37741350-55 031

افزایش صادرات با کاهش قیمت تمام‌شده فولاد/جلوگیری از خام‌فروشی با راه‌اندازی واحد کنستانتره

افزایش صادرات با کاهش قیمت تمام‌شده فولاد/جلوگیری از خام‌فروشی با راه‌اندازی واحد کنستانتره
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۳۶ ۱۲ اسفند ۹۶


معاون وزیر صنعت عنوان کرد: افزایش صادرات با کاهش قیمت تمام‌شده فولاد/جلوگیری از خام‌فروشی با راه‌اندازی واحد کنستانتره

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفتن صنایع آب‌بر نظیر فولاد در کنار دریا را سبب کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش بازار صادرات دانست و اذعان کرد: با راه‌اندازی واحد کنستانتره از خام‌فروشی سنگ‌آهن جلوگیری می‌شود.

مهدی کرباسیان امروزدر گفت و گویی در بندرعباس با اشاره به امتیازات استان هرمزگان اظهار داشت: آماده بودن زیرساخت‌های منطقه‌ای اعم از بندر، گاز، راه آهن و دریا برای صادرات و واردات مهمترین امتیاز هرمزگان است. او در ادامه با تاکید بر این که هر صنعت برای رشد و توسعه نیازمند بازار صادراتی و جهانی است، تصریح کرد: ولی نکته بسیار مهم در این خصوص، «قیمت تمام شده» است و صنایع فولاد هرمزگان با توجه به اینکه در کنار آب قرار گرفته است می‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد.

مدیرعامل ایمیدرو در ادامه گفت: با توجه به فراوانی سنگ آهن و گاز در کشور ایران، بحث فولاد، امتیاز بالایی است و هرمزگان نیز به عنوان منطقه‌ای فولادی برای صنعت، معدن و تجارت و شرکت ایمیدرو مطرح است. کرباسیان افزود: بر اساس قول رئیس‌جمهور، افزایش ۵ میلیون تن تولید به ۱۰ میلیون تن فولاد را در دستور کار داریم و امید است مرحله به مرحله اجرا شود. او با اشاره به اضافه شدن ۱٫۵ میلیون تن فولاد با افتتاح شرکت صبا فولاد هرمزگان بیان داشت: در آینده‌ای نزدیک بهره‌برداری از واحد گندله‌سازی ۲٫۵ میلیون تنی بخش خصوصی و طرح توسعه دو برابر شدن هرمزگان نیز آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت ایمیدرو بیان کرد: متاسفانه گندله‌سازی در منطقه به دو دلیل اعم از مشکلات نقدینگی سرمایه‌گذار بخش خصوصی و تغییر نوع ماشین‌آلات از چینی به اروپایی با هدف کیفیت بیشتر به مدت یک الی یک سال و نیم این پروژه به عقب افتاد. کرباسیان افزود: در مذاکره با سرمایه‌گذار این پروژه، وی متعهد شد تا سال آینده پروژه گندله‌سازی در منطقه به بهره‌برداری برسد.

آغاز عملیات ژئوفیزیک هوایی معادن سنگ آهن و کرومیت هرمزگان

مدیرعامل شرکت ایمیدرو عنوان کرد: در خصوص معادن نیز تفاهم خوبی با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان و استاندار صورت گرفته که حدود یک ماه پیش، در دفتر بنده یک پهنه ۶ هزار و چهارصد کیلومترمربع را به سازمان ایمیدرو واگذار و قرارداد اکتشافی آن منعقد شده است.

کرباسیان ابراز داشت: چنین به نظر می‌رسد که از ۱۰ تا ۲۰ روز آینده عملیات ژئوفیزیک هوایی آن آغاز شود، پیش‌بینی ما این است که بتوانیم معادن جدید در حوزه کرومیت و سنگ آهن کشف گردد که در صورت تحقق آن می‌تواند زنجیره را پشتیبانی و حمایت کند.

مدیرعامل شرکت ایمیدرو در پایان با اشاره به صادرات سنگ آهن خام استخراج شده از معادن استان‌های مرکزی و با یادآوری اینکه جلوگیری از خام‌فروشی سیاست قطعی وزارت است، افزود: با سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌گردد بدیهی است اگر واحد کنستانتره در هرمزگان راه‌اندازی شود تحقق این سیاست سرعت خواهد یافت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته این فرآیند در برخی مناطق کشور محقق شده و طی سنوات اخیر شاهد افزایش ۸۰ درصدی تولید کنستانتره و ۱۲۰ درصدی گندله‌سازی بوده‌ایم و این بدان معناست که سنگ‌ آهن خام صادر نمی‌شود و بلکه فرآوری می‌شود.

منبع:خبرگزاری فارس

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)