35060 - 031

تداوم مسیر صعود صنعت فولاد با وجود تحریم‌ها

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۴۶ ۲۶ مرداد ۹۸

تولید ۵۵ میلیون تن فولاد و صادرات حداقل ۲۵ میلیون تن محصولات فولادی در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ از جمله پیش‌بینی‌هایی است که با توجه به‌قرار گرفتن در دوران تحریم، امری مشکل به نظر می‌رسد به‌ویژه آنکه در سال‌های اخیر بخش بزرگی از بازارهای خارجی کشور از دست رفته و به دست رقبا افتاده است.


به گزارش خبرنگار ایمنا، همواره از ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه نام‌برده می‌شود به‌طوری که علاوه بر تأمین نیاز داخلی بخشی از محصولاتش را به بازارهای کشورهای همسایه صادر می‌کند. اما متأسفانه باوجود چنین جایگاهی، طی سال‌های اخیر که بحران ناشی از تحریم‌های اقتصادی، ایران را تحت تأثیر قرار داده است و به گفته عده‌ای از کارشناسان؛ پیش‌بینی می‌شود “تداوم تحریم‌های آمریکا تأثیر منفی بر مصرف‌کنندگان اصلی تولیدات فولادی به‌ویژه در بخش‌های خودروسازی و انرژی داشته و باعث کاهش فعالیت آن‌ها در نتیجه کاهش مصرف فولاد شده است که معنایی به غیر از متضرر شدن بازار صادرات فولاد ایران از این شرایط ندارد.” البته این مشکلات فزاینده تأثیر منفی بر رشد تولید فولاد ایران خواهد داشت تا جایی که اهداف تولیدی این صنعت را تا سال ۱۴۰۴ به تعویق خواهد انداخت.

واقعیت آن است در حال حاضر صادرات فولاد کشور با دو مانع مهم خارجی و داخلی مواجه است. از یک‌سو، موانع خارجی که تحریم کامل صادرات فلزات اساسی ایران، پیچیده شدن سازوکار و مبادلات بانکی و فشار به شرکت‌های تأمین‌کننده تجهیزات فولادی ازجمله این موارد محسوب می‌شود واز سوی دیگر مشکلات داخلی همچون دستورالعمل‌ها و قوانین، گمرک، زیرساخت‌های موردنیاز، برنامه‌های ارزی و نحوه تخصیص تسهیلات به صادرکنندگان که از موانع داخلی هستند.

مقاومت فولادی‌ها در برابر تحریم‌ها

به گفته کارشناسان صنعت فولاد، محصولات ایران از نظر کیفیت در سطح بالایی است و نه‌تنها با محصولات چینی بلکه با محصولات فولادی کشورهای صنعتی و پیشرفته قابل‌مقایسه است. در واقع افزایش ظرفیت تولید فولاد همراه با ارتقای کیفیت و نوآوری در محصولات از جمله مواردی است که فولادسازان به آن توجه می‌کنند. اما لازم است که فعالان این عرصه این نکته را هم مد نظر قراردهند که در دنیای امروز راز ماندگاری تولیدکنندگان و ورود آن‌ها به بازارهای جهانی علاوه بر کمیت و کیفیت، نوآوری در تولید است زیرا محصولات جدید باعث جلب توجه بیشتر خریداران می‌شود.

در این میان استان اصفهان باوجود فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از قطب‌های شناخته‌شده فولادسازی کشور و برخورداری از واحدهای فولادی کوچک و بزرگ در این صنعت حرفی برای گفتن دارد و به گفته کارشناسان این صنعت؛ “فولاد مبارکه یکی از موفق‌ترین واحدهای صنعتی و تولیدی کشور است و حتی موفق‌ترین شرکت کشور هم قلمداد می‌شود به گونه ایی که این شرکت با حجم بالایی از سرمایه در بخش فولاد کشور از محدوده استان هم پا فراتر گذاشته و با ایجاد واحدهای بالا و پائین‌دستی نقش ارزنده‌ای در تولید، رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی کشور دارد.

وی می افزاید: به‌نحوی‌که تمام تلاش فولادسازان ایرانی بر استفاده از ظرفیت‌های موجود برای دور زدن تحریم‌ها و بهره بردن از ظرفیت‌های قانونی در راستای صادر کردن محصولات متمرکز شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان یادآور می‌شود: باوجود عقب‌نشینی برخی کشورهای شمال اروپا و همچنین کانادا در خرید فولاد ایرانی، صادرات این محصول به کشورهای جنوب اروپا ادامه دارد. ضمن آنکه فولاد مبارکه برای مقابله با مشکلات ناشی از تحریم، بازارهای فروش خود را به سمت جنوب شرق آسیا سوق داده است.

عظیمیان برنامه‌ریزی برای برخورداری از منابع پایدار سنگ، تلاش در جهت بهره‌برداری و تسریع در اجرای همه طرح‌های مصوب شرکت به‌منظور افزایش سود، تأمین الکترود مورد مصرف، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر به‌ویژه شرکت‌های معدنی و تامین مالی از طریق افزایش سرمایه، انتشار اوراق بدهی و ورود به شرکت‌های سرمایه را از دیگر برنامه‌ها و اهداف فولاد مبارکه عنوان می‌کند.

رعایت پیش‌شرط‌های لازم در دوران تحریم

به گفته این کارشناس ازآنجایی که در شرایط رکود به‌سر می‌بریم و پروژه‌های عمرانی، ساخت‌وسازها و تولیدات قطعات فولادی نیمه تعطیل است، ضرورت روی آوردن به صادرات وجود دارد اما در طرف دیگر هم تحریم‌هایی وجود دارد که خواه‌ناخواه تأثیر خود را بر صادرات داشته و دارد.

مهران فر در رابطه با نقش فولاد مبارکه در این دوران می‌گوید: در شرایطی که نبود رونق در برخی بخش‌های اقتصادی، چالش کمبود تقاضا را برای تولیدکننده داخلی به همراه آورده و ظرفیت بهره‌برداری شده تولید فولاد کشور به حدود نیمی از ظرفیت‌ موجود کاهش یافته است، فولاد مبارکه توانست با تکیه‌بر مزیت‌های صادراتی خود کمترین تأثیرپذیری را داشته باشد.

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)