35060 - 031

تعرفه واردات فولاد حذف شود/ ابلاغیه وزیر صنعت برای جلوگیری از خام فروشی

تعرفه واردات فولاد حذف شود/ ابلاغیه وزیر صنعت برای جلوگیری از خام فروشی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۲۹ ۱۲ خرداد ۹۷


دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولاد تاکید کرد: علی رغم احساس کمبود در صنایع پایین دستی، فولاد خام صادرمی شود بنابراین لزومی به وضع تعرفه برواردات ورق های فولادی نیست.


امیر حسین کاوه در گفت‌وگویی با اشاره به مصوبه وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی خام از جمله سنگ آهن که نتیجه پیگیری فولاد سازان بوده، عنوان کرد : به منظور تداوم فعالیت و حیات صنایع تکمیلی که میلیاردها دلار برای راه‌اندازی این صنایع هزینه شده باید از صادرات فولاد خام جلوگیری شود.

کاوه با اشاره به بخشی از قانون مبنی بر اینکه چنانچه ۳ بار عرضه‌ای دربورس‌کالا تکرار شود و خریداری نداشته باشد، می‌توان آن محصول را صادر کرد، افزود: در بورس‌کالا و در بخش ورق‌های فولادی، شاهد نبوده‌ایم که عرضه بیشتر از تقاضا باشد و بنابراین صادرات فولاد لزومی ندارد .

او با اشاره به این مطلب که صادرات ورق های فولای با توجه به کمبود آن شبهه انگیز گفت: باید به سمت تحویل فولاد خام به صنایع تکمیلی برویم و صادرات فولاد خام بای کاهش بیابد. کاوه درمورد ابلاغیه وزیر صنعت برای تعیین مبدا در صادرات فولاد گفت: همانطور که در ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت شاهد هستیم ، صادرات فولاد کشورباید گران قیمت باشد وازصادرات فولاد با قیمت های پایین که با قیمت یارانه انرژی، گاز و آب مصرفی در این صنایع برابر است، جلوگیری شود.

کاوه ادامه داد: به طور کلی، جلوگیری از صادرات فولاد خام از جمله شمش، بیلت، و ورق های فولادی اقدام بجا و مناسبی است و این بخشنامه بر این موضوع و لزوم رصد صادرات تولیدکنندگان فولاد نیز تاکید دارد. کاوه ادامه داد: وزارت صنایع با درست تشخیص دادن نظرات تشکل های صنایع تکمیلی مبنی بر لزوم به حداقل رسیدن صادرات فولاد خام ، به افزایش صادرات صنایع تکمیلی کمک کند.

او با بیان این که فولاد خام صادراتی باید به قیمت های پایین تر از داخل در اختیار این صنایع قرار بگیرد،بیان داشت: اکنون شاهد آن هستیم قیمت ها در بورس کالا بسیار بالا و تا ۲۰ درصد بالاتر از قیمت های جهانی است و در چنین شرایطی که قیمت مواد اولیه و فولاد خام بالاتراز قیمت های جهانی است ، صادرات صنایع تکمیلی متوقف می شود.

کاوه افزود: ولی بدتر اینکه می بینیم صادرات مواد خام به وفور و همواره پایین تر از قیمت داخلی ادامه دارد و در وضعیت کنونی برخی فولاد خام را خریداری و صادر می کنند که این قضیه به مراتب بدتر است. او با تاکید بر این مطلب که در مرحله اول باید از خام فروشی فولاد جلوگیری و دوم صادرات فولاد باید ضابطه مند شود.

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)