37741350-55 031

اتحادیه اروپا تا حدودی از ماجرای دامپینگ عقب‌نشینی خواهد کرد

اتحادیه اروپا تا حدودی از ماجرای دامپینگ عقب‌نشینی خواهد کرد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۳۸ ۲۰ دی ۹۶

در ماجرای دامپینگ فولاد، تنها ایران مطرح نیست و در میان کشورهایی که به آن ها اتهام دامپینگ زده شده است، چین، روسیه، برزیل و اوکراین نیز وجود دارند و کلاً هر کشوری که به اتحادیه اروپا، فولاد صادر می‌کند در این ماجرا تحت تأثیر قرار گرفته است.


چند ماه پیش اتحادیه اروپا نام تعدادی از کشورها را در دامپینگ فولاد مطرح کرد و کار به شکایت کشید. در این لیست، ایران، روسیه، برزیل و اوکراین نیز مشاهده می‌شدند. همان زمان بهرام سبحانی، رئیس هیئت‌‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان درباره ماجرای اتهام دامپینگ به ایران به سایت خبری اتاق تهران عنوان کرده بود: «ما دامپینگ نمی‌کنیم. ولی در ایران شرایطی وجود دارد که برای تولید فولاد مزیت محسوب می شود. ولی اتحادیه این مزیت‌ها را به‌عنوان رقیب برای تولیدات خودش می‌داند.»

در ماجرای دامپینگ مدرکی علیه ایران ندارند

رئیس هیئت عامل ایمیدرو درباره ماجرای دامپینگ گفته بود بعضی کشور ها به علت این که بازار خود را از دست می‌دهند و از طرف دیگر رکود نیز بر بازار جهانی حاکم است، این بحث‌ها را مطرح کرده‌اند. مهدی کرباسیان در دفاع از فولاد مبارکه که در این لیست قرار گرفته، اذعان داشت: این موضوع در خصوص شرکت فولاد مبارکه عنوان شده است، در حالی‌که این شرکت بر اساس ضوابط بین‌المللی به اروپا صادرات انجام می‌دهد. ما وکیل گرفته ایم تا از حقانیت ایران دفاع کنیم ضمن این که آن ها مدرکی علیه ایران ندارند. بنابراین این اتهام اثبات نمی‌شود.

بهادر احرامیان، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران و مدیرعامل فولاد یزد در مورد آخرین وضعیت دامپینگ فولاد به سایت خبری اتاق تهران گفت: ماجرای دامپینگ فولاد که مطرح شده بود، مقداری با جوینت ونچر و همکاری فولادسازان اروپایی با فولادسازان خارج از اتحادیه حل شد. این ماجرا نشان می داد که در عمل بیش تر از این که بحث دامپینگ مطرح باشد، مقداری بحث حمایت از فولادسازان اروپایی مطرح بود که در قالب دامپینگ عنوان شد.

عقب نشینی اتحادیه اروپا از ماجرای دامپینگ

بهادر احرامیان با اشاره به فروکش کردن ماجرای دامپینگ ادامه داد: دلیل آن این بود که با موج افزایش قیمتی که در بازار جهانی فولاد رخ داده، مصرف‌کنندگان فولاد هم تا حدودی لابی کردند و در حال حاضر، پیشروی بحث دامپینگ را کند کردند. چرا که در بازار کمبود وجود دارد و قیمت‌ها نیز رو به افزایش است. به همین علت اگر آن ها بخواهند تأمین‌کنندگان فولاد اروپا در هر کشوری را با این شرایط محدود کنند، نهایتاً، این مصرف‌کنندگانشان هستند که آسیب می‌بینند.

اگرچه بحث قیمت‌ها همچنان مطرح است، ولی احتمالاً تا حدودی شاهد عقب نشینی اتحادیه اروپا خواهیم بود. به گفته احرامیان، باید دقت داشت که در این مسئله تنها ایران مطرح نیست و در میان کشورهایی که به آن ها اتهام دامپینگ زده شده است، چین، روسیه، برزیل و اوکراین نیز وجود دارند و در کل هرکشوری که به اتحادیه اروپا، فولاد صادر می‌کند در این ماجرا تحت تأثیر قرار گرفته است.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)