37741350-55 031

اصلاح قوانین مالیاتی، تنها راهکار برای جان بخشیدن به واحدهای صنفی

مالیات
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۳۱ ۹ بهمن ۰۰

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: در تهران ۱۳۵ اتحادیه صنفی فعالیت دارند که همه آنها به دلیل عدم حمایت سازمان مالیاتی و عدم انطباق مطالبات مالیاتی با درآمدهایشان با مشکل مالی دست و پنجه نرم‌ می‌کنند، در حالیکه اصناف رکن اساسی اقتصاد کشور و یک تشکل برای ایجاد اقتصاد پویا مبتنی بر اقتصاد مقاومتی در کشور هستند.


حمیدرضا رستگار با اشاره به راهکار اتحادیه های صنفی برای معضل مالیات اصناف افزود: سازمان مالیاتی منابع تامین مالیات خود را که به‌عنوان بودجه است ، مشخص نکرده از چه گروه و تشکلی می‌خواهد دریافت کند.

وی ادامه داد: اگر جامعه هدف برای مطالبه مالیات اصناف و واحدهای صنفی باشند باید گفت تمام اصناف در یکسال گذشته تعطیل بوده‌اند و نتوانسته اند فعالیت عادی خودشان را انجام دهند. از سوی دیگر اقتصاد کل کشور مشکلاتی داشته و باید جامعه هدف مالیاتی مشخص باشد تا تراز مالیاتی را تعیین کرد.

رئیس کمیسیون بیمه و مالیات اتاق اصناف تهران تصریح کرد: اصناف برای صدور جواز کسب هم مشکل مالیاتی دارند، به این صورت که در زمان صدور جواز کسب با مشکلات ماده ۱۸۶ که بحث مالیات است مواجه می‌شوند و باید از اداره مالیات استعلام کنند. نظام مالیاتی کشور بین سیستم سنتی و جدید متوقف مانده ودقیقا به دلیل عدم توافق و تفاهم این دو بوده است که نتوانسته‌ایم مالیات درست، به حق و قانونی از مردم دریافت کنیم.

وی افزود: سازمان مالیاتی در پی افراد، مشاغل و اصنافی است که شناسنامه مالیاتی دارند در حالیکه منابع اطلاعاتی سازمان مالیاتی باید در پی افراد و مشاغلی باشند که مالیات نمی‌دهند و از سود و منافع اقتصادی کشور بهره مند می‌شوند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن وفولاد تهران ادامه داد: طبق ماده ۹۷ قانون مالیات، اظهارات مودیان اصل برای پرداخت مالیات است و باید ممیزان این اظهارات را بپذیرند اما متاسفانه ممیزین مالیاتی اغلب در پی اشکالات جزیی واحدهای صنفی برای شانه خالی کردن از اصل موضوع است.

رستگار تصریح کرد: در صورت عدم تغییر رفتار دولت در بخش مالیات خیلی از واحدهای صنفی ما مجبوربه تعطیلی خواهند شد به این دلیل که اسناد و مدارکشان مورد پذیرش مالیاتی نیست. ممیزان مالیاتی هم می‌خواهند یک درصدی بالاتر از اظهارنامه های مالیاتی بگیرند و ماده ۹۷ را کنار بگذارند و عمل نکنند.

وی گفت: در قانون مالیات شیوه علی الراس حذف شده است در حالیکه این شیوه مالیاتی همچنان در بنگاههای اقتصادی کوچک، متوسط و بزرگ استفاده می‌شود و چنانچه روش های مالیاتی اصلاح نشود، طبیعتا مشکلات جدیدی را در این حوزه شاهد خواهیم بود. (مالیات علی الراس مالیات هایی هستند که پس از رد اظهارات و یا اسناد و مدارک واحدهای صنفی، ماموران مالیاتی خود راسا اقدام به تعیین مالیات واحد صنفی و میزان و مبلغ آن می‌کند.)/فولادبان

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)