35060 - 031

بررسی سطح نقدینگی و تورم و تاثیر آنها بر قیمت میلگرد و تیرآهن

بررسی سطح نقدینگی و تورم و تاثیر آنها بر قیمت میلگرد و تیرآهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۳۹ ۱۲ تیر ۹۷


انحراف سرمایه و نقدینگی ها به بازار طلا، سکه و ارز و تبعیت بی ربط محصولات فولادی تولید داخل کشور از رشد روز افزون نرخ ارز، منجر به افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی از ابتدای سال ۹۷ تاکنون شده است.


هر چند در طی این مدت هر ماه و هر دوره با بیم و امید به دنبال بهبود اوضاع هستیم اما باز هم متاسفانه این روند ادامه داشته و سبب ایجاد آشفتگی در بازرا فولاد شده است. از نظر فعالان بازار ایجاد تقاضای کاذب و سرریز شدن نقدینگی به بازارها باعث خواهد شد که چندی بعد غول تورم خود را به خوبی نشان دهد. در اینجا این نکته حائز اهمیت است که رشد تورم با رشد نقدینگی در بازار داخلی کشور نسبت مستقیمی داشته و در مدت کوتاهی بعد از افزایش نقدینگی، تورم نیز افزایش خواهد یافت.

با افزایش تورم، تولید کننده ی فولادی نخواهد توانست نیازهای خود را در تامین مواد اولیه و انرژی سرو سامان دهد و این خود باعث افزایش قیمت مقاطع در بازار می شود. به طبع شرایط ایجاد شده به مرور تعطیلی و توقف در روند کار بسیاری از کارخانجات تولید کننده محصولات فولادی ایجاد خواهد شد و رکود دامن گیر بازار فولاد می شود.

بررسی دلایل افزایش دیوانه وار قیمت ارز و تاثیر آن بر بازار فولاد ایران

با بررسی عمیق در عناصر اقتصادی سال گذشته تا کنون به این نتیجه خواهیم رسید که طی سال های گذشته نرخ ارز همگام با تورم پیش نرفته است. این امر خود باعث شده تا قیمت ارز در ایران از شروع سال ۹۷ تا کنون به صورت جهشی افزایش یابد. در حقیقت تورم موجود را می توان به جبران افت ارز در برابر تورم در سال های قبل تعبیر کرد.

شرکت های خصوصی فولاد ساز برای واردات مواد اولیه مورد نیاز خود در شرایط تورم نیاز به تعادل نرخ ارز در برابر تورم خواهند داشت تا فعالیت تولیدی آنها توجیه اقتصادی داشته باشد. در سال گذشته و با وجود متعادل نبودن نرخ ارز و تورم، صدمات شدیدی به پیکره صنعت فولاد کشور وارد آمد.

در حال حاضر با افزایش روز افزون قیمت دلار و سرریز نقدینگی در بازار که منجر به افزایش قیمت میلگرد خرمدشت و سایر مقاطع فولادی شده باید به دنبال راه چاره ای بود. زیرا با افزایش تورم کمر صنعت فولاد حتما خواهد شکست و ادامه حیات برای آن در شرایط بسیار سختی امکانپذیر خواهد بود.

راه حل جلوگیری از تورم در صنعت فولاد کشور چیست؟

مسلما با ایجاد تقاضای کاذب و سرمایه گذاری در بازار سکه، طلا، دلار ، خودرو و محصولات فولادی به دلیل ریسک ناشی از پس انداز سرمایه در بانک ها، با هجوم نقدینگی در بازار مواجه خواهیم شد. برای کاهش اثر سوء این امر، شاید بهترین راه حل بازگشت سرمایه ها به بانک ها باشد که فقط و فقط این امر با افزایش سودهای بانکی ممکن خواهد بود.

در حال حاضر و با وجود افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات فولادی و تقاضای روزافزون برای خرید این محصولات در جهت تبدیل نمودن پول نقد به کالا، بهترین راه حل افزایش سودهای بانکی است؛ که این امر سبب خواهد شد جهت سرمایه گذاری ها به سمت بانک ها هدایت شده و نتیجتا تورم که پی آمد افزایش نقدینگی هست نیز متوقف شود. این کار سبب می شود فولاد سازان خصوصی نیز با آرامش بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

آیا ارز تک نرخی علاج کنترل قیمت هاست؟

البته در این میان مشکل رشد هیجانی نرخ ارز حل نشده باقی مانده است. باید توجه داشت حالا که فنر قیمت گذاری ارز از ابتدای سال تاکنون رها شده به سختی به جای اولیه خود باز خواهد گشت. شاید بهترین راه حل برای کنترل نرخ ارز، همان ارز تک نرخی دولتی باشد که در موضع صادرات و واردات به یاری فولادسازان خواهد آمد و کشور را تا قبل از آغاز تحریم ها به ثبات اقتصادی خواهد رساند.

در این میان امیدواریم با تخلیه حباب نرخ ارز در بازار سیاه، کاهش قیمت محصولات فولادی را طی روزهای آینده شاهد باشیم.

منبع:فولاد مهر

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)