35060 - 031

تاثیرات مثبت اجرای مصوبه جدید بر بازار آهن آلات

تاثیرات مثبت اجرای مصوبه جدید بر بازار آهن آلات
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۲۳ ۲۳ تیر ۹۷


محمد آزاد رئیس اتحادیه اهن فروشان در گفتگویی با اشاره به نیاز بازار داخلی آهن الات عنوان کرد: با توجه به این موضوع که باید ارزش پول ملی را محفوظ نگه داریم.


در نتیجه تعیین قیمت های پایه تنها براساس قیمت دلار و یا نرخ های جهانی به تنهایی نمی تواند نیاز بازار داخلی را پاسخ دهد. همچنین در این شرایط نباید معاملات را به دلار معطوف کرده بلکه باید دیگر عوامل را در تعیین قیمت های پایه در نظر گیریم. وی در ادامه با اشاره به تعیین قیمت پایه محصولات فولادی برای عرضه در بورس کالا، پیشنهاداتی را در این رابطه ارائه نمود.

او افزود: پیشنهاد بنده این است که کنسرسیومی از نمایندگان وزارت صمت، بورس کالای ایران، سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده، انجمن تولیدکنندگان هر صنعت و همچنین نماینده ای از اتحادیه مصرف کنندگان برای تعیین نرخ های پایه تشکیل شود تا بدین وسیله قیمت های پایه با درنظر گرفتن همه عوامل روی تابلوی معاملات بورس اعلام شود.

آزاد در ادامه بیان داشت: در رابطه با مصوبه صادراتی وزارت صنعت و معدن و تجارت درباره اجبار بازگشت درامد ناشی از صادرات بعضی از محصولات در سامانه نیما می توان گفت که این کار سبب کاهش سودجویان و دلال گری ها از معاملات و صادرات خواهد شد که در ادامه باعث می شود تا حقوق تولید کننده واقعی محفوظ ماند. زیرا تولید کننده ای که برای تولید یک محصول زحمت می کشد باید سود ناشی از صادرات کالای خود را به صورت مستقیم بدست آورد. بدین صورت این دستورالعمل صادراتی موجب شفافیت بازار و کاهش التهاات کاذب بازار خواهد شد که در این راه باعث حمایت از باز رداخلی و تولیدکنندگان صنایع تکمیلی در حوزه های فلزی و پتروشیمی شده است.

رئیس اتحادیه اهن فروشان در ادامه با اشاره به تاثیرات اجرای این مصوبه در کاهش التهابات اخیر بازار محصولات داخلی، اظهار داشت: اجرای این مصبه سب شده تا صادرات محصولات فولادی از طریق دلالان و واسطه ها صورت گیرد و تنها تولید کننده واقعی بتواند محصولات خود را صادر کند. همچنین اجرای این مصوبه باعث خواهد شد تا التهابات ناشی از خرید کالا از بازار داخلی و صادرات آن به منظور استفاده از مابه التفاوت نرخ ارز توسط برخی واسطه ها با کاهش رو به رو شود. همچنین از دیگر مزایای اجرای این مصوبه می توان به افزایش شفافیت در بازار، حذف رانت و جلوگیری از هیجان های کاذب قیمتی و نیز جلوگیری از التهاب و سوءاستفاده در بازار کالاهای مختلف اشاره کرد.

با توجه به تاثیرات مثبت اجرای این مصوبه بر بازار داخلی، می توان گفت اجرای آن برای حوزه صادراتی محصولات مختلف ۱۰۰ درصد مفید و کاربردی می باشد که به نفع تولید کنندگان تمام خواهد شد.

منبع:دنیای معدن

1+
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)