37741350-55 031

نبشی چیست و چه کاربردی دارد؟

نبشی
کد خبر: 6222 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars شما هم به این مطلب امتیاز دهید
Loading...
۱۰:۲۰ ۲۹ خرداد ۹۸

نبشی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که بصورت تنها و یا مرکب در صنعت ساختمان سازی بکار برده می شود، در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد نبشی، انواع آن و نیز به برخی از تولیدکنندگان داخلی آن بپردازیم.

 

نبشی پروفیلی است که سطح مقطع آن بصورت دو ضلع عمود برهم بوده و یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی به شمار می رود که به صورت مرکب و تنها در پروژه های عمرانی, ساختمانی و نیز صنعتی استفاده می گردد. نبشـی ها با ۲ مشخصه « اندازه بال ها »و «ضخامت »شناخته می شود.

نبشـی ها از لحاظ نوع تولید به دو نوع تقسیم می شوند:

 • نبشی پرسی : این نبشی را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده است می سازند وبه آن شکل می دهند این بدین معنی است که ماهیت اولیه این مقطع از ورق فولادی است.
 • نبشی فابریک: این نوع نبشی ازهمان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می گردد .

مشخصات فنی انواع نبشی

نبشـی ها از لحاظ نوع ظاهری به دونوع تقسیم می شوند که با توجه به ظاهر آن می توان متوجه تفاوت آنها شد

 • نبشی بال مساوی
 • نبشی بال نامساوی
نبشی

نبشی بال مساوی:
همانگونه که از اسمش مشخص است پروفیل هایی که دو بال قائم آن ها یکسان و همراه با حرف ال تنها (L ) یک عدد درج شده باشد پروفیل بال مساوی گویند. بعنوان مثال علامت L300 نشان دهنده پروفیل با بال مساوی و سایز ۳۰۰ میلیمتر می باشد.

نبشی بال نامساوی:
در برخی موارد امکان استفاده از پروفیل با بال مساوی وجود ندارد به همین دلیل از نوع نامساوی آن استفاده می گردد. این نوع محصول با استاندارد های ST37 و ST52, ST44 در بازار موجود می باشد که در نقشه ی ساختمان با درج سایز هر دو بال در کنار حرف L مشخص می شود. بعنوان مثال L 300*200 نشان دهنده پروفیل با دو بال به اندازه های ۳۰۰ و ۲۰۰ میلیمتر می باشد.

کاربرد نبشی:

نبشـی دارای کاربرد گسترده ای در سازه های فلزی می باشد که با توجه به طرح ارائه شده توسط مهندسین، نبشی ها را بصورت شاخه و خرد شده ( نبشی لقمه) بکار می برند.

 • به طور معمول از نبشی ها با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر جهت متصل نمودن های پل ها به ستون ها ، تیر آهن ها به بیم های باربر، ستون ها به صفحات درفوندانسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند علاوه بر آن در ساخت ستون و نیز خرپا استفاده می گردد.
 • در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.
 • در سقف های کرومیت برای بال بالایی تیرچه نبشـی،تسمه یا ناودانی بکاربرده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد. که.برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می کنند انواع اتصال ساده عبارتند از :اتصال نبشی جان ، اتصال با نبشـی نشیمنی ( تقویت نشده ) و ( تقویت شده ) ، اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) اتصال گیردار ( صلب ) وغیره …. .

نبشی چیست

نحوه محاسبه وزن نبشـی:

وزن محصول بر حسب کیلو گرم بوده و برای محاسبه آن می توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:

ضخامت نبشی (متر) × طول (متر) × اندازه بال ها (متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (کیلوگرم)

برخی تولیدکنندگان نبشی:

در ذیل توضیحات درخصوص تاریخچه شرکتهای تولیدی نبشـی به اختصار خواهیم پرداخت.

 • نبشـی فولاد ناب تبریز
 • نبشـی نورد آریان فولاد
 • نبشـی فولاد کوهپایه
 • نبشـی فولاد اصفهان
 • نبشـی سافا
 • فولاد اصفهان
 • گروه صنعتی شکفته

بازار آنلاین خرید و فروش نبشی

شرکت فولاد ناب تبریز:

این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نبشـی و ناودانی در ایران به دلیلی کیفیت و تنوع محصوات و رعایت الزامات و مقررات استاندارد های اجباری محصولات ، جایگاه ویژه ای در بازار آهن و فولاد ایران داشته و مدیریت شرکت این اعتماد مشتریان را به عنوان سرمایه ای ارزشمند برای شرکت دانسته و حفظ و نگهداری از آن را وظیفه تک تک همکاران می داند.

در طول سالیان گذشته و بر اساس نیازهای بازار و مشتریان این شرکت موفق گردیده طیف وسیعی از مقاطع فولادی نظیر نبشـی (۱۲۰-۳۰ میلیمتر) ، ناودانی (۱۶۰-۸۰ میلیمتر) و تیر آهن (۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیمتر ) به طول ۱ تا ۱۲ متر را تولید و عرضه نماید. محصولات شرکت فولاد ناب تبریز بر اساس استانداردهای ملی به شماره ۱-۱۳۹۶۸ و ۱-۴۴۷۷ و ۱۶۳۴۸ تولید شده و دارای گواهینامه کاربرد علامت استاندارد اجباری برای محصولات نبشی و ناودانی و تیر آهن از سازمان ملی استاندارد ایران می باشد.

نبشی چیست

آریان فولاد:

تولیدکننده انواع مقاطع فولادی و شمش های آلیاژی و ساختمانی

فولاد کوهپایه:

کارخانه مقاطع سبک و نیمه سنگین فولادی شرکت فولاد کوهپایه در ۳۵ کیلومتری شرق اصفهان، حدفاصل اصفهان و نائین و در شهرک صنعتی شرق (سگزی) در زمینی به مساحت ۳۲ هکتار با زیربنای صنعتی بالغ بر ۱۷ هکتار واقع شده است. مراحل طراحی و ساخت این کارخانه از سال ۱۳۷۹ با هدف تولید مقاطع فولادی به روش نورد گرم آغاز و در سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسید.

محصولات این کارخانه شامل نبشـی(بال مساوی و نامساوی)، ناودانی، سپری، تسمه، چهارگوش و ریل جرثقیل در ابعاد و ضخامتهای گوناگون می باشد. این شرکت دارای استانداردهای ملی ایران به شماره های ۱۳۹۶۸ برای انواع نبشـی و شماره ۴۴۷۷ برای ناودانی و نیز دارای گواهینامه مدیریت کیفیت ISO 9001-2015 می باشد.

مهمترین قابلیت این کارخانه تضمین کیفیت محصولات ذکر شده مطابق با استاندارد و مشخصات خالص مورد نظر مشتری می باشد. این عمل توسط تکنولوژی برتر استفاده شده در خط تولید و کنترل کیفیت بسیار قوی بر تمام مراحل تولید از مرحله تأمین مواد اولیه تا بارگیری محصول نهایی میسر می باشد.

فولاد اصفهان:

شرکت فولاد اصفهان درسال ۱۳۷۴ به منظورتولید محصولات فولادی گرم نوردیده در شهرک صنعتی اشترجان واقع در۳۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان تأسیس گردید. این شرکت در سالهای اول نسبت به تولید نبشی گرم نوردیده فولادی ساختمانی بعنوان اولین تولید كننده نبشی در بخش خصوصی همت گماشت و در سالهای بعد نسبت به افزایش تنوع تولید محصولات از جمله نبشـی صنعتی، آرک معدن و ناودانی، افزایش کمیت و بخصوص افزایش کیفیت محصول اقدام نمود.

گروه صنعتی شکفته :

گروه صنعتي شكفته در دهه ۱۳۳۰ با يك كارگاه ريخته گري ساده توسط آقاي حبيب شكفته فعاليت خود را با ريخته گري و توليد انواع لوازم سنجش آغاز كرد و اين روند توليد با پيشرفت خاص خود تاکنون ادامه يافت.

در نهایت شما می توانید نبشی مورد نظر خود را از طریق سایت فولاد۲۴ خرید و حتی با گذاشتن مزایده آن را به فروش برسانید، و امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی درخصوص تولیدکنندگان نبشـی کسب نموده باشید.

منبع: تهیه شده در گروه تأمین محتوای فولاد۲۴

5+
دسته بندی :
برچسب ها : ،

2 دیدگاه برای “نبشی چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • قراضه 343 (%1.39)
 • اسلب 560-656 (%3/43)
 • شمش 385-395 (%1.3)