35060 - 031

جنگ تجاری آمریکا و چین، صادرات فولاد ایران را زمین‌گیر می‌کند؟

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۳۶ ۳ مهر ۹۸

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به اقتصاد۲۴ پاسخ داد؛ حسن‌نژاد معتقد است: اینکه فولاد ایران گران‌تر از فولاد چین است است به‌دلیل آنست که ایران فولاد را از گندله می‌سازد در حالی که چینی‌ها فولادشان را از آهن قراضه تولید می‌کنند به همین جهت قیمت فولاد مبارکه در بازار جهانی بالاتر از فولاد چین است و کیفیت بالاتری هم دارد.


محمد آیتی، جنگ تجاری آمریکا و چین که روزهای اوج خود را سپری می‌کند بر بسیاری از بازارهای کشورهای دیگر هم اثرگذار بوده است به طوری که گفته می‌شود صادرات فولاد ایران نیز از این مسئله مستثنی نخواهد شد.

سال‌هاست که آمریکا، چین را به چشم یک رقیب تجاری ترسناک می‌بیند، اما به‌نظر می‌رسد این رقابت اقتصادی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ جدی‌تر از همیشه شده است.

از این‌رو ماه‌هاست که جنگ تجاری آمریکا و چین وارد فاز جدیدی شده است و مرتب می‌شنویم که هرکدام از کشورها سیاست اقتصادی خاصی را علیه دیگری وضع می‌کند. چندی پیش، آمریکا واردات فولاد از چین را ممنوع کرد و به اعتقاد برخی کارشناسان این رویکرد آمریکا می‌تواند بر فروش فولاد ایران که پیش از چین از سوی آمریکا تحریم شده بود، اثر بگذارد. این کارشناسان معتقدند به دلیل جنگ تجاری، چون فولاد چین راهی به آمریکا نخواهد داشت در نتیجه به سمت بازارهای هدف ایران سرازیر خواهد شد و به دلیل ارزان بودن قیمت آن به نسبت فولاد ایرانی و نیز با توجه به احتمال دامپینگ چینی ها در بازار فولاد، این کار به بازار فولاد ایران در حوزه صادرات آسیب وارد می‌کند.

در همین رابطه، محمد حسن‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیرامون تحریم فولاد چین توسط آمریکا و اینکه با توجه به نیروی کار ارزان‌تر در چین آیا احتمال از دست دادن بازار فولاد ایران و جایگزینی آن با فولاد چین مطرح است یا نه؟ به اقتصاد۲۴ گفت: مساله از چند بُعد قابل بررسی است. هنگامی که دو قدرت بزرگ اقتصادی با یکدیگر درگیر می‌شوند، رشد اقتصادی جهانی کاهش می‌یابد و به تبع آن، تقاضای کل هم نزول پیدا می‌کند و ما نیز در این کاهش تقاضا سهیم خواهیم بود و بدون تردید متضرر خواهیم شد، اما از طرف دیگر زمانی که چین و آمریکا با هم درگیر می‌شوند و بازارها را از دست می‌دهند، شاید فضا برای صادرات یا واردات ایران بهتر شود.

وی افزود: در بُعد دیگر باید توجه داشت که نیروی کار ارزان در چین مساله‌ای است که مربوط به گذشته است و امروز چنین چیزی مطرح نیست، بلکه آن‌ها از صرفه‌جویی به مقیاس استفاده می‌کنند. در چین هزینه انرژی و دستمزدها بالاست و ارزان‌تر بودن فولاد چینی نسبت به فولاد ایرانی ربطی به نیروی کار ارزان‌تر ندارد.

حسن‌نژاد معتقد است: اینکه فولاد ایران گران‌تر از فولاد چین است به‌دلیل آنست که ایران فولاد را از گندله می‌سازد در حالی که چینی‌ها فولادشان را از آهن قراضه تولید می‌کنند، به همین جهت قیمت فولاد مبارکه در بازار جهانی بالاتر از فولاد چین است و کیفیت بالاتری هم دارد.

حسن نژاد اظهار کرد: ارزان‌تر بودن فولاد چین نسبت به ایران مربوط به کیفیت آنست و ربطی به ارزان‌تر بودن نیروی کار ندارد و اتفاقاً حقوق و دستمزد در چین بالاتر از ایران است. با توجه به رشد اقتصادی بالا در چین، تقاضای کل افزایش یافته و تقاضا برای نیروی کار هم بالا رفته و در نهایت دستمزدها به نسبت گذشته به مراتب بالاتر است.

نماینده جلفا در پایان خاطرنشان کرد: اینکه فکر کنیم چون فولاد چین توسط آمریکا تحریم شده پس آن‌ها جایگزین بازار غیررسمی ایران در دوران تحریم خواهند شد، تصور اشتباهی است زیرا تا حد قابل توجهی جنس، قیمت و حتی کارآیی این دو فولاد از هم متفاوت است و هرکدام مشتری خود را دارند.

اقتصاد۲۴

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)