37741350-55 031

گالینگ و راه های جلوگیری آن

کد خبر: 9302 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۴۳ ۱۶ اسفند ۰۰

گالینگ و راه های جلوگیری از آن کدام است؟ همانطور که می دانیم سازه های فلزی تأثیر بسزایی در صنعت دارد اما در مواردی و تحت شرایط خاصی موجب اختلال در عملکرد آن سازه می گردد که یکی از آن ها همان گالینگ است، که در این نوشتار تصمیم داریم بیشتر به این موضوع بپردازیم.

 

گالینـگ زمانی که دو فلز بر روی هم فشار و اصطکاک داشته باشند رخ می دهد در واقع پدیده گالینگ همان آسیب و فرسودگی است که بر اثر فشار و اصطکاک و گرما بوجود می آید. در ادامه به موارد ذیل بشتر می پردازیم با فولاد۲۴ همراه باشید…

  • گالینگ چیست؟
  • چه فلزاتی بیشتر در معرض گالینگ هستند؟
  • فرق ساییدگی و گالینگ
  • روشهای جلوگیری از گالینگ
  • گالینگ پیچی

گالینگ چیست؟

گالینـگ ( Galling) یک نوع سایش است که یک فلز به فلز دیگر به خاطر تماس، به طور ناخواسته می چسبد و موجب می شود در عملکرد فلز دچار مشکل گردد.

چه فلزاتی بیشتر در معرض گالینگ هستند؟

گالینـگ بیشتر در فلزاتی مانند آلومینیوم و فولادهای ضد زنگ آستنیتی رخ می دهد و در فولادهای ضدزنگ مارتنزیتی و فولادهای ابزاری کمتر اتفاق می افتد.

فرق ساییدگی و گالینگ

ساییدگی و گالینـگ دو پدیده کاملاً متفاوت است به این صورت که در پدیده ساییدگی و سایش ، مواد روی یکی از این دو سطح یا هر دوی آن ها، در اثر اصطکاک و فشار خورده و از بین می رود و در طول زمان و بطور تدریجی بوجود می آید اما در گالینـگ مواد از بین نمی رود بلکه مواد به خاطر شرایط حاکم (گرما، فشار، اصطکاک) از یک سطح به سطح دیگر چسبیده و هنگام جدا کردن یکی از دو سطح آسیب می بیند. بهتر است بگوییم این پدیده زمانی رخ می دهد که دو قطعه به یکدیگر چفت می شوند اما جالب است بدانید بطور آنی اتفاق می افتد و برخلاف ساییدگی به تدریج ایجاد نمی شود.

گالینگ

روشهای جلوگیری از گالینگ

استفاده از روان کننده جهت کاهش میزان اصطکاک (روان کارهای ضدگالینـگ)

استفاده از فلزی که مستعد گالینـگ نباشد

استفاده از هلی کویل در فلزاتی مانند آلومینیوم

کاهش فشار بر سطوح تماس فلزات

اطمینان از تمیز بودن سطح تماس فلز که عاری از هرگونه ضایعات و آلودگی باشد.زیرا مانده ضایعات موجب افزایش اصطکاک و گالینـگ می گردد.

گالینگ پیچی

گالینـگ پیچی نوعی خاص از این پدیده است که در پیچ و مهره هایی که از جنس فولاد ضدزنگ ، آلومینیوم و تیتانیوم است اتفاق می افتد، در این حالت پس از سفت شدن مداوم اتصال دهنده ها، گالینـگ ایجاد می شود که موجب می گردد پیچ و مهره ها به یکدیگر قفل شوند مخصوصاً در اتصالاتی که رزوه های خراب دارند بیشتر این اتقاق رخ می دهد، از طرفی قفل کننده های نایلونی هم در مهره ها موجب بالا بردن پدیده گالینـگ می شود.

منبع: فولاد۲۴

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)