37741350-55 031

توجه به محیط زیست، ضامن حفظ کره زمین برای آیندگان است.

توجه به محیط زیست، ضامن حفظ کره زمین برای آیندگان است.
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۵۲ ۱۲ خرداد ۹۷


مساله توجه به محیط زیست در دنیای امروز برای شرکت‌های بزرگ صنعتی دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار جهانی است. با توجه به مشکلاتی که هر روز در صنعت رخ می‌دهد، اهمیت این امر مشخص می‌شود.


چرا که در کشور ما موضوع محیط زیست مورد غفلت واقع شده است. به‌عنوان مثال گرد و غبار در بسیاری از مناطق کشور به‌ویژه در جنوب رخ می‌دهد یا حتی کمبود آب در مناطق مرکزی ایران به‌شدت احساس می‌شود. این موارد نشان می‌دهد که توجه به مقوله محیط زیست از اختیار و انتخاب شرکت‌ها و بنگاه‌های صنعتی و معدنی خارج شده و به یک اجبار تبدیل شده است.

شرکت‌ها و بنگاه‌ها باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که تعادل را حفظ کنند به‌طوری که در کنار فضای فعالیت صنعتی، به مقوله محیط زیست نیز توجه کاملی داشته باشند. در این برنامه‌ریزی، فعالیت‌ها نباید به این منجر شوند که اکوسیستم و تعادل در محیط زیست برهم بخورد. این یعنی شرکت‌ها باید بتوانند در کنار حفظ محیط زیست، فعالیت‌های صنعت خود را نیز انجام دهند؛ چرا که پیشرفت کشورها، نیازمند ایجاد و فعالیت صنایع است. ضمن اینکه توجه به محیط زیست نیز باید در اولویت اول قرار گیرد.

کاهش مصرف آب در فولاد باید مورد توجه قرار گیرد

متاسفانه در کشور ما بسیاری از افراد یکی از عوامل اصلی مصرف آب را صنایعی همچون فولاد معرفی می‌کنند. اما واقعیت آن است که به عنوان مثال شرکت فولاد مبارکه در هر سال تنها ۵/۱ درصد از آب زاینده رود برداشت می‌کند. این میزان در هر سال شامل حدود ۲۵ میلیون متر مکعب آب برای تولید ۲/۷ میلیون تن فولاد می‌شود و میزان مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه به‌گونه‌ای است که این شرکت در کل دنیا در این زمینه الگوی جهانی شده است. باید توجه داشت که ظرفیت ابتدایی شرکت فولاد مبارکه ۴/۲ میلیون تن محصول فولادی بوده است که در طراحی اولیه آن حق برداشت آب از زاینده رود به میزان ۴۵ میلیون متر مکعب در هر سال در نظر گرفته شده بود.

این موضوع در شرایطی است که با وجود سه برابر شدن ظرفیت تولید شرکت فولاد مبارکه طی ۲۵ سال گذشته و رسیدن به ظرفیت ۲/۷ میلیون تن محصول فولادی، میزان برداشت آب به ۲۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. این یعنی برداشت آب این شرکت به یک‌پنجم میزان اولیه کاهش پیدا کرده است. بدین ترتیب شرکت فولاد مبارکه طی سال‌های اخیر به‌ علت کاهش مداوم مصرف آب در بخش‌های مختلف به الگوی جهانی تبدیل شده است و می‌توان گفت که در حال حاضر میزان مصرف آب در فولاد مبارکه جزو کمترین مصارف در بین فولادسازان کشور است.

vدر زمینه کاهش مصرف آب پروژه‌های بسیار هزینه‌بری نیز در شرکت فولاد مبارکه در حال اجرا است. از جمله این طرح‌ها استفاده از فاضلاب شهری نزدیک‌ترین شهرها به کارخانه هستند که در این زمینه فاضلاب این شهرها خریداری شده است و با ایجاد شبکه، پمپاژخانه و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهری، این آب‌ها تصفیه می‌شوند. این اقدامات جزو مسئولیت‌های اجتماعی شرکت فولاد مبارکه نیز محسوب می‌شود. این فاضلاب‌ها به شرکت فولاد مبارکه انتقال می‌یابند و عملیات تصفیه نهایی روی آن‌ها انجام می‌شود. سپس این آب تصفیه شده در خط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند. با اجرایی کردن این پروژه که فاز اول آن در حال انجام است، به‌نظر می‌رسد که مصرف آب و برداشت از زاینده رود حتی از میزان کنونی کمتر خواهد شد.

منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)