37741350-55 031

افزایش قیمت محصولات فولادی پیش‌روست

افزایش قیمت محصولات فولادی پیش‌روست
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۵۲ ۶ اسفند ۹۶

رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن بیان داشت: با ورود شرکت‌های فولادی به بورس‌کالا، قیمت‌ها به سمت قیمت‌های واقعی نزدیک‌تر می‌شوند؛ البته نخست قیمت‌های داخلی اندکی افزایش پیدا می‌کنند زیرا قیمت‌های واقعی از قیمت‌های کنونی که به شکل دستوری تعیین می‌شدند، مقداری بالاتر هستند.


زمزمه‌های ورود زنجیره ارزشی فولاد به بورس‌کالا از ابتدای سال جاری مطرح بوده است. فاصله قیمتی سنگ آهن داخلی با قیمت‌های جهانی و نارضایتی تولیدکنندگان از این موضوع و ایجاد شرایطی برای شفافیت بیش تر معاملات فولادی را می‌توان از مهم ترین عوامل پیشنهاد این موضوع مطرح کرد. به اعتقاد برخی کارشناسان با این روش و عرضه تمام محصولات زنجیره فولاد در بورس‌کالا به ساز و کار رقابتی مناسبی می‌توان رسید.

در همین راستا روز گذشته هیئت پذیرش بورس‌کالا برای نخستین بار گندله و کنسانتره سنگ آهن شرکت صنعتی و معدنی گل گهر را برای عرضه در رینگ داخلی بازار اصلی این بورس پذیرش کرد تا عرضه و کشف قیمت سنگ آهن براساس مکانیسم عرضه و تقاضا یک گام عملی‌تر گردد؛ با انجام این پذیرش، قرار است به زودی برای اولین بار عرضه محصول کنسانتره و گندله سنگ آهن در بورس‌کالا صورت گیرد.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ضمن بررسی نخستین گام در ورود محصولات فولادی به بورس‌کالا یعنی پذیرش این محصولات در بازار کالایی بر این باور است: با ورود شرکت‌های فولادی به بورس‌کالا، قیمت‌ها به سمت قیمت‌های واقعی نزدیک تر می‌شوند؛ البته نخست قیمت‌های داخلی افزایش اندکی پیدا می‌کنند زیرا قیمت‌های واقعی از قیمت‌های کنونی که به شکل دستوری تعیین می‌شدند، اندکی بالاتر هستند.

محصولات فولادی

تهاتر کالا ؛ روشی مناسب برای کمبود نقدینگی خریداران

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، بهترین روش برای تعیین قیمت واقعی زنجیره ارزش فولاد را عرضه آن در بورس‌کالا برشمرد و اذعان کرد: در این مسیر و برای این که ارتباط مناسبی بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان سنگ آهن، کنستانتره آهن و گندله به وجود آید، بهتر است عرضه و تقاضای محصولات همچنین کشف قیمت آنها در بورس‌کالا انجام شود.

مهرداد اکبریان در ادامه به مشکلاتی که تاکنون مانع پذیرش و عرضه زنجیره فولاد در بورس‌کالا بوده اشاره و تصریح کرد: تعداد تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن زیاد نیست و از طرفی هم با خریداران اندکی رو به رو هستیم. در این میان خریداران شرایط خاصی برای نحوه پرداخت دارند که اغلب به شکل نقد نیست و تهاتر کالا به کالا می‌شود. با توجه به این موضع باید گفت که ساز و کار تهاتر در بورس‌کالا وجود ندارد که این موضوع سبب دوری تولیدکنندگان از عرضه محصولاتشان در بورس‌کالا شده بود.

او در خصوص رفع این مشکل به بورس‌کالا پیشنهاد کرد: بهتر است در این راستا ساز و کار تهاتر را برای خریداران محصولات فولادی و آهنی فراهم کنند تا از این طریق خریداران به استفاده از این بازار بیش تر ترغیب شوند.

عرضه در بورس کالا قیمت‌ها را واقعی‌تر می‌کند

اکبریان در پاسخ به این پرسش که در تعیین قیمت به روش قدیم میانگین قیمت سه ماهه فروش نقدی شمش فولاد به عنوان مبنا در نظر گرفته می‌شد که مدت زمان سه ماهه موجب دوری از قیمت‌های واقعی جهانی می‌شد؛ اکنون با ورود محصولات به بورس‌کالا و تعیین قیمت آنها چقدر به قیمت‌های واقعی نزدیک می‌شویم؟ اظهار داشت: با ورود شرکت‌های فولادی به بورس‌کالا، قیمت‌ها به سمت قیمت‌های واقعی نزدیک تر می‌شوند. یعنی تولیدکنندگانی که قیمت تمام شده بالایی داشته با ورود به بورس‌کالا به سمت اصلاح قیمت‌های تمام شده خود می‌روند. از طرف دیگر نیز تولیدکنندگانِ دارای قیمت‌های متعادل به سمت توسعه تولیدات خود پیش می‌روند. نکته قابل توجه این که با ورود محصولات فولادی به بورس‌کالا نخست قیمت‌های داخلی افزایش اندکی پیدا می‌کنند. زیرا قیمت‌های واقعی از قیمت‌های کنونی اندکی بالاترند. (قیمت‌های پایه کنونی به شکل دستوری تعیین می‌شده است.)

ضمانتنامه‌های شرایط پذیر در استقبال از ورود شرکت‌های کوچک

این فعال حوزه محصولات فولادی در ادامه به یکی دیگر از مسایل موجود برای ورود شرکت‌های به بورس‌کالا اشاره و تصریح کرد: شرکت‌های کوچک و متوسط تعداد دفعات معاملات کمی دارند، بر همین اساس باتوجه به قوانین و شرایط موجود در بورس‌کالا، ورودشان به این بازار به راحتی صورت نمی گیرد. داشتن ضمانتنامه برای ورود به بورس‌کالا یکی از این موارد است که به نظر می‌رسد اگر ضمانت نامه‌ها شرایط پذیرتر شوند، ورود این نوع شرکت‌ها به بورس‌کالا عملی‌تر می‌شود. البته بورس‌کالا در حال پیگیری است که راه را برای ورود شرکت‌های متوسط و کوچک به این بازار فراهم کند.

او در ادامه افزود: بورس‌کالا به شفاف شدن معاملات و قیمت‌های محصولات فولادی کمک بسیاری می‌کند. در این راستا بهتر است، بورس‌کالا با توجه به شرایط موجود کشور در خصوص نحوه پرداخت، خرید و قیمت محصولات فولادی اقدام کند. در فضای کنونی کشور و مشکلات نقدینگی همان طور که در بالا اشاره شد، استفاده از روش تهاتر مناسب است؛ کما این که ممکن است این روش در آینده مورد استفاده نداشته باشد.

صادرات آزاد شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در پایان برای بهبود شرایط این حوزه عنوان کرد: اگر صادرات محصولات فولادی آزاد باشد و محدودیتی برای انجام آن وجود نداشته باشد، همچنین عوارض صادراتی حذف گردد، شاهد رشد خوبی در این حوزه خواهیم بود. باید گفت اگر ۹۰ درصد تولید به مصرف داخل برسد و ۱۰ درصد بقیه مشمول صادرات شود در قیمت‌ها به تعادل بهتری خواهیم رسید چرا که قیمت صادرات تابعی از قیمت فروش داخلی است. با توجه به این موضوع اما اگر صادرات متوقف شود و عوارضی برای آن در نظر گرفته شود، شرایط جالبی برای تولیدکنندگان ایجاد نخواهد شد.

منبع:اقتصاد آنلاین

0
دسته بندی : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)