35060 - 031

بازار فولاد به تعادل رسید/ افزایش ۷۰ درصدی قیمت‌ها در سال گذشته

بازار فولاد به تعادل رسید/ افزایش ۷۰ درصدی قیمت‌ها در سال گذشته
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۳۰ ۵ اردیبهشت ۹۷


محمد آزاد در خصوص نوسانات قیمت فولاد بیان کرد: قیمت آهن و فولاد از ابتدای سال ۹۶ تا آبان ماه سال فوق حدود ۷۰ درصد افزایش یافته که این روند به دنبال روند صعودی قیمت‌ها در بازار‌های جهانی بوده است.


او ادامه داد: در سال ۹۵ به تبع قیمت‌های جهانی قیمت فولاد در کشور کاهش پیدا کرده بود و روند صعودی قیمت‌ها در سال ۹۶ موجب جبران و به تعادل بازگشتن قیمت‌ها در بازار شد. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اشاره به کاهش نرخ فولاد در سه ماهه پایانی سال گذشته عنوان کرد: با توجه به افزایش خرید آهن و فولاد در سه ماهه پایانی سال برای ساخت و ساز در سال جدید شاهد تفاوت نرخ ارز در بازار بودیم که عامل موجب کاهش ارزش پول ملی در کشور شد.

آزاد با بیان اینکه قیمت آهن در فروردین ماه جهش قیمت را تجربه کرد، گفت: قیمت آهن در فروردین ماه سال جاری یک جهش را تجربه کرد و قیمت آن کیلویی ۵۰۰ تومان افزایش یافت که این روند در بازار غیر منطقی بود و دلیل این امر نیز ثبات نرخ جهانی آهن در ۶ ماهه گذشته و نوسان قیمت بین ۱۰ تا ۱۵ دلاری فولاد بوده است. او در این خصوص تاکید کرد: در داخل کشور به علت تغییر ارزش ریال داخل و نرخ دلار جهش قیمت فولاد به صورت چشم گیر افزایش یافت که این امر موجب رکود در بازار شد و بازار داخلی در برابر این نوسانات مقاومت کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات با اینکه تولید کنندگان داخلی فولاد دارای بازار صادراتی هستند، بیان کرد: تولید کنندگان داخلی دارای بازار صادراتی مناسب برای فروش فولاد هستند و درآمد ارزی مطلوب کسب می‌کنند. آزاد در توضیح حجم صادرات فولاد در سال ۹۶ گفت: حجم صادرات فولاد در سال گذشته نزدیک به ۹ میلیون تن بوده و سال ۹۷ پیش بینی می‌شود این حجم به ۱۲ میلیون تن افزایش یابد.

وی با اشاره به تاثیر تک نرخی شدن ارز بر بازار فولاد عنوان کرد: افزایش قیمت فولاد در بازار با توجه به تک نرخی شدن ارز توسط دولت تا حدودی متوقف شد و این بازگشت قیمت‌ها به علت ماباالتفاوت نرخ‌ها در سال جاری بوده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تاکید داشت: قیمت فولاد در روز‌های اخیر در بورس با کاهش ۱۸۰ تومان در کیلو روبرو شد که تقریبا بازار به تعادل رسیده است و پیش بینی می‌شود قیمت‌ها توسط قیمت چین شکسته شود و با افزایش عرضه از سوی این کشور قیمت‌های جهانی کاهش و قیمت‌های داخلی نیز متعادل خواهد شد. آزاد در انتها یادآور شد: روند روابط خارجی کشور‌ها تعیین کننده قیمت فولاد خواهد بود، ولی در مجموع افزایش فراوانی در بازار فولاد در سال جاری پیش بینی نمی‌شود.

منبع:میزان

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)