37741350-55 031

تاثیر افزایش نرخ دلار بر صادرات و واردات

تاثیر افزایش نرخ دلار بر صادرات و واردات
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۰۰ ۴ بهمن ۹۶


رئیس سازمان توسعه تجارت معتقد است که افزایش نرخ دلار باید به‌صورت تدریجی و براساس میزان تفاوت تورم داخلی و خارجی صورت پذیرد.


مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اینکه آیا به‌دنبال افزایش نرخ ارز، صادرات نیز افزایش یافته است، اظهار کرد: از گذشته نیز بارها بر این نکته تاکید کرده‌ام که نرخ دلار به‌تنهایی نمی‌تواند باعث توسعه صادرات شود. در واقع صادرات به برنامه‌‌ریزی، زمان‌بندی و برخی تعهدات خاص خود نیاز دارد و افزایش نرخ دلار در کوتاه‌مدت نمی‌تواند در میزان صادرات تاثیر چشمگیری داشته باشد.

ایشان ادامه داد: البته ممکن است افزایش نرخ دلار برای بعضی از صادرکنندگان افزایش آنی درآمد به همراه داشته باشد اما اینکه در کلان تاثیرگذار باشد، موضوع دیگری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه دادند: زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، همان طور که درآمدهای صادراتی بالا می رود، هزینه‌هایی که برای تأمین مواد اولیه و خرید کالا وجود دارد نیز افزایش می یابد. بر همین اساس حتی صادرکنندگان هم ترجیح می‌دهند که افزایش نرخ ارز به‌صورت تدریجی و بر اساس تفاوت تورم داخلی و خارجی صورت گیرد تا بتوان برنامه‌ریزی راحت‌تر و اصولی‌تری انجام داد.


خسروتاج اظهار نمودند : هیچ‌یک از صادرکنندگان از افزایش یکباره نرخ ارز استقبال نکرده، چرا که برخی کالاهای ما به‌گونه‌ای است که افزایش یکباره نرخ ارز اجازه سرمایه‌گذاری در آنها را نخواهد داد. همچنین وی ادامه داد: به‌عنوان مثال در حوزه محصولات کشاورزی برخی اقلام هستند که سرمایه‌گذاری روی آنها در میان مدت جواب داده و زمانبر است. حال اگر شرایط را این‌گونه در نظر بگیریم، چه کسی می‌داند که در پنج یا ۱۰ سال آینده نرخ ارز چگونه خواهد بود. بر این اساس طبیعی است که قدرت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در این حوزه‌ها از دست خواهد رفت.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: اگر تمام بحث‌های اقتصادی کشور، سیاست‌های اقتصادی را به‌گونه‌ای اعمال کند که اجازه نوسانات شدید نرخ ارز داده نشود، شرایط بهتری حاکم خواهد بود، چرا که به‌دنبال گرانی دلار، واردات ما نیز قطعاً گران‌تر تمام خواهد شد.

ایشان ادامه داد: گرانی واردات از یک‌سو ممکن است در برخی زمینه‌ها که تولید داخلی وجود دارد، باعث شود رقابت میان تولیدکننده داخلی و خارج از کشور بیشتر شود اما در بخش‌هایی که تولید داخلی نداریم، افزایش قیمت ارز می‌تواند اثر تورمی به همراه داشته باشد. خسروتاج گفت: بر همین اساس اعتقاد شخصی من این است که افزایش یکباره نرخ ارز، برای هیچ‌یک از بخش‌های اقتصادی مطلوب نیست و نبوده و باید همه ما به سمت نوعی ثبات حرکت کنیم و جلوی نوسانات یکباره و شدید را بگیریم.


منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)