37741350-55 031

بازار جهانی سنگ‌‌‌آهن در شوک جهش قیمت‌ها

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۲۹ ۱۶ بهمن ۰۰

‌روند افزایش قیمت جهانی سنگ‌‌‌آهن طی هفته گذشته ادامه یافت. این وضعیت در آغاز تعطیلات سال نو چینی، سیگنال مهمی از دورنمای جذاب بازارهای کالایی در هفته‌‌‌های آینده است؛ آن هم در وضعیتی که بهای جهانی نفت‌خام به عنوان یکی از مولفه‌های قیمت‌گذاری بر اساس داده‌‌‌های انتظاری و فنی در روند صعودی جدید نوسان می‌کند.


استمرار این شرایط روزهای پیچیده‌‌‌ای را برای بازار فولاد رقم می‌‌‌زند؛ اگرچه انتظار بر این است که بهای فولاد از این نوسان قیمت‌ها سوخت‌‌‌گیری کند.

وب‌سایت «ماینینگ» اعلام کرد، در هفته اخیر موج اول افزایش قیمت سنگ‌‌‌آهن و گذشتن قیمت هر تن از مرز ۱۳۰دلار زمانی اتفاق افتاد که چین از افزایش تقاضا برای این ماده معدنی به‌‌‌منظور تامین نیاز فولاد داخلی خبر داد. خبر شروع اجرای پروژه‌‌‌های زیرساختی و رشد تقاضای فولاد در این کشور سبب شد فشار مازادی از جانب تقاضا در بازار ایجاد شود و قیمت هر تن سنگ‌‌‌آهن بالغ‌‌‌بر ۶‌درصد رشد کند. اما این پایان ماجرا نبود. در روزهای پایانی هفته، افزایش همه‌گیری سویه اُمیکرون کرونا در کشورهای صنعتی به‌‌‌خصوص استرالیا، سبب شد فشار دیگری به بازار وارد شود. به گزارش کالاخبر، استرالیا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سنگ‌‌‌آهن در دنیا و بزرگ‌ترین صادرکننده سنگ‌‌‌آهن به چین است. درنتیجه افزایش شمار بیماران و افزایش نرخ مرگ‌‌‌ومیر در این کشور موجب شد خبرهایی در مورد احتمال تعطیلی برخی از معادن و کاهش ساعات کاری در این کشور منتشر شود. از طرف دیگر، شمار زیادی از کارگران معادن به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در قرنطینه خانگی هستند یا در بیمارستان‌‌‌ها به سر می‌‌‌برند. این شرایط سبب شد نگرانی در مورد کاهش تولید سنگ‌‌‌آهن در این کشور، بازار را با شوک تازه‌‌‌ای مواجه کند؛ شوکی که می‌‌‌تواند در میان‌‌‌مدت، آسیب‌‌‌های واردشده به اقتصاد دنیا را بیشتر کند.

احتمال افزایش قیمت به ۱۵۰ دلار

وب‌سایت ماینینگ در گزارش خود نوشت: «دو شرکت «بی‌اچ‌پی» و «ریوتینتو» که بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی در دنیا هستند، اخیرا هشدار داده‌‌‌اند به دلیل افزایش ابتلا با سویه اُمیکرون و کمبود نیروی کار در استرالیا، توان تولید با حداکثر ظرفیت را ندارند و نمی‌‌‌توانند به تعهدات صادراتی خود عمل کنند. به دنبال انتشار این خبر در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ قیمت هر تن سنگ‌‌‌آهن در بازارهای جهانی ۷/ ۳‌درصد رشد کرد و از مرز ۱۳۸دلار هم فراتر رفت. کارشناسان بر این باورند که در فصل اول سال‌جاری احتمال رسیدن قیمت هر تن سنگ‌‌‌آهن تا مرز ۱۵۰دلار وجود دارد و اگر سویه‌‌‌های دیگری ایجاد شود و همه‌گیری ادامه پیدا کند، سرعت افزایش قیمت بیشتر خواهد شد.دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)