37741350-55 031

آغاز موج جدید و شاید پایانی افزایش قیمت فولاد در سال ۹۶/ مسیر برای فولاد مبارکه و فولاد خوزستان هموار شد!

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۳۷ ۲۵ بهمن ۹۶

امروز ۲۵ بهمن ماه را باید روز شروع آخرین فاز افزایشی قیمت در سال ۹۶ دانست. آخرین فاز افزایشی به شرطی که نرخ دلار از ۵ هزار تومان فراتر نرود و نرخ های جهانی نیز در همین روند ثبات به مسیر خود ادامه دهند.امروز اسلب فولاد خوزستان در بورس کالا آتش بازی کرد و عرضه ۲۰ هزار تنی آن با تقاضای جالب ۱۲۱ هزار تنی مواجه شد به طوری که افزایش ۱۴۵ تومانی قیمت پایانی معامله نسبت به قیمت پایه را به همراه داشت. این معامله با قیمت پایانی ۲۲۰۵۳ ریال به ثبت رسید در حالی که قیمت پایه آن ۲۰۶۰ تومان بود. این در حالی است که آخرین نرخ معاملاتی اسلب فولاد خوزستان ۱۹۹۴۱ ریال در تاریخ ۱۵ بهمن ماه بوده است و این یعنی افزایش ۲۱۱ تومانی در ۱۰ روز!

به نظر می رسد افزایش نرخ ارز در کنار پایین تر بودن قیمت داخلی اسلب نسبت به نرخ های جهانی، مهم ترین دلیل استقبال خریداران از این عرضه و رقابت ۷ درصدی متقاضیان بوده است. علاوه بر شرایط اعتباری تسویه در این عرضه به صورت اعتبار ۳ ماهه با نرخ ماهیانه ۱.۵ درصد نیز در استقبال متقاضیان بی تاثیر نبوده است چرا که در اطلاعیه عرضه اعلام شده بود این آخرین عرضه اعتباری اسلب فولاد خوزستان در سال ۹۶ خواهد بود!

از سوی دیگر در روز جاری ۲ هزار تن شمش ۱۵۰ میلیمتری فولاد کاوه جنوب کیش هم با قیمت ۱۹۷۰ تومان عرضه شد که با رقابت صورت گرفته ۱۹۹۸ تومان مورد معامله قرار گرفت. ۲ هزار تن شمش ۱۳۰ میلیمتری کاوه هم با ۶۷ تومان افزایش نسبت به قیمت پایه با قیمت ۲۰۳۷ تومان معامله شد.

اینگونه می توان نتیجه گیری کرد که با توجه به رویدادهای امروز و توجه به این نکته که کشف نرخ شمش صورت گرفته در معاملات شمش فولاد کاوه به واقعیت بازار هم نزدیک است، به نظر می رسد معاملات امروز زمینه رشد قیمت شمش، میلگرد و همین طور ورق را فراهم آورده است و فاز جدیدی از افزایش قیمت در بازار فولاد کلید خورده است. بدین ترتیب با توجه به نرخ تقریبا ۲ هزار تومانی کشف شده برای شمش فولاد کاوه جنوب، پس از ماه ها بالاخره نرخ پایه شمش فولاد خوزستان در عرضه هفته آینده وارد کانال ۲ هزار تومان خواهد شد کانالی که فولاد خوزستان چندین بار و به دلایل مختلف اقتصادی و دستوری نتوانسته آن را فتح کند و به احتمال بسیار بالا این بار می تواند!

منبع:چیلان

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)