35060 - 031

تاب‌آوری سواحل فولادی

طرح‌های رقبای منطقه‌ای ایران برای افزایش تولید فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۴۴ ۲۱ خرداد ۹۷


پایداری و تاب‌آوری فرآیند تولید، دارای اهمیت بسیاری است، زیرا امروز با پدیده‌های بسیار شکننده‌ای مواجه می‌شویم که پایداری یک کارخانه را می‌تواند زیر سوال ببرد.


مکان‌یابی کارخانه‌های فولادی نیز جزو موضوع‌هایی است که پایداری و تاب‌آوری آن بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. در گذشته، واحدهای فولادی بسیاری بدون توجه به پایداری راه‌اندازی شدند که امروز با چالش‌های اساسی روبه‌رو هستند. اگر به نقشه جامع فولاد نگاهی بیندازید مشاهده خواهید کرد که این معیارها تا چه اندازه در نظر گرفته شده‌اند.

این روزها در طرح جامع فولاد تاکید بر پیش رفتن واحدهای فولادی به سمت سواحل جنوب و حاشیه خلیج‌فارس است و گام‌هایی نیز برای این سیاست از سوی متولیان امر در حال برداشته شدن است. هرچند تامین آب و دسترسی آسان‌تر برای صادرات در سواحل جنوب مزیت‌های این سیاست را توجیه می‌کند، ولی به نظر می‌آید برای رسیدن به چنین برنامه و هدفی، باید مطالعاتی جامع با در نظر گرفتن تمام زوایا صورت گیرد.

از طرفی باید به تامین مواد اولیه این واحدها توجه کرد و اینکه آیا زیرساخت‌های لازم برای تامین مواد اولیه ایجاد خواهد شد؟ از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین مسائلی که درباره سواحل جنوب باید به آن توجه کرد، تغییر شرایط آب‌وهوایی و محیطی و موضوع افزایش دما است. دمای نزدیک به ۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند ایجاد کارخانه‌های فولادی را در جنوب زیر سوال برد، بنابراین باید بتوان تمام جوانب را برای سواحل فولادی در جوار همیشه خلیج‌فارس ایران ارزیابی کرد.

منبع:صمت

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)