37741350-55 031

تست سقف قیمت دلا‌ر

تست سقف قیمت دلا‌ر
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۳۵ ۱۰ بهمن ۹۶


بازیگران غیر رسمی در معاملات پشت خطی، دلار را صعودی کردند تا واکنش بازار ساز را تست کنند. نتیجه تلاش معامله‌ گران آتی در معاملات ساعات انتهایی روز یکشنبه و ابتدای روز دوشنبه، صعود دلار به بالای مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان بود.


علت این تحرکات غیر بنیادی از سوی معامله‌گران کشف سقف مجاز قیمت دلار بود. در این وضعیت، بازارساز با عرضه ارز، قیمت را به کانال ۴ هزار و ۵۰۰ باز گرداند. پیام بازارساز روشن بود؛ افزایش غیر‌بنیادی ارز مورد حمایت سیاست‌گذار نیست و واکنش صریح او را در پی دارد. روز گذشته، دلار از مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان عبور کرد ولی نتوانست در این سطح باقی بماند.

در سومین روز هفته، شاخص بازار ارز ۴۵ تومان افزایش را تجربه کرد و به نرخ ۴ هزار و ۵۹۲ تومان رسید. افزایش بهای دلار در شرایطی به ثبت رسید که این ارز در ابتدای روز در کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز به کار کرد. به گفته فعالان، تحرکات معامله‌گران آتی و امروزی سبب شد که در ساعات انتهایی روز یکشنبه قیمت این ارز به بالای ۴ هزار و ۵۹۰ تومان برسد. این موضوع نرخ دلار در ابتدای روز دوشنبه را تحت تاثیر قرار داد. با این حال، این افزایش که بدون معامله خاصی صورت گرفته بود در ادامه سومین روز هفته شدت نگرفت و این ارز زیر مرز ۴هزار و ۶۰۰ تومان به کار خود پایان داد. بعضی معامله‌گران از تحرک انتهای روز یکشنبه دو هدف را دنبال کردند: اول، تست سقف مجاز برای قیمت دلار؛ دوم، برنده شدن در تسویه‌های ارزی به تعویق افتاده.

بررسی سقف مجاز قیمت دلار توسط معامله گران

به گفته فعالان، معامله‌گران بزرگ بازار تصمیم داشتند با عبور قیمت دلار از سطح ۴ هزار و ۶۰۰ تومان واکنش بازارساز را مورد بررسی قرار دهند و بر اساس آن آینده موقعیت معاملاتی خود را مشخص کنند؛ به عبارت دیگر، روز یکشنبه معامله‌گران سعی داشتند، سقف مجاز قیمت دلار را بررسی کنند و ببینند بازارساز در واکنش به این سقف سطح عرضه خود را چه تغییری خواهد داد. عرضه صرافی‌های بانکی و ریزش دلار به زیر مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان نشانه‌ای بود که بازارساز در برابر عبور دلار از مرز ۴ هزار و ۶۰۰ تومان مقاومت می‌کند. در حال حاضر باید دید در روزهای آینده میزان ورود خریدار به بازار تغییر می‌کند تا قیمت را از این سطح عبور دهد یا قیمت دلار در ادامه سال در یک مسیر کاهشی فرسایشی قرار خواهد گرفت.

به گفته فعالان، در صورت عبور دلار از سطح ۴ هزار و ۶۰۰ تومان، معامله‌گران سعی می‌کنند که قیمت را تا سطح ۴ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش دهند. از نظر آن ها، شکست هر سطح مقاومتی می‌تواند با حضور بیش تر متقاضیان دلار همراه شود. البته افزایش نرخ دلار در روز دوشنبه منجر به حضور تقاضای جدید زیادی در بازار نشد و اکثر صرافی‌ها خلوت بودند و روز عادی را سپری می‌کردند. هیچ صف خریدی نیز در برابر صرافی‌ها شکل نگرفته بود و در میدان رو به روی پاساژ افشار نیز معامله‌گران در خرید و فروش احتیاط می‌کردند.

در چنین وضعیتی، تعدادی از معامله‌گران بزرگ با بالا بردن قیمت، بازیگران خالی فروش را دچار ضرر هنگفتی کردند. به گفته چند تن از بازیگران باتجربه بازار، تسویه معاملات روز یکشنبه به علت شرایط جوی برفی و عدم حضور تعداد زیادی از معامله‌گران به روز دوشنبه موکول شد. در این شرایط ، تعدادی از خریداران از موقعیت استفاده کردند و با بالا بردن قیمت در ساعات انتهایی یکشنبه و نگه داشتن دلار در محدوده ۴ هزار و ۵۹۰ تومان در روز دوشنبه تعداد زیادی از خالی فروشان ارزی را دچار ضررهای هنگفتی می‌کردند. در این میان، عده‌ای بر این باورند که معامله‌گران با جوسازی پیرامون اخباری همچون مذاکرات آمریکا با اروپا بر سر برجام، زمینه افزایش قیمت را ایجاد کردند.

در روزی که دلار بالای ۴۰ تومان رشد کرد، سکه تمام بهار آزادی با تنها ۲ هزار تومان رشد به نرخ یک‌ میلیون و ۴۸۲ هزار تومان رسید. همچنین در حراج بانک کارگشایی، تقاضا برای خرید سکه کاهش یافته بود و حتی تعدادی از معامله‌گران که برنده حراج شدند، برای پرداخت وجه ریالی خرید سکه غیبت کردند. مسئولان حراج اعلام کردند، این عده دیگر نمی‌توانند از بانک کارگشایی خرید کنند. به نظر می‌آمد دلیل فرار این دسته از خرید سکه‌هایی که در حراج برنده شده بودند، نزول اونس بود.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)