35060 - 031

آسیا بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده سیم زنگ‌نزن در جهان

آسیا بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده سیم زنگ‌نزن در جهان
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۵۵ ۲۷ تیر ۹۷


سیم زنگ‌نزن از جمله محصولاتی است که با وجود آن‌ که حجم تجارت آن در مقایسه با سایر محصولات زنگ‌نزن کمتر است؛ ولی محصولی با کاربردهای متنوع است و از آن‌جایی که تولید این محصول نیازمند تکنولوژی خاص و پیشرفته‌ای است،..


..هزینه‌های سرمایه‌گذاری بالایی را نیازمند است. در عین حال، کاربردهای بسیار متنوع آن سبب شده تا توزیع بازار تولید این محصول نسبت به بازار مصف آن متفاوت باشد. از این رو، برای بسیاری از کشورها واردات منبع تأمین تقاضا است که آسیا به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده سیم زنگ‌نزن به جهان بخش قابل توجهی از این تقاضا را پاسخگو بوده است.

همزن‌های آشپزحانه شاید ملموس‌ترین و آشنا‌ترین محصول ساخته شده با سیم‌ فولادی زنگ‌نزن باشد؛ اما کاربردهای سیم زنگ‌نزن فراتر از محیط آشپزخانه است و حتی صنایعی نظیر هوا و فضا و نظامی را نیز در بر می‌گیرد. سیم زنگ‌نزن در تولید محصولات متعددی با کاربردهای گوناگون از فنس و فنر تا سیم ارتودنسی دندان استفاده می‌شود. همچنین سیم‌های زنگ‌نزن جوش به عنوان فیلر در جوش‌کاری به روش‌های TIG و MIG نیز دیگر کاربردهای سیم زنگ‌نزن است. تولید کابل و طناب فولادی زنگ‌نزن مورد استفاده در صنایع دریایی برای مهار محموله‌های سنگین با تنیدن سیم‌های زنگ‌نزن نیز دیگر کاربردهای آن‌ها است.

این کاربردها نشان می‌دهد که هرچند حجم مصرف سیم زنگ‌نزن فولادی در مقایسه با سایر محصولات زنگ‌نزن ناچیز است؛ اما کاربردهای این محصول طیف گسترده‌ای از محصولات را در بر می‌گیرد. با توجه به این تنوع مصرف، به‌دلیل هزینه‌های سرمایه‌گذاری بالای تولید این محصولات، نه‌تنها بسیاری از کشورها تمایلی به تولید داخلی سیم زنگ‌نزن ندارند، بلکه بعضا توانایی تکنولوژیک تولید (تولید این محصول نیازمند تولید فولاد زنگ‌نزن است) آن را نیز ندارند. گستردگی کاربردهای سیم زنگ‌نزن به همراه تکنولوژی پیشرفته تولید آن که مستلزم هزینه‌های سرمایه‌گذاری هنگفتی است؛ بررسی تجارت این محصول را مهم جلوه می‌دهد.

تجارت سیم زنگ‌نزن فولادی در سال‌های گذشته تغییرات چندانی نداشته است. در سال ۲۰۱۰ مقدار سیم زنگ‌نزن تجارت شده حدود ۵۵۳ هزار تن بود که کمترین مقدار طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ بوده است. در سال ۲۰۱۴ نیز حدود ۵۷۱ هزار تن سیم زنگ‌نزن تجارت شد که بیشترین مقدار در سال‌های اخیر بوده است؛ پس از سال ۲۰۱۴ مقدار تجارت مجددا کاهش یافت و در سال ۲۰۱۶ به حدود ۵۳۸ هزار تن رسید.

آسیا بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده سیم زنگ‌نزن در جهان

آسیا بزرگ‌ترین صادرکننده و واردکننده سیم زنگ‌نزن در جهان بوده که سهم واردات آن از تجارت جهانی ۴۶٫۶ درصد و سهم صادرات ۵۵٫۲ درصد بوده است. اروپا پس از آسیا بیشترین سهم را از صادرات جهانی سیم زنگ‌نزن داشته است. در سال ۲۰۱۶ سهم اروپا از صادرات سیم زنگ‌نزن ۳۲٫۶ درصد و واردات آن ۳۸٫۴ درصد از کل واردات جهان بود. حضور کشورهای چین و هند به عنوان بزرگ‌ترین صادرکنندگان سیم زنگ‌نزن در جهان، آسیا را بزرگ‌ترین صادرکننده جهان کرده است. از آن جایی که بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز در آسیا قرار دارند که اغلب متقاضی سیم زنگ‌نزن و فاقد واحد تولید آن هستند؛ بزرگ‌ترین واردکننده سیم زنگ‌نزن نیز منطقه آسیا بوده است.

منبع:متال نیوز

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)