35060 - 031

ایران؛ مشتری دومین صادرکننده ورق گالوانیزه دنیا

ایران؛ مشتری دومین صادرکننده ورق گالوانیزه دنیا
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۰۲ ۲۷ اسفند ۹۶


کره جنوبی دومین صادرکننده ورق گالوانیزه در دنیاست به‌طوری که چین در سال ۲۰۱۶ با سهم ۲۵ درصدی از صادرات کره جنوبی اصلی‌ترین واردکننده ورق گالوانیزه از این کشور بود.


ایران نیز سهم ۲۷ درصدی از صادرات کره جنوبی در سال ۲۰۱۶ داشت این در حالی است که تحریم‌ها و کاهش سطح روابط تجاری میان ایران و کره جنوبی منجر به کاهش واردات از این کشور شد که البته با توافق برجام مجددا این کشور به یکی از مبادی اصلی وارداتی ورق گالوانیزه به ایران تبدیل شد.

بازار صادراتی ورق گالوانیزه کره جنوبی

کره جنوبی پس از چین دومین صادرکننده ورق گالوانیزه جهان است و صادرات ورق گالوانیزه این کشور در سال‌های اخیر روند صعودی داشت. نرخ رشد سالانه صادرات کره‌جنوبی در سال‌های ۱۶ -۲۰۱۲ حدود ۵ درصد بوده است به‌طوری که چین در سال ۲۰۱۶ با کسب ۲۵ درصد از صادرات ورق گالوانیزه بزرگترین مشتری این کشور بود. پس از چین کشورهای ژاپن و مکزیک به ترتیب با در اختیار داشتن ۱۵ و ۷ درصد از بازار صادراتی ورق گالوانیزه کره، دومین و سومین واردکننده از این کشور بودند.

واردات از کره جنوبی به خاورمیانه نیز بسیار قابل توجه بود؛ در سال ۲۰۱۶ مقدار صادرات ورق گالوانیزه کره جنوبی به خاورمیانه بیش از ۳۰۰ هزار تن بود که این رقم معادل ۸ درصد از بازار صادراتی کره جنوبی بود که ۶۴ درصد آن به کشور ترکیه اختصاص داشت. ایران نیز پس از ترکیه، دومین واردکننده ورق گالوانیزه از کره جنوبی در خاورمیانه بود. در سال ۲۰۱۶ سهم ایران از صادرات این کشور ۲۷ درصد بود؛ هرچند سهم ایران از بازار صادراتی دومین تأمین‌کننده ورق گالوانیزه جهان در سال ۲۰۱۶ کمتر از یک درصد بود.

با شروع تحریم‌ها، روابط تجاری ایران و کره جنوبی به سردی گرایید. ترس این کشور از تبعات تجارت با ایران در دوران تحریم‌ها موجب شد تا خرید نفت توسط این کشور از ایران کاهش یابد و به تدریج سطح روابط تجاری ۲ کشور تنزل کند. از این رو همان‌طور که در نمودار ۱ مشخص است سهم کره جنوبی از واردات ورق گالوانیزه ایران در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ کاهش داشت؛ به طوری که از ۲۹ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱۶ درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش یافت. این رقم طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز ثابت ماند. البته با توافق برجام در اویل سال ۲۰۱۶، مجددا سهم کره از واردات به ایران افزایش داشت.

منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)