37741350-55 031

ثبات بازار در آستانه عید شکوفه‌های چین

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۴۴ ۳ بهمن ۹۶

آغاز عید شکوفه‌های چین را همه ساله باید مبدأیی برای تغییر و تحولات در قیمت و تقاضای کامودیتی مهم سنگ‌آهن بشمار آورد،‌ به‌طوری‌که آغاز رسمی این عید از ۱۵ تا ۲۱ فوریه تعریف شده ولی به‌صورت غیررسمی این تعطیلات در بازه‌های زمانی زودتری آغاز می‌شود و به نوعی بازار را در فاز تجدید قوا قرار داده است و میل فولادسازان چینی و کارخانه‌ها برای دپو کردن را افزایش می‌دهد؛


میلی که از ترس کمبود مواد اولیه بعد از عید شکوفه‌ها است و از سوی دیگر میل به پرداخت مالیات کمتر موجب تمایل بیشتر به خرید در سال مالی جدید می‌شود.

ما از تقابل سیگنال‌های متضاد در بازار سنگ‌آهن چین نباید غافل شد؛ اگر چه تعطیلات پیش رو بازار را هر ساله با روند تعطیلی حتی در بازه زمانی بیشتری از تعطیلات رسمی مواجه می‌کند و منجر به کاهش محدود قیمت‌ها می‌شود ‌اما روزهای باقی‌مانده تا آغاز رسمی تعطیلات چین می‌تواند زمان مهمی برای تغییر این فاز باشد این در حالی است که داده‌های مورد نیاز برای تحلیل این بازار هنوز فراهم نشده است. از آن جمله می‌توان به دورنمای قیمت نفت خام، شرایط تولید و تقاضای فولاد چین، تاثیر بالا بودن موجودی انبارها در بنادر و کارخانه‌ها و میل به خرید مجدد در کنار نوسان ارزش دلار و یورو، دورنمای بازار مسکن بازار چین، حجم تقاضای داخلی این کشور، نوسان قیمت فولاد در بازارهای جهانی و حجم ورود محموله‌های جدید سنگ‌آهن به بازار چین اشاره کرد.

تجربه تاریخی بازارها نشان داده است بازار سنگ‌آهن چین در این بازه زمانی هر چند رفتارهای خاصی را از خود نشان می‌دهد ولی برای فعالان بازارهای جهانی توجیهات خاص خود را دارد، افت قیمت ۴/ ۵ درصدی در هفته گذشته در بازارهای جهانی به چه دلایلی اتفاق افتاده است؟ بازار به سمت تعطیلی چین در جریان است و چین به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده ،هرچند عیار سنگ‌آهن این کشور پایین است و مصرف‌کننده جهان بر رفتار این بازار تاثیر خواهد گذاشت. تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی سنگ‌آهن می‌گوید: به دلیل اینکه شبکه حمل‌ونقل‌ ریلی، هوایی و جاده‌ای چین جوابگوی جابه‌جا‌یی جمعیت بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر نیست این جمعیت زیاد بر روند تعطیلات و ترافیک‌های حمل‌و‌نقلی تاثیر گذاشته و به نوعی تعطیلات را طولانی‌تر کرده است.

وی در ادامه می‌گوید: از سویی چینی‌ها در تعطیلات سال نو باید صله ارحام انجام دهند و به نوعی با خانواده‌ها و بزرگ خاندان خود باشند، در واقع چینی‌ها باید در منزل بزرگ‌ترها جمع شوند موضوعی که افزایش سفرهای داخلی در این کشور در زمان عید شکوفه‌ها را دامن زده و آن را با رشد مواجه می‌کند.

در نتیجه تعطیلات به ظاهر یک هفته‌ای در چین حدود سه هفته به طول می‌انجامد و همین دلایل باعث می‌شود بازار به هرگونه تغییر در روند بازگشایی و تعطیلی چین واکنش نشان دهد، از سوی دیگر شاهدیم که یک سری از کارخانه‌های چینی در فاصله یک ماه مانده به تعطیلات،‌ اقدام به خرید و به نوعی «دپوی کالا» کرده‌اند،‌ چرا که معتقدند بعد از تعطیلات عید شکوفه‌های چین قیمت‌ها افزایش می‌یابد و قیمت‌های حال حاضر را پایین تر می‌پندارند، علت دیگر دپو کردن را باید به دلیل پایان سال چینی دانست و در این باره می‌خواهند تراز مالی خودشان را بر اساس خرید سال جاری ببندند.

به گفته وی قانونی همانند ما ایرانی ها در کشور چین وجود دارد که بر این اساس هر کسی می‌خواهد میزان کمتری مالیات پرداخت کند باید خرید بالاتری در سال مالی انجام داده باشد، بر این اساس در هند آوریل به آوریل تعریف می‌شود،‌ که در ایران تیرماه به تیرماه انجام می‌شود. این تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی سنگ‌آهن در ادامه افزود: بنابراین دلیل خریدهای قبل از پایان سال در چین را باید در سه مورد دید:

 • برای اینکه در پایان سال مالی خرید کرده و پرونده مالی خودشان را در زمان محاسبه مالیات سبک کنند.
 • بخش دیگری معتقدند قیمت‌ها در سال جدید با افزایش مواجه می‌شود و به این منظور خرید می‌کنند.
 • عده‌ای نیاز واقعی دارند.

 • بنابراین و با توجه به این خریدها، قیمت سنگ‌آهن هم تحت تاثیر مستقیم قرار می‌گیرد؛ در واقع دلیل افزایش قیمت را باید حرکت سینوسی بازار چین برای خرید سنگ‌آهن و عرضه فولاد دید.


  منبع:دنیای اقتصاد

  0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • قراضه 343 (%1.39)
 • اسلب 560-656 (%3/43)
 • شمش 385-395 (%1.3)