35060 - 031

ایران پس از ترکیه دومین واردکننده ورق آلیاژی در خاورمیانه است.

ایران پس از ترکیه دومین واردکننده ورق آلیاژی در خاورمیانه است.
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۲۱ ۵ تیر ۹۷


ترکیه، ایران، عربستان و امارات را می‌توان تنها وارکنندگان ورق آلیاژی خاورمیانه دانست. افزایش واردات در کشورهای مذکور رشد واردات منطقه را نیز به همراه داشته است.


طی سال‌های گذشته سهم خاورمیانه از واردات ورق آلیاژی جهان افزایش یافته است. ۹٫۵ درصد از واردات جهانی ورق آلیاژی در سال ۲۰۱۶ به مقصد خاورمیانه بوده است. با توجه به رشد کشورهای منطقه به‌خصوص کشورهای مذکور خاورمیانه در آینده نیز همچنان از بازارهای بالقوه مقاصد صادرات ورق آلیاژی خواهد بود.

حضور کشورهای در حال توسعه‌ای نظیر ترکیه، ایران و عربستان در خاورمیانه، آن را به یکی از مناطق رو به رشد جهان تبدیل کرده است. این روند رشد و توسعه افزایش تقاضای ورق آلیاژی را نیز به همراه داشته است. در حال حاضر هیچ واحد تولیدکننده ورق آلیاژی در خاورمیانه وجود ندارد، بنابراین واردات تنها راه تأمین نیاز کشورهای این منطقه است. به گزارش فلزات آنلاین در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ رشد واردات ورق آلیاژی در خاورمیانه بیش از ۳۰ درصد بود و در سال ۲۰۱۵ میزان واردات این منطقه به ۴ میلیون و ۶۷۷ هزار تن رسید. در این سال کشورهای ترکیه و ایران با سهمی معادل ۴۱ و ۱۸ درصدی از کل بازار وارداتی خاورمیانه، بزرگ‌ترین واردکنندگان منطقه بودند.

پیش از سال ۲۰۱۵ ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده ورق آلیاژی در این منطقه بود؛ اما در سال ۲۰۱۵ با حصول توافق هسته‌ای، ایران به دیگر واردکننده برتر ورق آلیاژی در منطقه بدل شد. این در حالی بود که در سال ۲۰۱۲ سهم ایران از کل واردات منطقه تنها ۳٫۲ درصد بود. البته همان‌طور که در نمودار ۱ نشان داده شده است، در سال ۲۰۱۵ افزایش واردات ایران بسیار قابل توجه بوده که این موضوع به‌دلیل جبران تقاضای برآورده نشده در سال‌های تحریم بوده است؛ به‌طوری که در سال‌ ۲۰۱۶ مقدار واردات ورق آلیاژی ایران نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش داشت. کشورهای عربستان و امارات نیز دیگر واردکنندگان برتر خاورمیانه بودند که سهم آن‌ها از واردات کل در سال ۲۰۱۶ به ترتیب ۲۰ و ۱۴ درصد بود. عدم حضور واحد تولیدی در خاورمیانه سبب شده تا صادرات این منطقه چندان قابل توجه نباشد و طبیعتا همین مقدار ناچیز صادرات نیز به صورت تجارت مجدد (Re-Export) باشد.

در حال حاضر افزایش قیمت نفت و کاهش تنش‌های ژئوپلتیک چشم‌انداز مثیتی از آینده خاورمیانه به دست می‌دهد؛ چشم‌اندازی که منجر به تداوم واردات ورق آلیاژی در این منطقه خواهد شد. البته همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد ورق آلیاژی محصولی با کاربردهای صنعتی پیشرفته است و افزایش تقاضای این محصول تنها در کشورهایی با رشد صنایع پیشرفته مفهوم دارد؛ از این رو انتظار می‌رود کشورهای ایران و ترکیه بخش اعظم رشد واردات ورق آلیاژی منطقه در آینده را محقق کنند. دورنمای اقتصادی این ۲ کشور در حال حاضر بسیار مطلوب است به‌طوری که مطابق پیش‌بینی‌های بانک جهانی رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۴٫۳ و ۴ درصد خواهد بود که نسبت به سایر رقبا (عربستان سعودی و امارات) مقداری بیشتر است و حاکی از افزایش تقاضای ورق آلیاژی و به دنبال آن افزایش واردات این محصول در آینده خواهد بود.

منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)