37741350-55 031

آهن اسفنجی در بورس کالا بالاتر از نرخ های صادراتی معامله شد!

آهن اسفنجی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۳۳ ۱۳ دی ۰۰

در عرضه های امروز بورس کالا، آهن اسفنجی با قیمت میانگین موزون ۹۰۳۹ تومان به ازای هر کیلو معامله شد که این قیمت به مراتب بالاتر از قیمت های آهن اسفنجی صادراتی ایران است.
بورس کالا اصرار دارد حداکثر قیمت شمش فولادی در معاملات تالار صنعتی بورس کالا، ۹۵ درصد قیمت های صادراتی باشد، اما حالا چند ماهی است که در معاملات بورس کالا، آهن اسفنجی که ماده اولیه فولادسازان است، بالاتر از نرخ های صادراتی قیمت می خورد!

ضریب کنسانتره ۱۷ درصد قیمت کدال شمش فولاد خوزستان

بنا بر قیمت های اعلامی متال اکسپرت، آخرین قیمت بریکت صادراتی ایران ۳۷۶ دلار به ازای هر تن بوده است. بنا به برآوردهای کارشناسی، این قیمت بریکت، معادل قیمت ۳۶۱ دلاری برای آهن اسفنجی صادراتی کشور است. آخرین نرخ دلار نیمایی که مبنای معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا است، ۲۴۴۷۹ تومان است. بر این اساس، آخرین نرخ صادراتی آهن اسفنجی ایران ۸۸۳۷ تومان به ازای هر کیلو بوده است.

محاسبات نشان می دهد که امروز ۱۲ دی ماه، آهن اسفنجی در بورس کالا با قیمت میانگین موزون ۹۰۳۹ تومان به ازای هر کیلو معامله شده که این قیمت ۲.۳ درصد بالاتر از قیمت های صادراتی ایران است. اگر بورس کالا می خواست به قواعد خود پایبند باشد، حداکثر قیمت آهن اسفنجی در بورس کالا باید ۹۵ درصد نرخ صادراتی یعنی ۸۳۹۵ تومان به ازای هر کیلو می بود. اگر این قیمت حداکثری را ملاک بگیریم، آهن اسفنجی در بورس کالا امروز ۷.۷ درصد بالاتر از سقف تعیین شده توسط خود بورس کالا معامله شده است!

به نظر می رسد بورس کالا باید در رابطه با این شیوه عجیب قیمت گذاری و معاملات شفاف سازی کند و توضیح دهد که چگونه آهن اسفنجی به مراتب بالاتر از نرخ های صادراتی معامله می شود، در حالی که محصول ساخته شده از آهن اسفنجی، یعنی شمش، باید حداکثر ۹۵ درصد قیمت های صادراتی در بورس کالا معامله شود.

ضریب کنسانتره در معاملات بورس کالا مشخص شد

امروز در معاملات بورس کالا، کنسانتره سنگ آهن با قیمت میانگین موزون ۲۶۱۹ تومان به ازای هر کیلو معامله شد. قیمت کدال شمش فولاد خوزستان در دوره سه ماهه پاییز امسال ۱۴۹۹۹ تومان به ازای هر کیلو بوده است. بدین ترتیب، کنسانتره در بورس کالا ۱۷ درصد قیمت کدال شمش فولاد خوزستان معامله شده است.

گفتنی است امروز در بورس کالا مجموعاً ۱۷۸ هزار و ۵۰۰ تن آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره معامله شد

دنیای معدن

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)