35060 - 031

انتظار برای عرضه پرقدرت فولادی‌ها

انتظار برای عرضه پرقدرت فولادی‌ها
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۵۸ ۲۵ شهریور ۹۷


با برداشته شدن سقف رقابت در بازار ممکن است ابتدا یک شوک قیمتی به بازار وارد شود اما عرضه و تقاضا در کوتاه‌مدت در نقطه‌ای‌ خود را پیدا می‌کنند و در نهایت بازار به ثبات خواهد رسید که مهم‌ترین دستاورد آن، حذف رانت و واسطه از بازار است.


در چند سال گذشته، کشور به جای اینکه به سمت صنعتی شدن پیش برود، به سمت دلال‌پروری پیش رفته است و واسطه‌ها تصمیم‌گیران بازار بوده‌اند. زمانی که دست دلال و رانت از بازار حذف شود، بازار در نقطه‌ای به تعادل خواهد رسید و در این بین مصرف‌کننده سود نهایی را خواهد برد، در صورتی که با بخشنامه‌های دستوری، تولیدکننده و مصرف‌کننده هیچ سودی از بازار نبردند زیرا بازار دست واسطه‌ها بود و حدود ۵ هزار میلیارد تومان به‌واسطه اختلاف دلار ۴۲۰۰ تومانی با دلار بازار آزاد، رانت ایجاد شد که به جیب دلال‌ها رفت.

این حجم رانت در مدت کوتاه، نتیجه تصمیم اشتباه دولت بود. برداشته شدن سقف رقابت، بهترین تصمیم در این زمینه است، در حالی که تصمیم بخشنامه‌ای شدن بازار با معافیت‌های صادراتی و همچنین ارزان بودن انرژی که می‌تواند منافع صادراتی داشته باشد، منافات داشت. با توجه به شرایطی که هم‌اکنون وجود دارد، عرضه داخلی ۲ برابر تقاضای داخلی است. بنابراین عرضه بالا، نرخ را در نقطه‌ای متعادل خواهد کرد، به این شرط که فولادسازهای بزرگ با قدرت وارد بازار شوند و عرضه داشته باشند، برای مازاد آن نیز می‌توان به سمت صادرات پیش رفت. در کل، این نکته را نباید فراموش کنیم که در شرایط جنگ باید تصمیم جنگی گرفت، همان‌گونه که در زمان صلح نمی‌توان تصمیم‌ زمان جنگ را گرفت.

هم‌اکنون که در زمان جنگ قرار داریم باید تصمیم‌های بدون حواشی و بروکراسی، قاطع و اثرگذار بگیریم. اگر به ثبات منطقی رسیدیم، پس از آن می‌توان تصمیم‌ها را تعدیل کرد و به‌تدریج به سمت صادرات پیش رفت که انگیزه را برای صادرکننده به وجود می‌آورد. با وجود واحدهای تولیدی زیاد در کشور، مازاد تولید وجود خواهد داشت که می‌توان آن را با یک شیوه‌نامه منطقی به سمت صادرات هدایت کرد. بنابراین بازار در یک مدت کوتاه، خودش را پیدا خواهد کرد و دست واسطه‌گران کوتاه می‌شود، در نتیجه مصرف‌کننده به قیمت‌ها اعتماد می‌کند و سود این زنجیره به تولیدکننده خواهد رسید.

تجربه نشان داده است هر جایی که واسطه‌ها احساس کنند بازار مناسبی برای آنها وجود ندارد، خود را کنار خواهند کشید و به یقین، آن زمان حبابی شکل نخواهد گرفت. از این رو اگر فولادسازان بزرگ با قاطعیت و قدرت عرضه داشته باشند، «نه» بزرگی به واسطه‌ها خواهند گفت. در این شرایط ممکن است قدری قیمت‌ها افزایش یابد اما مصرف‌کننده، نرخ واقعی را خواهد پذیرفت و پس از مدت کوتاهی، نرخ‌ها به ثبات خواهند رسید.

منبع: فولاد ایران

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)