35060 - 031

اشتباه این بار در بازار آهن و فولاد

اشتباه این بار در بازار آهن و فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۴۱ ۱۴ تیر ۹۷


طی ماه‌های اخیر تصمیمات نا آگاهانه زیادی در کشور گرفته شده که باعث شده وضعیت بازارها بسیار نابه سامان شده بطوری که بسیاری از کارشناسان و اساتید آن را به آزمون و خطا تشبیه می‌کنند و نتیجه این تصمیم گیری‌ها عدم پایداری دستورالعمل‌ها می‌باشد.


طی این ماه ها شاهد اشتباهات زیادی در بازار ها بوده ایم که آخرین اشتباه انجام شده حذف صرافی ها از گردونه بازار به منظور ساماندهی بازار ارز و سکه بوده است. اگرچه این کار به خودی خود اشتباه نیست اما عجول بودن در این امر باعث شد تا صرافی های مجاز و غیر مجاز هر دو بسوزند و در آخر کار به جایی رسید که دولت برای حل مشکلات انتقال ارز از صرافی ها کمک خواست.

در حال حاضر در بازار اهن الات نیز شاهد بروز چنین خطاهایی هستیم. طی هفته های اخیر مصوبه ای از سوی دولت برای کنترل قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد و قوطی پروفیل تصویب شد که طی این مصوبه شرکت های بازرگانی امکان خرید از داخل و سپس صدور محصولات فولادی به کشور های اطراف را نداشته و یا این امر با پیچیدگی همراه شده است. لزوم ارائه گواهی تولید هنگام صادرات موجب شد تا این شرکت ها کارهایشان عملا متوقف شود.

این وضعیت در حالی است که به عقیده برخی از کارشناسان بخش فولاد چنانچه تحریم ها اعمال شود صادرات فولاد ایران با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. یکی دیگر از اشتباهات در این بخش عدم فروش مواد اولیه تولیدی می باشد که از جمله آن می توان به آهن اسفنجی اشاره نمود که این ماده اولیه به شرکت های بازرگانی فروخته نمی شود. این امر به مرور زمان به دلیل کمبود نقدینگی در این بخش موجب بروز مشکلات دیگری در تولید فولاد خواهد شد.

منبع:ایران جیب

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)