37741350-55 031

تداوم افزایش فشار بر اقتصاد ایران، هراس در بازار فولاد

رشد قیمت ورق گرم در چین
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۲۰ ۱۳ خرداد ۹۷


بازار فولاد در هفته گذشته هیجانات زیادی را تجربه کرد و در هفته جاری و با همزمان با شروع هفته نیز اخبار مهمی در بازار فولاد منتشر گردید که …


…به طور قطع در روزهای آتی بر نوسان گیری قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی میلگرد تیرآهن و سایر محصولات تاثیر شدیدی خواهد داشت.

در صدر اخبار چند روز اخیر عناوین زیر برجسته تر به نظر می رسد.

ادامه خروج شرکت های اروپایی و آسیایی از ایران

وضع عوارض بر خام فروشی بین ۵ تا ۱۰درصد که شامل سنگ آهن هم خواهد شد.

تشدید جنگ تجاری اروپا و آمریکا بر سر تعرفه فولاد آلومینیم و خودرو

ادامه بحران بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی و عدم تمکن صادرکنندگان از این قانون و بی میلی به واریز وجه صادرات به سامانه ارزی دولت و سخت تر شدن شرایط صادرات

جمیع این موارد نشان از افزایش فشارها بر اقتصاد ایران و بسته شدن تدریجی روزنه های صادرات به ویژه نفت و سنگ آهن و فولاد است. البته هنوز تا فرجه ۳ و ۶ ماهه دولت آمریکا برای تشدید تحریم ها فاصله داریم. از طرفی وضع تعرفه از سوی دولت آمریکا احتمال دامپینگ فولاد در منطقه غرب آسیا و چین را افزایش خواهد داد. آیا تا سه و شش ماه آینده با شرایط وخیم تری در بازار داخلی روبرو خواهیم بود‌ و شاهد افزایش قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات خواهیم بود؟

بی اعتمادی مردم به ثبات وضعیت اقتصادی مهم ترین علت آشوب بازار فولاد

متاسفانه بازار به دلایل متعدد از جمله ضعف نظارت؛ قرار گرفتن در بین دو تعطیلی؛ (یکی اعتصاب رانندگان و دیگری تعطیلات پیش رو) ؛ التهابات سیاسی ناشی از جو روانی مهلت ترامپ به شرکای خارجی تجاری ایران و رجزخوانی های او؛ التهابات کلی در همه حوزه های کالایی که باز هم متاسفانه جو منفی آن دامن بازار فولاد و قیمت پروفیل قوطی و تیرآهن و سایر محصولات را هم گرفته است.

و از همه مهم تر “بی اعتمادی مردم به ثبات وضعیت اقتصادی و هراس از ادامه کاهش ارزش ریال”؛ به نوعی دچار نابسامانی شده است؛ در حالی که در واقعیت حوزه فولاد از این مسائل تا حدودی مبری است. اما تا وقتی که خود ملت هراسان و بی اعتماد به شرایط موجود باشند و صرفا برای منافع شخصی در بازار تاخت و تاز نمایند و تا مادامی که این التهابات به هر دلیلی فروکش ننماید؛ به نظر می رسد که فعلا هیچ منطقی بر بازار منطبق نیست.

با این حال مشاهده کردیم که پس از قطعی شدن افزایش ۲۰ درصدی کرایه های شهری در استان اصفهان ظاهرا مسیرهای دورتر با افزایش ۲۵ درصدی بارنامه شده است و اوضاع نسبت به چند روز قبل بهتر است. در روز گذشته نیز در برخی مسیرها مثل تبریز به اصفهان و یا بافق به اصفهان ظاهرا این افزایش تا ۳۰ درصد هم اعمال شده است. ظاهرا وحدت رویه در صدور بار نامه ها رعایت نمی شود و افزایش ها به صورت سلیقه ای و بسته به نوع مسیر اعمال می شود.

قیمت میلگرد کارخانجات مختلف پس از بهبود شرایط بازار

هرچند اعلام قیمت پروفیل نیکان و میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات کارخانجات نیز از مبادی به دلیل تاخیر در بارگیری ها رسما اعلام نمی شود. اما قیمت میلگرد نیشابور به عنوان قطب میلگرد شرق قیمت های خود را در محدوده ۲۸۰۰۰ و قیمت میلگرد بافق یزد به عنوان قطب میلگرد در مرکز قیمت های درشت بار خود را در محدوده ۲۸۰۰۰ و ریزبار خود را در محدوده ۲۸۲۰۰ اعلام می کند. همان طور که پیش بینی می شد با شروع بارگیری ها و هجوم آدرس های جدید شاهد موج ضعیف افزایش قیمت ها هستیم. این موج افزایش تا تکمیل موجودی انبارها و رسیدن بارهای قبلی ادامه خواهد داشت.

در روز گذشته و با شروع هفته مشاهده کردیم که صدای اعتراضات مردم مجددا بلند شده است ولی باید گفت این خود ما هستیم که به التهابات دامن می زنیم؛ متأسفانه اعتصابات ۱۰ روز اخیر حوزه ترابری؛ و تخلیه انبارها فشار تقاضا در برخی مبادی را کمی افزایش داده است و سرازیر شدن تقاضا برای عرضه کننده داخلی به طور سنتی؛ فقط یک معنی و تفسیر بیشتر ندارد: افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت پروفیل قوطی و میلگرد و تیرآهن و سایر محصولات .

منبع:فولاد مهر

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)