد دمشقی
 • کاربرد فولاد دمشقی
 • مزایای ساخت چاقو با فولاد دمشقی
 • فولاد دمشقی ( Damascus steel)

فولاد دمشقی نوعی فولاد معروف است که ۱۵۰۰ سال پیش اختراع شد و بوسیله الگوی موج دار تیره و روشن می توان آن را تشخیص داد. این نوع فلز علاوه بر زیبایی دارای انعطاف پذیری، دوام و استحکام بالایی است. جالب است بدانید این فولاد از فولادهای مختلف ساخته می شود و دارای ترکیبی از یک فولاد با کربن بالا و یک فولاد با آلیاژ نیکل می باشد و برخی معتقدند به سه علت به این نام معروف شد ۱- به علت خرید و فروش آن در دمشق ۲- ساخت آن در دمشق ۳- و برخی به علت ظاهر آن که شبیه به نوعی پارچه به نام Damascus بوده است به این نام نامگذاری شد.

انواع فولاد دمشقی

– فولاد دمشقی با الگوی جوش

چاقوهای امروزی دارای خواص این فولاد می باشند ، در این روش ابتدا آهن و فولاد را روی یکدیگر قرار داده و بوسیله یک چکش در دمای بالا آن را فورج می کنند تا به یکدیگر متصل شوند و با یک فلاکس محل آب بندی را اتصال می دهند تا از نفوذ اکسیزن جلوگیری نمایند.

– فولاد دمشقی ریخته گری

در روش فولاد دمشقی ریخته گری از نوعی فولاد خاص به نام ووتز استفاده می گردد، Woots Steel ۲۰۰۰ سال پیش توسط هندو تولید شد و جهت مواد اولیه فولاد دمشقی از آن استفاده می گردید.

ووتز با ترکیباتی همچون آهن، زغال چوب و فولاد در دمای بالا و پایین ترین مقدار اکسیژن ریخته گری می شود در این فرآیند آهن با جذب کربن موجود در زغال چوب و با سرد شدن تبدیل به کاریید آهن می شود.

روش ساخت فولاد دمشقی

رایج ترین روش ساخت که توسط صنعتگران با تجهیزات خاص انجام می گردد این است که ابتدا ورق های فولادی روی هم قرار می دهند سپس آنها را جوش داده و در نهایت طی یک فرایند خاص بلوک بدست آمده یکپارچه می شود و شکل نهایی و مد نظر ایجاد می شود.

بطورکلی ساخت فولاد دمشقی دارای سه مرحله است:

 • قراردادن ورق ها روی یکدیگر
 • جوشکاری
 • ایجاد بلوک یکپارچه

کاربرد فولاد دمشقی

این فولاد در ساخت چاقو و ابزارآلات برنده و تیز و حتی زیورآلات بسیار کاربرد دارد، بعلاوه در تولید بدنه سلاح های گرم بسیار قابل کاربرد دارد.

مزایای ساخت چاقو با فولاد دمشقی

این نوع فولاد بهترین نوع فولاد جهت ساخت چاقو است که دارای مزایای زیادی است یکی از آن زیبایی چاقو است و از آنجاییکه انسان در ایجاد آن دخیل نیست هر چاقو بصورت تصادفی طرح خاصی دارد، چاقوی دمشقی دارای تیغه تیز و برنده ای است، همچنین دارای عمر طولانی و دوام بسیار بالایی است البته در نگهداری آن می بایستی دقت نمود که زنگ نزند.

سخن پایانی

در پایان می توان گفت این فولاد زیبا با روش خاصی تولید می گردد و قیمت آن به اندازه‌ی آن و این که چند لایه فولاد روی هم قرار بگیرند بستگی دارد و جهت افزایش دوام آن باید از رطوبت دور و تمیز نگه داشته شود.

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد۲۴

1+
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • قراضه 343 (%1.39)
 • اسلب 560-656 (%3/43)
 • شمش 385-395 (%1.3)