37741350-55 031

تاثیرات خروج ترامپ از برجام بر بازار آهن‌آلات ساختمانی

تاثیرات خروج ترامپ از برجام بر بازار آهن‌آلات ساختمانی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۰۲ ۱۹ اردیبهشت ۹۷


طی روز های اخیر شاهد نوسانات بسیار زیادی در بازار آهن الات و همچنین بازار فولاد بوده ایم که به موجب آن قیمت ها در بازار روندی صعودی را در پیش گرفته است.


از مهم ترین التهابات بوجود آمده طی روز های اخیر که بر روی دیگر بازار ها تاثیر شایانی گذاشت، افزایش نرخ ارز در بازار می باشد. به دنبال بالا رفتن قیمت ارز شاید افزایش نرخ میلگرد و سایر مقاطع فولادی در بازار اهن آلات بودیم. همچنین در هفته گذشته شاهد افزایش نرخ شمش بوده ایم که طی هفته جاری تاثیراتش را بر قیمت آهن آلات گذاشت.

خبرهای بازار اهن حاکی از وجود دو مشکل بر سر راه بازار فولاد نرخ ارز و قیمت شمش فولادی می باشد. با توجه به این موضوع که مشکلات در بازار فولاد روز به روز در حال افزایش است در نتیجه وضعیت این بازار غیر قابل پیش بینی بوده و در هر ساعت امکان دارد نغییر وضعیت دهد. طی هفته جاری شاهد افزایش بسیار زیاد نرخ مقاطع فولادی بودیم که این رشد قیمت به دلیل افزایش نرخ شمش طی هفته قبل بوده است.

با یک نگاه جامع به وضعیت آهن الات در هفته جاری می توان به این مهم دست یافت که قیمت ها در بازار میلگرد و دیگر مقاطع مستعد افزایش بوده اما پس از افزایش قیمت شمش و ارز در بازار به صورت ناگهانی قیمت محصولات فولادی با افزایش مواجه شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان فعالان در این حوزه روند افزایشی قیمت قراضه آهن و شمش فولادی دلایل زیادی دارد که خود به تنهایی یکی از اصلی ترین علت های افزایش قیمت روز اهن آلات در روز های گذشته می باشد.

در حال حاضر بعضی از تولید کنندگان از روند فعلی بازار تبعیت نکرده و اقدام به بالا بردن قیمت هایشان نکرده اند. در صورتی که این کارخانه ها هم از این روند افزایشی بازار تبعیت کنند، دیگر کنترل بازار امکان پذیر نبوده و افسار پاره خواهد کرد. در نتیجه مادامی که تمامی کارخانه ها از بازار تبعیت نکرده اند می توان امید به برقراری آرامش نسبی در بازار داشت.

با توجه به وضعیت بازار آهن طی روز های آینده، با ورود به ماه رمضان خرید اهن و همچنین فروش آن با مشکلات بسیار زیادی رو به رو خواهد شد که خود باعث تحرک قیمت ها در بازار خواهد شد. همچنین شرایط تولید برای کارخانه ها سخت شده و همین امر سبب شده تا کارخانجات در حالت سردرگمی برای اعلام قیمت بسر برند. با توجه به این وضعیت مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت ها در بازار آهن و فولاد نرخ شمش است که هر روزه در حال تغییر می باشد.

در حال حاضر با خروج ترامپ از برجام و وضع تحریم های جدید علیه ایران، احتمال بر هم خوردن وضعیت بازار اهن الات وجود دارد. اما باید با کمی تامل در انتظار مشخص شدن وضعیت بازار پس از برجام بمانیم.

منبع:ایران جیب

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)