35060 - 031

حضور دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی برای اولین بار در ایران

حضور دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی برای اولین بار در ایران
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۵۶ ۱۵ شهریور ۹۷


به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریا نوردی در همایشی که شنبه ۱۷ شهریور به مناسبت هفتادمین سال تشکیل سازمان بین‌المللی دریانوردی در تهران برگزار می‌شود، دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی نیز حضور خواهد داشت.


محمد راستاد در نشست خبری با اعلام این مطلب گفت: این همایش را می‌توان فرصتی دانست تا توانمندی‌ ایران در عرصه فعالیت‌های دریایی به عالی‌ترین مقام سازمان جهانی دریانوردی معرفی شود. وی افزود: متاسفانه تحریم‌های ناعادلانه به‌صورت یک‌طرفه به ما تحمیل شده، اما حضور این مسوول سازمان جهانی دریانوردی نشان می‌دهد که ایران را به‌عنوان یکی از ۲۰ کشور موثر جهان در این سازمان جهانی نمی‌توان نادیده گرفت.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به وجود ۵۷۰۰ کیلومتر ساحل، ۱۱ بندر اصلی و ۶۰ بندر کوچک در ایران اشاره کرد و افزود: کشور ما ۲۲۰ میلیون تن ظرفیت ناوگان اقیانوس‌پیما دارد که از نظر ظرفیت جزو ۲۰ کشور اول جهان است و سالانه ۳۰۰ میلیون تن انواع کالا از طریق بنادر ایران وارد و صادر می‌شود. راستاد در ارتباط با قراردادهای منعقد شده با بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل دریایی گفت: این بخش شاهد ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و در سفری هم که به اتفاق وزیر راه و شهرسازی به بندر امام داشتیم ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و ۶۰۰ میلیارد تومان انعقاد تفاهم‌نامه صورت گرفت.

وی درباره حضور هندی‌ها در بندر چابهار گفت: قرارداد با هند به قوت باقی است و قرارداد بهره‌برداری موقت در بندر چابهار منعقد شده که مقدمه‌ای بر قرارداد بلندمدت در این بندر است. ارائه ضمانت‌نامه بانکی از سوی شرکت هندی در حال نهایی شدن است و هفته آینده برای پیگیری ادامه مذاکرات عازم هندوستان هستیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با آخرین وضعیت کریدور پاکستان – چین که بخشی از آن مربوط به بندر گوآدر – چابهار می‌شود، گفت: کریدور اقتصادی چین – پاکستان شامل یک پکیج است که قرارداد تجاری بین این دو کشور روال خود را طی می‌کند.

این همکاری برای ما هم می‌تواند یک فرصت باشد. بنادر چابهار و گوآدر می‌توانند از ظرفیت‌های خود برای گسترش مبادلات تجاری بین‌المللی بهره بگیرند. وی در مورد سرنوشت تشکیل اداره کل حمل و نقل چندوجهی و امور لجستیکی گفت: این اداره کل به معاونت امور بندری سازمان بنادر اضافه شد تا بتوان حمل و نقل چندوجهی را در حوزه فعالیت‌های دریایی کشور توسعه داد. با تمرکز بر موضوع افزایش ظرفیت ریلی بنادر و تعامل با راه‌آهن اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسبی توسط این اداره‌ کل انجام شده است،‌ تعاملاتی با راه‌آهن نیز برقرار شد تا هدایت کالاهای ورودی و خروجی به بنادر از طریق ریل بسترسازی شود.

راستاد درخصوص محدودیت‌های تردد (تحریم‌های آمریکا) اظهار کرد: خطوط کشتی‌رانی تاکنون هیچ محدودیتی برای تردد اعلام نکرده‌اند. در رابطه با بیمه کشتی‌ها نیز شرکت‌های بیمه تصمیم‌گیری را به بعد از ۱۳ آبان موکول کرده‌اند که آیا پوشش بیمه‌ای به ناوگان ما داشته باشند یا خیر. قطعا اگر بیمه خود را قطع کنند از بیمه‌های داخلی استفاده می‌کنیم.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)