35060 - 031

جرقه‌های پراکنده قیمتی و انتظار بهبود در بازار فولاد

وقفه در روند افزایش قیمت‌ها در بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۴۵ ۲۳ اردیبهشت ۹۷


بازار فولاد در جهان در هفته گذشته شرایط نسبتا آرامی داشت اگرچه جرقه‌های رشد نرخ در اقصی نقاط جهان دیده می‌شود. البته شاهد ثبات نسبی در بازار مواد اولیه صنعت فولاد هم بودیم تا جایی که بازاری نسبتا آرام برای قراضه و سنگ‌آهن تجربه شد.


این در حالی است که بازار جهانی فولاد با فرض تحریک بخش تقاضا و رشد قیمت‌ها در بازار آتی در حال تغییر فاز است؛ یعنی می‌توان گفت بازارهای جهانی به سمت یک رشد قیمت جدید متمایل شده‌اند که حتی شواهدی از آن در دسترس است. با توجه به رشد قیمت‌ها در بازار جهانی فلزات و همچنین بالابودن نسبی بهای نفت خام و جرقه‌های رشد نرخ در بازار محصولات نهایی فولادی از هم اکنون می‌توان به افزایش بیشتر تقاضا، رشد تقاضای سنگ‌آهن و قراضه و افزایش قیمت‌ها خوش‌بین بود. هم‌اکنون بازار محصولات نهایی در صنعت فولاد همچون میلگرد یا ورق شرایط بهتری دارند و همین سیگنال سبب خواهد شد تا رونق در کل زنجیره تولید فولاد در جهان توزیع شود. این موارد در گزارش هفتگی پایگاه خبری فولاد ایران قابل مشاهده است.

سنگ‌آهن

در هفته‌ای که گذشت متوسط قیمت سنگ‌آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۶۶.۸ دلار در هر تن سی‌اف‌آر هفته قبل به ۶۷.۴ دلار هر تن سی‌اف‌آر رسید. در کل روند بازار تغییر زیادی نداشت و افزایش قیمت حجم خرید را در سطح متوسط نگه داشت. البته موجودی سنگ‌آهن در بنادر چین ۴/ ۱ میلیون تن طی یک هفته افت داشته و ۷۶/ ۱۵۸ میلیون تن ثبت شده است، از این رو نشان می‌دهد خریداران چینی در بنادر فعال‌تر شده‌اند.حاشیه سود تولید هر تن فولاد برای کارخانه‌های چینی به حدود ۱۵۷ دلار نزدیک شده، از این جهت بهبود جو بازار سنگ‌آهن نیز طبیعی است. البته هنوز کارخانه‌ها ترجیح می‌دهند سنگ‌آهن را در تناژ محدود خریداری کنند.در بازار سنگ‌آهن صادراتی ایران، آخرین متوسط قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۳۰/ ۳۰ دلار هر در تن فوب به ۳۲ دلار هر در تن فوب رسید. سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۲۰/ ۲۴ دلار در هر تن فوب بندر عباس به ۹/ ۲۵ دلار در هر تن فوب بهبود یافت.

قراضه

بازار قراضه وارداتی ترکیه هفته نسبتا آرامی داشت. آخرین قیمت قراضه سنگین (خلوص) ۲۰-۸۰ حدود ۳۵۷ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد که ۲ دلار رشد هفتگی داشت. اغلب خریداران ترک انتظار را به خرید ترجیح می‌دادند.در آخرین مزایده قراضه صادراتی ژاپن که هفته گذشته انجام گرفت قیمت برنده نسبت به ماه قبل حدود ۱۲ دلار رشد داشته و ۳۱۴ دلار در هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. البته متوسط قیمت قراضه صادراتی ژاپن ۳۱۰ دلار در هر تن فوب بود که نسبت به هفته قبل تغییر نداشت.در بازار داخلی آمریکا قراضه خرد شده ۶ دلار افت داشته ۳۷۰ دلار در هر لانگ تن و قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ نیز با ۱۰ دلار افت ۳۴۴ دلار در هر لانگ تن بود.در بازار داخلی ژاپن نیز قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ آخرین بار هفته گذشته ۲۹۲ دلار در هر تن ثبت شد که تقویت شد.

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی‌آی‌اس از ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار به ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار در هر تن فوب رسید. بیشتر آفریقای شمالی خریدار بیلت سی‌آی‌اس بود.بیلت سی‌آی‌اس ۵۵۵ تا ۵۶۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر جنوب شرق آسیا بود که نسبتا ثبات داشت.بیلت سی‌آی‌اس در ترکیه ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود ولی خریداری نداشت و به نظر فعالان بازار شاید ۵۲۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر معقول‌تر باشد. در بازار داخلی ترکیه بیلت ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن درب کارخانه بود و معامله جدیدی شنیده نشد.قیمت بیلت صادراتی چین با ۵ دلار هر تن رشد هفتگی به ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار در هر تن فوب رسید. در بازار داخلی قیمت بیلت با ۵ دلار هر تن رشد به ۵۸۳ دلار در هر تن با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده رسید.

مقاطع

در بازار ترکیه تقاضای میلگرد در سطح متوسط بود. البته رشد قیمت بیلت سی‌آی‌اس و بهبود بازار واردات قراضه موجب شد بازار مقاطع نیز وضعیت خوبی داشته باشد. میلگرد صادراتی ترکیه تا ۵۷۰ دلار در هر تن فوب هم شنیده شد و میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۵۶۰ تا ۵۷۰ دلار در هر تن درب کارخانه بود.میلگرد صادراتی چین ۵۴۵ دلار در هر تن فوب شد و برخی تا ۵۸۵ دلار نیز پیشنهاد قیمت می‌دادند. تقاضای فولاد ساختمانی در چین بالا رفته، از این رو انتظار می‌رود قیمت میلگرد بالاتر نیز برود.در بازار داخلی اروپا میلگرد یک یورو افت داشت و ۵۵۲ یورو در هر تن درب کارخانه بود. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد حدود ۶۹۸دلار در هر شورت تن ثبات داشت. میلگرد وارداتی به آمریکا نیز ۶۳۷ دلار در هر شورت تن سی‌آی اف بود.میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس نیز ۳ دلار بهبود هفتگی داشته و ۵۷۰ دلار هر تن فوب شنیده شد.

ورق

ورق گرم صادراتی چین ۵ تا ۱۰ دلار هر تن رشد داشته، زیرا جو بازار آتی و بازار نقدی داخلی آن مثبت بود و ورق گرم صادراتی ۵۹۰ تا ۶۱۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.در جنوب شرق آسیا قیمت ورق گرم وارداتی از چین هفته گذشته ۵ تا ۱۰ دلار هر تن رشد داشته و در ۵۸۵ تا ۶۱۵ دلار در هر تن فوب پیشنهاد می‌شد. همچنین ورق گرم روسیه در بازار جنوب شرق آسیا ۶۰۰ تا ۶۱۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود. در بازار داخلی آمریکا ورق گرم افت جزئی داشته و ۸۸۱.۲۵ دلار در هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم کمتر از یک یورو بالا رفته و ۵۷۰.۵۰ یورو در هر تن درب کارخانه شد.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)