35060 - 031

بازار فولاد مسیر سکه را در پیش گرفت

بازار فولاد مسیر سکه را در پیش گرفت
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۶:۳۵ ۲۴ خرداد ۹۷


در برخی خبرگزاری ها طی روزهای اخیر این گونه بیان شده است که بازار فولاد نیز مسیر سکه را ادامه داده و درصدد رشد ناگهانی قیمت محصولات خود می باشد.


به طوری که در روز گذشته مشاهده کردیم که قیمت پروفیل به دنبال نوسانات نرخ ورق فولادی با رشد قیمت رو به رو گردید و این امر در سایر حوزه های فولاد نیز مشاهده شد.

این روند سبب نگرانی زیادی برای خریداران این محصولات شده است و با افزایش نرخ شمش و عرضه شمش در روز گذشته به این نگرانی ها افزوده شد. همچنین رشد تقاضا در بازار فولاد روزهای اخیر نیز موجب افزایش شدید نرخ محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و ورق فولادی شده و به التهابات موجود در بازار افزوده است.

همچنین روند صعودی نرخ دلار در بازار آزاد همچنان تداوم یافته و به عقیده برخی از فعالان بازار به زودی شاهد دلار ۷۰۰۰ تومانی نیز خواهیم بود. روند صعودی نرخ دلار به تنهایی مشکل بزرگی برای صنعت فولاد بوده که تاثیر زیادی بر قیمت محصولات داشته است. تا زمانی که تقاضا در بازار فولاد وجود داشته باشد می توان انتظار رشد بیشتر قیمت ها را داشت.

هرچند نشانه های موجود در بازار برای ارایه تحلیل دقیق کافی نمی باشد. در شرایط حاضر تحلیل بسیار دشوار بوده و تنها می توان نظاره گر مسیر و روند کنونی بازار بود تا قیمت ها به ثبات مورد نظر برسد. عدم هماهنگی در سرتاسر بازار مشاهده می شود و این امر در حال حاضر به انفجار رشد قیمت پروفیل و سایر محصولات تبدیل گشته است و در بخش صادرات نمی توان اظهار نظر قطعی داشت.

افزایش میزان تقاضا در هفته آتی ؟

همچنین باید در نظر داشت که میزان تقاضای موجود برای خرید محصولات فولادی به حد اشباع نرسیده است و پس از پایان ماه مبارک رمضان شاهد تخلیه تقاضای پشت صف و هجوم تقاضا به بازار خواهیم شد به گونه ای که باید در انتظار رشد شدید قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل میلگرد و تیرآهن باشیم.

در حوزه مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد در روز گذشته به گزارش دریافتی از سطح بازار و فعالان حوزه مواد اولیه نرخ ضایعات کمی افزایش قیمت و فعلا ویژه و سوپر ویژه بین ۱۸۱۰ تا ۲۰۴۰ تومان بسته به مبدا عرضه اعلان می شود.

قیمت آهن اسفنجی نیز حدود ۲۰ تا ۲۵ تومان هر کیلو افزایش و در محدوده ۱۳۰۰ تومان پیشنهاد می گردد قیمت شمش هم در بازار روز گذشته ۲۷۵۰ تا ۲۸۰۰ تومان اعلام شده که البته بیشتر معاملات حول قیمت ۲۷۳۰ تومان انجام و همچنان تقاضا برای شمش زیر ۲۷۵۰ تومانی وجود دارد. در روزهای آتی شاهد تاثیر نرخ مواد اولیه بر قیمت پروفیل قوطی و سایر محصولات و مقاطع بازار فولاد خواهیم بود.

به هر حال می توان گفت که اوضاع به حدی آشفته و پر هرج و مرج است که هر صاحب کالایی به سلیقه خود و در لحظه بدای کالای خود قیمت تعیین می کند. در این آشفته بازار شنیدن قیمت های بی سر و ته و نجومی اصلا تعجب ندارد بلکه تعجب انگیز ثبات قیمت یک کالا ظرف ۲۴ یا ۴۸ ساعت است.

کاهش شتاب روند صعودی نرخ شمش تنها امید بازار فولاد

ابتدای این هفته در مورد روزهای بحرانی اقتصاد ایران ظرف روزهای آینده سخن گفتیم. در حال حاضر هرچه پیش تر می رویم به روزهای بحرانی بازار فولاد نزدیک تر می شویم. خرید در آشفته بازار کنونی تنها برای خریداران ریسک به همراه داشته و مشخص نیست که اوضاع بازار در روزهای آتی به چه سمتی پیش رود.

با توجه به تمام مطالب ذکر شده هنوز اوضاع کلی بازار مشخص نمی باشد و معلوم نیست که پتانسیل بیشتری برای رشد قیمت پروفیل تیرآهن و سایر محصولات در روزهای آتی وجود دارد یا خیر؟ بازار از پایه و اساس محکمی برخوردار نمی باشد و تحلیل در شرایط کنونی به شدت دشوار می باشد.

تنها نکته مثبتی که در روزهای جاری در بازار فولاد کشور مشاهده شده است کاهش شتاب روند صعودی قیمت شمش بوده است و امید است که در روزهای آتی روند افزایشی نرخ شمش به سمت ثبات پیش رود. قیمت های بالاتر از ۳۰۰۰ تومان در بازار فولاد کشور تقاضای چندانی نداشته و به همین دلیل فعالان این حوزه بایستی به زودی برای کنترل بازار آشفته کنونی چاره ای بیندیشند. احتمال وجود دارد که پس از افزایش شدید قیمت ها شاهد ریزش ناگهانی آن ها در بازار باشیم ولی نمی توان برای آن زمان دقیقی را متصور شد.

منبع:فولاد مهر

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)