37741350-55 031

بازار آهن‌آلات ساختمانی هفته اول اسفند را چگونه گذراند؟

بازار آهن‌آلات ساختمانی هفته اول اسفند را چگونه گذراند؟
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۰۲ ۸ اسفند ۹۶


در هفته گذشته قیمت شمش روند آرامی را طی کرد.


قیمت شمش سایز ۱۵۰ میلیمتر، در روز شنبه ۲۲۱۰۰ ریال و سایز ۱۲۵ میلیمتر آن با قیمت ۲۲۰۰۰ ریال خرید و فروش شد. ولی روز چهارشنبه قیمت ها کاهش ناگهانی پیدا کرد به طوری که فروشندگان عقب نشینی کرده و اقدام به اعلام قیمت نکردند. این کاهش قیمت پس از فروش اسلب در بورس رخ داد. روز چهارشنبه قیمت شمش سایز ۱۵۰ میلیمتر بطور میانگین ۲۱۹۰۰ و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۲۱۷۰۰ ریال اعلام شد. پس از این اتفاق، نگرانی ها برای میلگرد افزایش یافت. زیرا بازار مقاطع در رکود بسر می برد و تقاضای واقعی در آن وجود نداشت، ولی این وضعیت نا پایدار بود. قیمت شمش تا رسیدن به بازار جهانی حداقل ۲۰۰۰ ریال فاصله دارد و باید این فاصله را پر کند.

با محدود شدن آهن اسفنجی طی هفته قبل، تعداد زیادی از کارخانه های تولید کننده شمش که ظرفیت تولید زیر ۵۰۰ هزار تن دارند، متوقف شدند. به همین علت عرضه شمش به شدت محدود شد و این محدودیت همچنان پا بر جاست. کارخانه های بزرگی همچون فولاد مبارکه و چادرملو بیشتر مصرف آهن اسفنجی را دارند و همین امر سبب می شود تا ظرفیتی برای کارخانه های کوچک تر باقی نماند. این موضوع برای گندله هم وجود دارد. میزان عرضه گندله در دوماه پایانی سال با کمبود مواجه است. معضل حمل و نقل هم که همیشه وجود داشته و در این شرایط بیش تر شده است.

توقف تولید شمش توسط تولیدکننده های کوچک

توقف تولید شمش توسط تولیدکننده های کوچک

این موضوعات در آینده بر روی آهن اسفنجی نیز تاثیر گذار خواهد بود و موجب افزایش قیمت آهن اسفنجی خواهد شد. طی ماه های آینده این روند از ریشه شدید تر خواهد شد. شمش ۲۲۰۰ تومانی امروز بر مبنای آهن اسفنجی ۱۰۰۰ تومانی تولید شده است. با افزایش نرخ شمش و بالا رفتن قیمت آهن اسفنجی به ۱۱۰۰ تا ۱۱۵۰ تومان دوباره شمش باید هر کیلو حداقل ۱۰۰ تومان بالا برود تا همین حاشیه سود برای تولیدکننده شمش تکرار شود. این مشکلات تنها در دو صورت حل خواهد شد. راه اول توقف صادرات می باشد و راه حل دوم توقف تولید شمش توسط تولید کننده های کوچک می باشد. چراکه باعث افزایش عرضه آهن اسفنجی به واحد های فعال می شود.

راه حل اول تقریبا طی سه ماه آینده غیر قابل اجراست چراکه قیمت سنگ آهن بر پایه ۷۵ دلار به بالا می باشد و تقاضای چین نیز همچنان ادامه دارد. توقف صادرات چین به آمریکا هم بر روی صادرات ما اثر گذار نخواهد بود چرا که ما تفاوت قیمت را با نرخ ارز تا پایان سال آینده جبران شده می بینیم.

ولی راه دوم در صورتی قابل اجرا می باشد که حجم شمش خارج شده از تولید بسیار بیش تر از افزایش صادرات باشد. چنانچه بر فرض در طول یک سال یک میلیون تن از ظرفیت تولید شمش صادر نگردد آن وقت باید به ثبات قیمت آهن اسفنجی امیدوار بود.

در هر حال تا پایان فروردین ماه با افزایش میزان صادرات، قیمت ها صعودی خواهد بود باید فاصله قیمت شمش در بازار داخلی با بازار جهانی پر شود، بنابراین راهی جز بالا رفتن قیمت شمش در بازار داخلی وجود ندارد

ایران جیب

0
دسته بندی : ، ،
برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)