37741350-55 031

افتتاح سومین واحد تولیدآهن اسفنجی به روش «PERED»

افتتاح سوم تولید آهن اسفنجی فولاد نی ریز به روش پرد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۲۵ ۸ بهمن ۹۶

سومین واحد تولید آهن اسفنجی به روش ایرانی «پرد» با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در نی ریز استان فارس افتتاح گردید. کارشناسان معتقدند افتتاح این طرح همزمان موجب چندین موفقیت مهم در صنعت و معدن کشور شده است.


به نقل از «دنیای اقتصاد» این پروژه با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال، با تسهیلات ارزی بانک صنعت و معدن به مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار وسرمایه‌گذاری مشترک ایمیدرو و شرکت سرمایه‌گذاری غدیر افتتاح و راه‌اندازی شده و عملاً نه تنها رتبه ایران در تولید فولاد اسفنجی را بهبود بخشیده، بلکه با بهره برداری از آن گام دیگری در توزیع صنایع مادر به سایر استان‌ها برداشته شده است. ضمناً شرکت‌های بین‌المللی فولاد تکنیک به‌عنوان پیمانکار و MME صاحب تکنولوژی PERED به همراه شرکت تارا طرح (مشاور طرح) در احداث این پروژه حضور داشته‌اند.مهدی کرباسیان ، درباره بهره برداری از تولید آهن اسفنجی مجتمع فولاد مذکور بیان کرد: این واحد تولیدی به‌عنوان سومین واحد احیای مستقیم کشور محصولات خود را به روش ایرانی «پرد» تولید می‌کند.

ایشان افزود: آهن اسفنجی مجتمع فولاد نی ریز با ظرفیت سالانه ۸۰۰ هزار تن، در قالب یکی از هفت طرح فولادی کشور بود که به بهره‌برداری رسیده است.به گفته این مقام مسوول، پیش از این نیز طرح‌های فولادی سفید دشت (چهارمحال و بختیاری)، میانه و شادگان (خوزستان) در این حوزه به بهره برداری رسیده بودند.رئیس هیات عامل (ایمیدرو) تصریح کرد: ویژگی اصلی اجرای این طرح، استفاده از فناوری بومی «پرد» است که از سوی شرکت مهندسی معادن و فلزات( MME) متعلق به ایمیدرو طراحی شده است.وی اظهار کرد: وجود ذخایر عظیم گازی در کشور، توسعه فرآیندهایی با محوریت استفاده از این نعمت خدادادی را در چشم انداز ۲۰ ساله کشور به شدت مورد توجه قرار داده است.

کرباسیان گفت: در این زمینه، بهینه‌سازی فرآیند تولید فولاد به روش PERSIAN REDUCTION، با نام تجاری PERED (پرد) از سوی شرکت مهندسی معادن و فلزات MME به‌عنوان نقطه عطف در صنعت فولاد کشور معرفی شده است.کرباسیان در ادامه بیان کرد: با بهره‌برداری از طرح تولید آهن اسفنجی مجتمع فولاد نی‌ریز، ایران به رتبه نخست جهان در تولید آهن اسفنجی صعود می‌کند که با برخورداری از نعمت گاز و معادن سنگ‌آهن فراوان، ارزش اقتصادی بسیار خوبی برای کشور ایجاد خواهد کرد و گامی دیگر در راستای جلوگیری از خام‌فروشی محسوب می‌شود.وی اذعان داشت : با توجه به قرار داشتن معادن سنگ‌آهن فراوان در نی ریز و محل ساخت این مجتمع، پیش‌بینی می‌شود توسعه خوبی را در این منطقه شاهد باشیم.

کرباسیان بیان کرد: اجرای این طرح همچنین اشتغال مستقیم ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر و سه برابر همین تعداد اشتغال غیرمستقیم که به‌طور عمده مربوط به جابه‌جایی‌ محصولات تولید شده است، را به همراه دارد و یادآوری کرد: طرح فولاد نی ریز به دلیل برخی مشکلات در آغاز دولت یازدهم متوقف ماند و پیشرفت مناسبی نداشت، اما با رفع مشکلات و با سرمایه‌گذاری شرکت غدیر که بیشترین مشارکت مالی را در این طرح داشت، فعال شد.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری کرد تا ۲ سال آینده، بخش فولاد این طرح به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن نیز به بهره‌برداری برسد. پیش از این، ایران با تولید ۲۰.۵ میلیون تن آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۷ که بیش از ۲۸ درصد کل تولید جهانی محسوب می‌شود، رتبه دوم را پس از هند به خود اختصاص داده بود.

شرکت فولاد غدیر نی ریز با سهامداری ۶۵ درصد سرمایه‌گذاری غدیر و ۳۵ درصدی ایمیدرو تشکیل و به‌عنوان کارفرما وظیفه تکمیل پروژه را به عهده گرفت.رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به لزوم ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد گفت: سال ۹۲ توازن این زنجیره بر هم خورده بود؛ به‌طوری که تا پارسال وارد‌کننده گندله بودیم.وی خاطرنشان کرد: بر‌اساس برنامه‌ریزی از سال ۹۲ تاکنون شاهد افزایش ظرفیت ۸۰ درصدی کنسانتره و رسیدن آن به ۵۲ میلیون تن، افزایش ۱۲۰ درصدی تولید گندله نسبت به قبل از فعالیت دولت یازدهم و رسیدن آن به ۴۸ میلیون تن، رشد ۴۸ درصدی شمش فولاد و رسیدن ظرفیت آن به ۳۳ میلیون تن و همچنین رشد ۲۶ درصدی آهن اسفنجی بودیم؛ براین اساس به توازن در زنجیره فولاد نزدیک شدیم.کرباسیان تصریح کرد: اکنون ایران ظرفیت تولید ۵/ ۱۹ میلیون تنی آهن اسفنجی را داراست.

وی یادآور شد: مقام چهاردهم ایران در تولید فولاد در جهان ثبت شده (برپایه آمار سال ۲۰۱۷ ایران به رتبه ۱۳ صعود کرد) و اکنون کمبود آب و خطوط راه آهن چالش‌های اصلی در حوزه معادن و صنایع معدنی کشور است. همچنین در زمینه راه‌آهن، به‌عنوان نیاز دیگر صنعت فولاد، کارگروه ویژه‌ای براساس نظر وزیران صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی تشکیل شده و نیازمند سرمایه‌گذاری جدید است.


منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)