35060 - 031

حواشی روزهای اخیر باربری و مشکلات بازار فولاد

حواشی روزهای اخیر باربری و مشکلات بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۵۳ ۱۰ خرداد ۹۷


در روزهای اخیر و به جهت مشکلات ایجاد شده در زمینه بارگیری محصولات فولادی و تاثیراتی که می تواند بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات در روزهای آینده داشته باشد به مراتب تحلیل های زیادی منتشر گردید.


در روز گذشته اعتصاب کامیونداران و رانندگان کامیون وارد نهمین روز خود شد. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه ‌های اجتماعی حاکی از ادامه اعتصاب کامیون داران در نهمین روز آن بود. این بازتاب در شبکه های اجتماعی نشان دهنده آن بود که پایانه بار تهران و پایانه حمل و نقل قزوین نیز به این اعتصابات پیوسته است.

بعضی ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی در روز چهارشنبه نشان می داد اعتصابات در ‌فسا، خرم آباد ،‌کنگاور و شهرهای استان قزوین ادامه داشته است. این در حالی است که در روز سه شنبه برخی خبرگزاری ها از اعلام پایانی رسمی اعتصابات خبر دادند ولی با این حال در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه همچنان اعتصابات کم و بیش دیده می شد.

طبق روال چند روز اخیر و به جهت اطلاع رسانی به عرض می رسد تا صبح روز چهارشنبه هیچ گونه گشایشی در امر بارگیری انجام نشده و رانندگان کماکان در اعتصاب بوده اند. این در حالی است که در روز سه شنبه اطلاعیه سازمان راهداری خطاب به رانندگان به شرح زیر منتشر گردید: اطلاعیه سازمان راهداری خطاب به رانندگان

با توجه به مذاکرات انجام شده کانون انجمن های صنفی رانندگان با وزیر محترم راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ، تصمیمات مناسبی جهت ایفای مطالبات شما اتخاذ گردیده و هماهنگی لازم جهت ادامه فعالیت امن و با اطمینان در راهها فراهم گردیده است. همچنین تلاش های زیادی توسط نیروهای موثر در برقراری نظم و آرامش در جریان است و شاید روزهای آینده اوضاع به مراتب بهتر باشد.

طبق تحقیقات میدانی برخی خبرگزاری ها و گفتگو با برخی از رانندگان و باربری ها در صورت عدم توافق بین طرفین طی روزهای گذشته با توجه به تعطیلات ۵ روزه هفته آینده به نظر می رسد اعتصاب تا بعد از تعطیلات چند روزه نیمه خرداد ادامه داشته باشد و با توجه به اوضاع کنونی بازار بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات تاثیر زیادی خواهد داشت.

هم چنین در روز چهارشنبه بنابر گفتگو برخی خبرگزاری ها با چند شرکت حمل و نقل در مناطق شمال و شمال غرب و غرب کشور و به خصوص بندر انزلی …. خبرهای خوبی از بارگیری و بارنامه نویسی شنیده شد و حتی تنی چند از مسافران مسیرهای گیلان ، تریلی های حمل ورق رول را مشاهده کرده اند اما در مناطق جنوبی به ویژه یزد ، کرمان ، اهواز ، بندر عباس و… هنوز شرایط عادی نیست.

با این حال خبرها حاکی از آن است که دولت بیست درصد کرایه کامیون ها را افزایش داده است و در روزهای آتی بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد تاثیرگذار خواهد بود.

اعتصاب کامیون داران

اوضاع اعتصابات در ساعات میانی روز چهارشنبه و تاثیر بر قیمت تیرآهن و میلگرد

در ساعات میانی روز چهارشنبه شنيده شد که بارگيري در برخي استان ها شروع شده و همچنين در اصفهان بارگيری ماشينهای ۱۰ و ۱۵ تن به اصطلاح اطاق دار شروع شده اما همچنان تريلی ها در اعتصاب به سر می بردند.

برخی از فعالان صنف حمل و نقل در ساعات میانی روز یقین داشتند که به احتمال زياد مشكلات امروز حل خواهد شد. هم چنین در اواسط روز شاهد بهبود در برخی از حوزه ها بودیم و بارگیری از استان یزد و کارخانه نورد نیشابور صورت گرفت. هم چنین فولاد آناهیتا نیز در خود استان در حال بارگیری بود. کارخانه های استان آذربایجان هم به صورت محدود در حال بارگیری بودند. ولی در استان اصفهان هیچ گشایشی صورت نگرفت.

به طور کلی در روز گذشته روند معاملات به نسبت ۳ الی ۴ روز گذشته؛ بهتر دیده شد. از برخی فعالان بازار شنیدیم که تابوی اعتصابات در پایتخت و برخی مبادی شکسته شده است؛ کما اینکه بارگیری و ارسال بار از پایتخت به برخی شهرهای نزدیک تقریبا روان تر از چند روز گذشته دیده می شود.

مشکلات بین راهی در مسیرهای طولانی اما همچنان وجود دارد؛ در ساعات پایانی روز نیز براساس اخبار منتشر شده در برخی خبرگزاری ها مطلع شدیم که بار از نیشابور بار شده یا می شود؛ اما گزارش شده که عده ای بین راه مانع ادامه حرکت رانندگان می شوند و مجبور به بازگشت یا توقف در پارکینگ های بین راهی خواهند شد.
حل معضل اعتصابات در ساعات پایانی روز گذشته

همچنین سخت گیری ها و نظارت نیروی انتظامی هم امروز بیشتر شده است؛ در دقایق پایانی روز بلاخره اعلام بار اصفهان نیز درست شد.امیدواریم که این غائله هرچه زودتر ختم به خیر شود و تبدیل به یک بحران و فاجعه اقتصادی نشود. تا امروز تقریبا ده روز است که سیستم حمل و نقل جاده ای قفل شده و علاوه بر قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی حتی در برخی کالاهای اساسی و خوراکی هم شاهد افزایش قیمت و کمبود هستیم.

منبع:فولاد مهر

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)