35060 - 031

اضطراب فعالان بازار از سیاست ارزی جدید دولت در حوزه فولاد

بانک‌ها بالای ۴۰درصد سود بانکی از تولیدکننده می‌گیرند / اجازه نفس کشیدن به صنعت بدهید
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۵۳ ۷ مرداد ۹۷


پس از یک هفته التهاب در بازار فولاد مجدد تصمیم جدیدی در بازار فولاد سبب نگران فعالان این حوزه گردید! در تصمیم جدید دولت؛ ارز حاصل از فروش کلیه کالاها اعم از فولاد و پتروشیمی و… با نرخ تقریبا آزاد به بازار ثانویه تزریق می شود.


این یعنی آزاد سازی نسبی قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت تیرآهن و میلگرد و فرآورده های پتروشیمی براساس نرخ دلار آزاد. به عبارت بهتر احتمالا تا چند هفته آینده، مبنای محاسبه شمش فولاد خوزستان نرخ میانگین فوب Cis و منطقه ضربدر نرخ دلار آزاد خواهد بود و این یعنی قیمت شمش داخلی به ۴۰۰۰ تومان نیل خواهد کرد.

روند کلی بازار :

با توجه به افزایش ۵ درصدی قیمت پایه محصولات فولادی در عرضه های جدید از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد و خبرهای ضد و نقیض در مورد آزاد سازی نرخ دلارهای پتروشیمی و فولادی به نظر می رسد در چند روز آینده شمش قوس به عدد ۴ هزار تومان و با توجه به ضریب ۹ درصد جهت حق العمل نورد میلگردهای حاصل از شمش قوس به عدد ۴۴۰۰۰ نیل می کند.

التهاب و ناپایداری؛ عدم تمایل به فروش در بیشتر مبادی…

آنچه که تا به این ساعت و بنا بر شنیده ‌ها رصد شده است؛ شاخص متوسط نرخ حوزه میلگرد آجدار و قیمت تیرآهن در روز گذشته توام با حدود ۸۰ الی ۱۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به روز پنجشنبه دیده شد؛ متوسط نرخ روز گذشته حوزه میلگرد آجدار به حدود ۴۳۰۰ تومان افزایش یافته است…

سوال مطرح شده توسط برخی خریداران

اگر قرار باشد بنا بر خواستگاه برخی از فولادسازان کشور و منطق دلار بازار ثانویه؛ افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات و محدودیت عرضه‌ ها ادامه داشته باشد و بالاخره همین طور شاهد هیجانات غالب شده بر تقاضای بازارهای کالایی بوده و ادامه روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا کند؛ این روند تا کجا و چه افق هایی ممکن است ادامه داشته باشد ؟

با فرض اینکه امروز دلار ۹ هزار تومانی را ملاک نرخ دلار بازار ثانویه قرار دهیم و بنا بر آخرین نرخ های بین‌المللی منتشر شده استیل پرایس به نقل از پلاتس؛ خواهیم داشت :

نرخ شمش فولادی :

۴۹۵ × ۹۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۴۴۵۰

نرخ پایه میلگرد آجدار

۵۴۵ × ۹۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۴۹۰۰

نرخ پایه ورق کلاف گرم :

۵۷۰ × ۹۰۰۰ ÷ ۱۰۰۰ = ۵۱۳۰

این ارقام بدون احتساب مالیات ارزش افزوده می باشد.

اگر اذعان شود تقاضای مصرف ‌کننده واقعی، این روزها بسیار کمرنگ شده است؛ بنا بر رصد وضعیت فعلی بازار و شنیده ها، دور از واقعیت نخواهد بود.

منبع:فولاد مهر

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)