37741350-55 031

احداث کارخانه های فولادی در کنار هم توجیه اقتصادی دارد

احداث کارخانه های فولادی در کنارهم توجیه اقتصادی دارد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۳۷ ۱۶ بهمن ۹۶


مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: اجرای طرح های توسعه و احداث کارخانه های فولادی در کنار هم و به ویژه در کنار بندرها توجیه اقتصادی دارد.


به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه، بهرام سبحانی در هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد ایران، بیان داشت: باید هنگام احداث کارخانه های فولاد به جانمایی کارخانه، تکنولوژی آن و کامل بودن زنجیرۀ تولید توجه شود تا کاهش هزینه های حمل ونقل را به دنبال داشته باشد.او با اشاره به این که کاهش هزینه ها در حمل مواد اولیه و محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تصریح کرد: پراکندگی زنجیرۀ فولاد همواره هزینه های ناخواسته بسیاری را به واحد تولیدی تحمیل می کند. با اتخاذ تصمیم های صحیح در طرح های توسعه آینده فولادی می توان فرصت های ارزشمندی در صنعت فولاد کشور را ایجاد و تولید ۵۵میلیون تن فولاد را عملیاتی کرد.

لزوم برنامه ریزی و بازاریابی مناسب برای صادرات

او با بیان این که صادرات به فرهنگ و راهکارهای خاص خود نیاز دارد، عنوان کرد : مهم ترین مسئله در حوزه صادرات محصولات فولادی، برنامه ریزی برای صادرات و بازاریابی مناسب است. سبحانی با اشاره به این که نمی توان یک شبه به بازارهای صادراتی مناسب دست یافت اظهار کرد: برای حفظ بازارهای صادراتی در زمان رشد یا رکود مصرف داخلی باید برنامه مدونی داشته باشیم تا این بازارها که با سختی زیاد به دست آمده، تحت الشعاع قرار نگیرد. مدیرعامل فولاد مبارکه بیان داشت: برای صادرات باید از تکنولوژی خاصی استفاده کنیم تا بتوانیم محصول مورد نیاز بازارهای دنیا را تأمین کنیم.

سبحانی با اشاره به این که محصول صادراتی باید با هزینه های رقابتی تولید گردد، افزود: نمی توان با واحدهای کوچک زیر یک میلیون تن به ارزش افزوده مناسب دست یافت بلکه فقط در واحدهای بزرگ که زنجیرۀ تولید در آنها کامل است، می توان به تولید رقابتی دسترسی پیدا کرد. او با تأکید بر اهمیت نقش بهره وری در صنعت فولاد تصریح کرد: موضوع بهره وری در صنعت در همه موارد از جمله بهره وری در مواد اولیه باید در نظر گرفته شود که با ورود چه میزان مواد اولیه به کارخانه می خواهیم به چه میزانی از تولید برسیم و در این فرآیند تمامی راه های هدر رفت را کنترل و پایش کنیم.

مدیر عامل فولاد مبارکه عنوان کرد: بیش از یک میلیارد تن آهن قراضه در جهان موجود است و با توجه به این که استفاده از کوره های قوس الکتریکی نسبت به روش کوره بلند از نظر زیست محیطی سالم تر است، تولیدکنندگان تمایل بیش تری به استفاده از کوره های قوس الکتریکی نشان می دهند، تقاضا برای سنگ آهن به مرور کاهش می یابد.

سرانه مصرف فولاد در ایران بیش تر از میانگین مصرف جهانی

او با اشاره به سرانۀ مصرف فولاد کشورهای مختلف جهان گفت: مصرف سرانۀ فولاد در کشور ما حدود ۲۳۰ کیلوگرم است، که این رقم در کشور اسپانیا حدود ۲۷۳، لهستان ۳۴۰ و میانگین جهانی ۲۰۸ کیلوگرم است. سبحانی گفت: سرانه مصرف فولاد در کشور ما از میانگین مصرف جهانی بیش تر است، اما سرانه مصرف فولاد در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی از جمله آلمان و کرۀ جنوبی کم است.او با اشاره به چالش های پیش روی صنعت فولاد کشور اذعان کرد: در صورتی که اهداف سند چشم انداز و ایجاد ظرفیت و تولید ۵۵میلیون تن فولاد محقق شود و جمعیت کشور نیز به ۹۰میلیون نفر افزایش یابد، با حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن مازاد فولاد رو به رو می شویم که راهی جز صادرات آن نخواهیم داشت.
مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: باید از شرایط رقبای جهانی خود در این خصوص و همچنین میزان مصرف انرژی به ازای هر تن تولید اطلاع داشته باشیم در غیر این صورت عملکرد موفقیت آمیزی در تولید داخلی و صادرات نخواهیم داشت.

منبع:ایرنا

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)