37741350-55 031

بازار فولاد در گرمای تابستان سرد شد

میلگرد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۲۲ ۱۸ تیر ۰۱

معاملات میلگرد در هفته‌‌‌ای که گذشت، از رکود در این بازار خبر می‌دهد. افت جهانی قیمت فلزات صنعتی از جمله فولاد به دلیل بیم از رکود جهانی و نبود تقاضا برای آهن آلات در داخل به دلیل مشکلات تولید، موجب کاهش رونق در این بازار شده است.


* بازار تابستانی میلگرد پاییزی می‌شود؟

قیمت پایه هر کیلوگرم میلگرد ۱۴‌ هزار و ۷۰۰ تومان بود که به دلیل برتری تقاضا بر عرضه با رقابت قیمتی ۸۰۰ تومانی مواجه شد. قیمت تمام‌ شده هر کیلوگرم میلگرد نیز به محدوده قیمتی ۱۶‌ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

به دلیل افت بهای فلزات صنعتی در جهان و همچنین رکود در بازار داخل، معاملات داخلی فولاد و به تبع آن میلگرد نیز از سکه افتاده است.

اتخاذ سیاست‌های انقباضی پولی توسط فدرال ‌رزرو و بانک‌های مرکزی در کشورهای توسعه‌ یافته برای مهار تورم در غرب و ناامیدی از شرق آسیا برای نجات بازار و رونق تولید به ‌‌‌خصوص در چین پس از کاهش قرنطینه و بازگشایی‌ها، موجب شده است تا اقتصاد جهانی در رکود فرو برود.

واهمه شرکت‌های بزرگ در دنیا از رکود موجب کاهش تقاضا از سمت آنها شده است. بهای فلزات صنعتی از جمله فولاد نیز به سبب بی‌‌‌میلی خریداران دچار سقوط بی‌‌‌سابقه شده، به ‌‌‌گونه‌ای که بهای هر تن فولاد در بازار‌های داخلی چین در روزهای اخیر به کمترین میزان خود از نوامبر سال گذشته میلادی رسیده و با قیمت ۶۳۰ دلار به ازای هر تن معامله شده است.

بازار داخلی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به دلیل آغاز فصل گرما و احتمال قطعی برق صنایع پیش‌بینی می‌‌‌شد که بازار فولاد و میلگرد در تیر و مرداد ماه رونق بگیرد و خریداران به دنباله معامله این فلزات باشند اما به عقیده برخی تحلیلگران به دلیل وجود مشکلات در بخش تولیدی صنایع کشور که موجب شده است تا تولید این بخش چشمگیر نباشد، بسیاری از این معاملات هیجانی و غیر واقعی هستند.

همچنین عدم ‌فعالیت در زمینه صادرات دلیل دیگری است که سبب بی‌‌‌میلی تولیدکنندگان به رونق کارخانه‌ها و رکود در بازار داخلی شده است. به عقیده کارشناسان، اگر بهای ارز در هفته‌‌‌های آتی به ‌‌‌دلیل مسائل سیاسی همچون پیامدهای غیر منتظره از نتایج مذاکرات برجام رشد چشمگیری نداشته باشد که موجب خریدهای سرمایه‌‌‌ای در معاملات فولاد و میلگرد شود، این بازار سکون خود را حفظ خواهد کرد.

همچنین چشم‌‌‌انداز معاملات برای این فلزات با توجه به وضعیت جهانی و داخلی مثبت نیست و کارشناسان در صورت تداوم وضعیت فعلی، احتمال ادامه رکود را پیش‌بینی می‌کنند./آرتان پرس

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)