35060 - 031

آغاز نگرانی فولادی‌ها / بازار بی دفاع

آغاز نگرانی فولادی‌ها / بازار بی دفاع
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۱۷ ۲۹ خرداد ۹۷


ديروز اولین سیگنال‌های کاهشی از قیمت فولاد مخابره شد اگرچه این افت قیمت بیش از کارخانه‌ها رهگیری شده اما نهایتا عرضه‌ها از انبار بعضاً ارزان‌تر از قیمت‌های پیشنهادی از سمت کارخانه‌ها نیز شنیده شد..


..که نشان می‌دهد اهالی بازار افت قیمت‌ها را جدی‌ گرفته‌اند و از هم‌اکنون در برابر آن موضع‌گیری جدی کرده‌اند.

این شرایط یعنی تداوم افت نرخ حتی اگر محدود باشد هم زهر نگرانی را در بین اهالی بازار منتشر کرده و با تغییر جو روانی از رشد نرخ به کاهش قیمت‌ها سبب خواهد شد تا بازار طعم سقوط آزاد را حس کند. این وضعیت اگرچه به پیش‌زمینه‌های بسیاری نیاز دارد اما قیمت‌های بالای فعلی ، عدم وجود تقاضای مؤثر ، آرامش نسبی در بازار جهانی و همچنین موجودی بالای انبارها و نبود موتور محرک سفته‌بازی موجب می‌شود تا همه چیز برای کاهش قیمت‌ها فراهم شود.

از سوی دیگر تولیدکنندگان اصلی و بزرگ هم از قیمت‌های موجود حمایت جدی نخواهند کرد و شاید توان حمایت از قیمت‌های بالای فعلی را به دلایل مختلف ندارند یعنی باید نگران بازاری بی‌دفاع برای روزهای آینده بود. از سوی دیگر بازار فولاد چیز مخفی برای اهالی آن ندارد که بتواند با تغییرات زیرپوستی از قیمت‌ها همچون بازار سکه حمایت کند و ورود و خروج محموله‌ها و سرمایه نیز از چشم اهالی بازار مخفی نخواهد ماند.

این در حالی است که از امرو زمزمه‌هایی از خروج سرمایه از بازار فولاد و حتی مهاجرت به بازار سکه به گوش می رسد که امیدواریم صحت نداشته باشد زیرا هر دو بازار را دگرگون می‌سازد. این در حالی است که سرمایه‌های در گردش در بازار فولاد بسیار بزرگ است و می‌تواند هم به بازار فولاد با سقوط آزاد نرخ لطمه زده و هم به بازار سکه با افزایش قیمت‌ها آسیب بزند. قیمت‌های بالای فعلی در بازار فولاد قابل دفاع نیست و دیگر جو روانی حمایتی از بازار فولاد هم دیده نمی‌شود بنابراین بهتر است تنها منتظر آینده باشیم.

منبع: بورس ٢٤

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)