37741350-55 031

تعرفه ۱۵ درصدی صادرات سنگ‌ آهن منصفانه نیست

تعرفه ۱۵ درصدی صادرات سنگ‌ آهن منصفانه نیست
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۵۵ ۱۷ دی ۹۶


دبیر کل انجمن سنگ‌ آهن ایران اظهار داشت: در صورتی‌ که دولت تعرفه ۱۵ درصدی هم برای سنگ‌ آهن تعیین نکند، کاهش صادرات این محصول تا چند سال آینده خود به‌ خود رخ خواهد داد.


علیرضا سیاسی‌راد اذعان کرد: در ۸ ماهه نخست سال جاری، از شدت نوسان نرخ سنگ‌ آهن کاسته شد و یک ثبات نسبی را شاهد بودیم و به‌ جزء چند نوسان کوچک، تکانه شدیدی در این حوزه وجود نداشته است.

وی افزود: بازار داخلی به علت فعال شدن تعدادی از طرح‌های کنسانتره و گندله، شاهد شکل‌ گیری تقاضاهای جدیدی بوده و هرچند هنوز مکانیزم قیمت‌ گذاری مشخصی شکل نگرفته است اما شاهد فعالیت مداوم بورس کالا در حوزه سنگ‌ آهن هستیم.

ایشان تصریح کرد: از آن جایی که معادن، شرکت‌ها و کارخانه‌های فعال در این حوزه دولتی بودند و مدت کوتاهی است که روند خصوصی شدن شتاب گرفته، ضوابط مشخصی در این حوزه صورت نگرفته است. دبیر انجمن سنگ‌ آهن عنوان کرد: پیشنهاد انجمن، استفاده از بورس کالاست تا قیمت‌ها شفاف شود و بتوانیم از ظرفیت‌های بورس در راستای تقویت تولیدکنندگان فولاد و سنگ‌ آهن بهرمند شویم.

سیاسی‌راد در ادامه اظهار داشت:‌ پس از بحران افت قیمت در سال ۱۹۹۴، یک گرایش عمومی طبیعی از سوی فعالان سنگ‌ آهن به‌ وجود آمد و آن ها به سمت سرمایه‌گذاری در تولید مراحل بالاتر همچون کنسانتره و گندله حرکت کردند که در نتیجه در حوزه تأمین سنگ‌ آهن با مشکل مواجه شدیم. وی افزود: پیش‌بینی ما این بود؛ در صورتی‌که دولت سرمایه‌گذاری مؤثری در بخش سنگ‌ آهن انجام دهد، طی چند سال آینده مشکل تأمین سنگ‌ آهن برطرف شود، ولی متأسفانه دولت در چهار سال اخیر، راهکار فشار بر تولیدکنندگان سنگ‌ آهن را در پیش گرفت و همین موضوع باعث کاهش سرمایه‌گذاری در حلقه اول زنجیره فولاد شد و اکنون اعضای انجمن سنگ‌ آهن امیدوارند که نگرش دولت در آینده تغییر کرده و رویکرد بهتری نسبت به سنگ‌ آهنی‌ها اعمال گردد.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران خاطر نشان کرد: از اواسط سال ۸۰، سرمایه‌گذاری در بخش سنگ‌ آهن افزایش یافت، چرا که حاشیه سود خوبی برای بخش خصوصی داشت اما اکنون به علت ریسک بالا و طرح مجدد عوارض، بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاران کنسانتره‌ و گندله‌ و حتی فولاد از سرمایه‌گذاری در حوزه سنگ‌ آهن اجتناب می کنند.

تعیین تعرفه ۱۵ درصدی برای صادرات سنگ‌آهن

سیاسی راد با اشاره به تعیین تعرفه ۱۵ درصدی برای خروج سنگ‌ آهن در بودجه ۹۷ تأکید داشت: روند صادرات سنگ‌ آهن در چهار سال اخیر نزولی بوده، به‌ گونه ای که از ۲۴ میلیون تن در سال ۹۲، به ۷ میلیون تن در سال ۹۶ رسیده و این به دلیل افزایش مصرف داخلی و افت نرخ جهانی بوده است. او اضافه کرد: در صورتی‌که دولت تعرفه ۱۵ درصدی هم برای سنگ‌ آهن تعیین نکند، کاهش صادرات این محصول تا چند سال آینده خود‌به‌خود اتفاق می‌افتد، زیرا تا وقتی مشتری داخلی هست، انگیزه‌ای برای صادرات نداریم.

این فعال حوزه تولید سنگ‌آهن کشور معتقد است؛ در صورتی‌که دولت در پروسه فروش بازار و صادرات سنگ‌آهن دخالت نکند، نرخ سنگ‌ آهن به‌طور طبیعی توسط بازار تعیین شده و صادرات در آینده‌ای نزدیک به صفر خواهد رسید.

وی با بیان این که افزایش تعرفه سنگ‌ آهن باعث کاهش قدرت چانه‌ زنی تولیدکنندگان این محصول در معامله با فولادی‌ها می‌‌شود، اذعان داشت: در نتیجه، دخالت تعرفه‌ای دولت بر نرخ بازار داخلی تأثیر گذاشته و ارزش سنگ‌ آهن در داخل را کاهش می دهد. سیاسی‌راد اظهار کرد: دریافت تعرفه از صادرات سنگ‌ آهن درخواست تعدادی از شرکت‌های خصولتی‌ تولیدکننده فولاد است که بهره‌وری کمی دارند و به این وسیله می‌خواهند نرخ سنگ‌آهن را به نفع خود کاهش دهند. دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران افزود: بهره‌وری پایین و بدهی بالای بعضی کارخانه‌های تولید فولاد در اثر مشکلاتی است که سوء‌ مدیریت برای آنان به وجود آورده و سنگ‌ آهنی‌ها نباید تاوان این مشکلات را بدهند.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)