35060 - 031

تأثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار فولاد ایران و جهان

تأثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار فولاد ایران و جهان
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۰۱ ۱۱ مرداد ۹۷

فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان به تأثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار فولاد ایران و جهان اشاره داشتند و گفتند: سال‌جاری با تردیدهای ناشی از تحریم‌های مجدد و تهدیدهای بین‌المللی بر صنایع داخلی و نیز چالش‌هایی در بازارهای ارز و طلا آغاز شد


فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان به تأثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار فولاد ایران و جهان اشاره داشتند و گفتند: سال‌جاری با تردیدهای ناشی از تحریم‌های مجدد و تهدیدهای بین‌المللی بر صنایع داخلی و نیز چالش‌هایی در بازارهای ارز و طلا آغاز شد و خروج دولت آمریکا از برجام به‌رغم مخالفت سایر متعهدانش تا حدودی معادلات بین‌المللی را به‌هم زد و دولت را جهت حل مساله به تکاپو واداشت.هرچند سیاست‌های سختگیرانه دولت آمریکا، کشورهای دیگری را نیز مورد هدف قرار داده و محدود به کشور ایران نیست، اما اینکه این تحولات تا چه میزان بر صنعت فولاد ایران تاثیر‌گذار خواهد بود در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما در ابتدا شرایط بین‌المللی صنعت فولاد را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.


سال ۲۰۱۸ سالی پربار جهت تقاضای غالب مواد اولیه مورد‌نیاز در صنعت فولادسازی پیش‌بینی شده است.اما از سویی، سیاست‌های چین در کاهش بدهی به اقتصاد، کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه‌های مختلف را رقم زده و افت تقاضا برای فولاد در این کشور را موجب شده است. همچنین تنش‌های تجاری خصوصاً میان دو اقتصاد اول دنیا که از ابتدای امسال شدت بیشتری به خود گرفته است، ممکن است در صورت ادامه، تاثیرات منفی خود را بر بازارهای اقتصادهای در حال توسعه اعمال کند. کشور چین نیز در مرحله گذار از یک اقتصاد تولید محور به یک اقتصاد مصرف محور است و این امر سبب کاهش میزان حجم تزریقات مالی در اقتصاد شده و از طرفی سرمایه‌گذاران به ادامه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تولید دید منفی‌تری پیدا خواهند کرد.

کشور ایران نیز به‌عنوان یکی از بازیگران صنعت فولاد در عرصه بین‌الملل، متاثر از تغییرات بین‌المللی است. تهدیدات صورت‌گرفته توسط ایالات‌متحده برای شکستن توافق هسته‌ای منجر به کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی شده ولی با توجه به مواضع و موقعیت متفاوت کشورهای اروپایی با ایالات‌متحده و تمایل آنها به حضور در کشور ایران، می‌توان بارقه‌هایی از امید را در تداوم رونق بازار احساس کرد.


روند رو به رشد بازار فولاد کشور در امسال

از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا انتهای بهار، تولید واحد‌های فولادی کشور روند رو به رشدی را داشته که انتظار می‌رود با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و سیاست‌های اتخاذ شده، این روند ادامه یابد. همچنین آنچه در تابلوی فروش شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان استراتژی فروش نهادینه شده است، فروش محصولات کیفی است که می‌تواند سهم زیادی را در افزایش فروش و درآمد ناشی از آن ایفا کند. در سه ماه ابتدای سال ۱۳۹۷، حجم قابل‌توجهی محصول کیفی به بازار عرضه شده است که انتظار می‌رود این روند رو به رشد در ماه‌های آتی نیز ادامه یابد.

بنابراین به منظور کسب بهترین نتیجه با تـوجه بـه شرایط پیش‌رو ضروری است حالات مختلفی در قالبScenario Planning توسط شرکت‌های فولادی تهیه و راهکارهای برون‌رفت از بحران و افزایش درآمد از طرق مختلف بررسی و مد‌نظر قرار گیرد. ارتباط با مشتریان خارجی و امکان سنجی ادامه تجارت با رویکرد انعطاف‌پذیری در عملیات، برنامه‌ریزی شناور در تامین مواد اولیه و عرضه محصول، بررسی بازارهای هدف جهت تامین مواد اولیه و فروش محصول و چابکی در جایگزینی این بازارها و دیگر موارد مشابه به‌عنوان سناریو برای گذار از شرایط موجود، می‌تواند مورد‌توجه قرار گیرد.


منبع: دنیای اقتصاد

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)