35060 - 031

بررسی بازار قراضه فولادی ترکیه

بررسی بازار قراضه فولادی ترکیه
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۳۳ ۲۴ اسفند ۹۶


شارژ اصلی کوره‌های قوس الکتریکی در ترکیه، قراضه است که حدود ۳۰ درصد از تقاضای این شارژ آهنی، توسط تولیدکنندگان داخلی تأمین می‌شود. حجم واردات قراضه در ترکیه بسیار بالا است؛ به‌طوری که در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱۸ میلیون تن رسید.


یکی از مهم‌ترین مشتریان قراضه جهان، ترکیه است که ظرفیت بالایی از کوره‌های قوس الکتریکی دارد. اهمیت این موضوع زمانی بهتر مشخص می‌شود که دریابیم قیمت شاخص قراضه‌ای که متال‌بولتن اعلام می‌کند، بر مبنای خرید و فروش قراضه در بندر وارداتی این کشور است.

حدود ۳۰ درصد از قراضه‌ای که به‌عنوان خوراک وارد کوره‌های قوس الکتریکی می‌شود، حاصل تولید داخلی ترکیه است. این کشور علاوه بر سامانه جمع‌آوری قراضه از داخل کشور، دارای اسکله‌هایی است که برای قراضه کردن کشتی‌های فرسوده طراحی شده‌اند. حجم تولید قراضه در سال‌هایی که تولید فولاد افت داشت (بازه زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵) کاهش پیدا کرد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۵ به حدود ۷ میلیون تن رسید. اما به‌نظر می‌رسد با تغییر روند تولید فولاد، تولید قراضه ترکیه نیز در مسیر بهبود قرار گرفته باشد به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، حجم تولید قراضه این کشور به ۸ میلیون تن رسید.ترکیه بزرگترین واردکننده قراضه جهان است که بیش از نیمی از تقاضای قراضه آن از طریق واردات تأمین می‌شود.

واردات قراضه در سال ۲۰۱۲ با رسیدن به قله تولید فولاد، به اوج خود رسید. با رکود تولید فولاد ترکیه، میزان واردات قراضه نیز کاهش یافت، به‌گونه ای که در سال ۲۰۱۵ به حدود ۱۶ میلیون تن رسید. ولی افزایش تولید فولاد از سال ۲۰۱۶، رشد واردات قراضه را در پی داشت و باعث شد میزان واردات آن در این سال به ۱۸ میلیون تن برسد. حجم صادرات این کشور در قیاس با میزان واردات، ناچیز بود و در بیشترین حد خود در سال ۲۰۱۴، به کمتر از ۱۷۰ هزار تن رسید. با این حال، بررسی روند گذشته آن نشان می‌دهد که علی‌رغم نوسانات، صادرات قراضه در حال افزایش است. حجم صادرات این شارژ آهنی در سال ۲۰۱۶ به ۱۵۶ هزار تن رسید.

به‌طور معمول، قراضه‌ای که در ترکیه استفاده و تجارت می‌شود، باید حاوی حداقل ۸۰ درصد آهن محتوی باشد. حجم تقاضای قراضه همگام با تولید فولاد تا سال ۲۰۱۲ روندی صعودی را طی کرد که با رسیدن به قله تولید در این سال، حجم تقاضای قراضه نیز به اوج خود رسید. با آغاز رکود فولاد از حجم تقاضا کاسته شد تا جایی که در سال ۲۰۱۵ به کمترین مقدار خود طی ۷ سال اخیر رسید.

منبع:اخبار فلزات

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)