37741350-55 031

تنگنای آهن سازان و آهن فروشان

تنگنای آهن سازان و آهن فروشان
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۱۰ ۱۱ دی ۹۶

به عقیده کارشناسان رکود و واردات بی رویه مواد اولیه در صنعت آهن، این بخش را بسیار آسیب‌پذیر کرده است. به نقل از گزارشات، صنعت آهن، یکی از حوزه‌های بسیار حساس و پایه‌ای در بخش صنایع فعال کشور محسوب می شود.


ارتباط نزدیک این صنعت با ساختمان‌سازی، خودرو و بسیاری از تولیدات و تجهیزات صنعتی دیگر، اهمیت ویژه‌ای را به این حوزه بخشیده است.

بر خلاف نقش نافذ صنعت اشاره شده در تولید و اقتصاد کشور، رکود سال های گذشته، وضعیت بسیار پیچیده‌ای را برای این حوزه به وجود آورده، شرایطی وخیم که باعث سردرگمی و نا امیدی بعضی از صنوف فعال در این بخش شده است. در گذشته‌ ای نه چندان دور، بازار آهن فروشان به‌ عنوان یکی از حوزه‌ های پر سود و با گردش مالی زیاد مطرح بود، ولی در سال های گذشته، چتر رکود و کسادی آن چنان بر صنوف آهن فروشان سایه افکنده که بعضی از فعالان این حوزه نیز با وجود داشتن سابقه طولانی در این بخش، به تعطیلی مراکز فروش آهن و تغییر شغل مبادرت ورزیده‌ اند.

یکی از فروشندگان آهن در غرب استان تهران، با اشاره به وضعیت وخیم حاکم بر بازار آهن بیان کرد: بخش قابل توجهی از رکود و بی بازاری سال های گذشته، ریشه در رکود صنعت ساختمان‌ دارد و در شرایطی که ساخت‌و‌ سازها با اُفت بسیاری همراه می‌شود، تقاضا برای خرید آهن نیز به شدت کاهش می یابد و نتیجه روند ناخوشایند در تعطیلی بعضی از مراکز آهن‌ فروشی و تغییر شغل بروز پیدا می‌کند. وی در ادامه افزود: صنف مذکور از نمونه فعالیت‌هایی محسوب می شود که تغییر شغل و کسادی در آن کم سابقه بوده، ولی در سال های اخیر شرایط ناخوشایند بازار، زمینه ساز محدود تر شدن دامنه فعالیت آهن فروشان شده است.

محمود زمانی تصریح کرد: کاهش ساخت و سازها منجر به کسادی وسیع، عمیق و کم‌ سابقه‌ ای شده که یقیناً تبعات آن به تضعیف شدید بنیه اقتصادی فعالان این حوزه منتهی می شود. این توزیع‌ کننده آهن در غرب استان تهران اذعان داشت: تنها امید ما در وضعیت کنونی به سوق پیدا کردن نقدینگی مردم، به سمت بازار مسکن معطوف است،چرا که با کاهش نرخ سود بانکی، احتمال رونق دوباره در بازار مسکن بیشتر شده است.

مالیات‌هایی که در شرایط رکود، کمر آهن فروشان را شکسته است.

یکی دیگر از فعالان عرصه بازار آهن با بیان لزوم بازبینی در ساز و کارهای اخذ مالیات از صنوف تصریح کرد: متأسفانه هر بار که در مورد لزوم تجدید نظر در مالیات‌های مأخوذه سخنی به میان می‌آید، عده‌ای تصور می‌کنند صنوفی همچون آهن فروشان در‌صدد بهانه‌ جویی و شانه خالی کردن از پرداخت مالیات هستند. سعید انصاف طلب افزود: بعید به نظر می‌رسد تحلیل این شرایط در اقتصاد کشور چندان پیچیده و دشوار باشد و رکود حاکم در ابعاد مختلف اقتصادی، به روشنی گویای وضعیت بغرنج اقتصادی صنوفی همچون آهن فروشان است.

او همچنین گفت: در صورت وجود رونق اقتصادی، پرداخت مالیات نه تنها ضروری بلکه یک وظیفه ملی و صنفی محسوب می شود، ولی هنگامی که بازار در رکود عمیق به سر می‌برد، پرداخت مالیات توجیهی ندارد و انتظار می‌ رود دستگاه‌های مربوطه با در نظر گرفتن مشکلات و نارسایی‌ های موجود اقتصادی، اقدام به اخذ مالیات کنند. این فعال در عرصه توزیع و فروش آهن عنوان کرد: شرایط حاد حاکم بر اقتصاد کشور و دشوار بودن پرداخت مالیات‌ها سبب شده تعدادی از فعالان این صنف، مغازه و مراکز آهن را تعطیل کرده و به‌ صورت تلفنی و سیار در این حوزه فعالیت کنند. به‌ زعم این عده، با این شیوه از فعالیت از پرداخت عوارض و مالیات معاف می‌شوند که این پدیده نشان دهنده عمق مشکلات موجود در بازار آهن فروشی است.

واردات مواد اولیه آهن، خسارات سنگینی را به صنعت مذکور تحمیل خواهد کرد.

در این میان، واردات مواد اولیه آهن مزید بر علت شده تا شرایط برای تولیدکنندگان فعال در این حوزه پیچیده‌ تر از قبل شود. برخی کارشناسان بر این باورند؛ در صورت حمایت جدی از تولیدکنندگان آهن و برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه نیازی به واردات در این بخش نخواهد بود ولی نبود برنامه‌ ای مدون و هوشمندانه، زمینه واردات مواد اولیه آهن را هموار کرده و در نتیجه استمرار این روند، خسارت سنگینی را به تولیدکنندگان و فعالان عرصه تولید آهن تحمیل خواهد کرد. امید آن می‌رود با طراحی و تدوین برنامه‌ای اصولی، شاهد مدیریتی هدفمند در حوزه صنعت آهن کشور باشیم و نهایتاً رونق اقتصادی، فعالیت مذکور همچون بسیاری از عرصه‌های اقتصادی و تولیدی کشور متحول و کلیت اقتصادی کشور از مزایای آن متنفع خواهد شد.

منبع::دنیای معدن

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)