37741350-55 031

دستور شریعتمداری برای تعیین‌ تکلیف عوارض صادرات سنگ‌ آهن

دستور شریعتمداری برای تعیین‌ تکلیف عوارض صادرات سنگ‌ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۲۴ ۱۹ دی ۹۶


رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی وضع عوارض صادراتی سنگ آهن خبر داد.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که بورس کالا می‌تواند به بسیاری از اختلافات در مورد عرضه و خرید سنگ آهن پایان دهد، اظهار داشت: ایمیدرو از ارائه سنگ آهن در بورس کالا استقبال می‌کند، زیرا بورس کالا می‌تواند با شفافیتی که در معاملات ایجاد می کند به بسیاری از گلایه هایی که میان تولیدکنندگان سنگ آهن و شرکت‌های فولادی وجود دارد را پایان دهد. او در ادامه افزود: در حال حاضر سنگ آهن برای بازارهای صادراتی از طریق بورس کالا فروخته می شود ولی معتقدیم برای فروش داخلی باید به بورس کالا بیاید. البته به نظر ما بقیه زنجیره فولاد همانند گندله و کنسانتره نیز باید به مجموعه بورسی عرضه شوند.

اهمیت زمان عرضه سنگ آهن به بورس کالا

مهدی کرباسیان با اشاره به اهمیت در نظر گرفتن زمان برای ارائه سنگ آهن به بورس کالا، عنوان کرد: زمان عرضه سنگ آهن به بورس کالا مسئله مهمی است، زیرا باید به نحوی تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار شود. او در ادامه با اشاره به جلساتی که در این زمینه برگزار شده است، بیان کرد: تاکنون بورس کالا جلسات متعددی را با تولید کنندگان و عرضه کنندگان سنگ آهن برگزار کرده که حتی دو جلسه از این سلسله ملاقات ها در حضور خود من بوده است و امیدواریم که نتیجه آن را به زودی مشاهده کنیم.

انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن مخالف وضع عوارض صادراتی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پاسخ به این پرسش که با ورود سنگ آهن در بورس کالا و مشخص شدن میزان مازاد تقاضای داخلی آیا عوارض صادرات سنگ آهن برداشته خواهد شد یا نه، بورس کالا را کمک کننده برشمرد و افزود: موضوع عوارض صادرات سنگ آهن ابعاد گوناگونی دارد که باید آن را در نظر گرفت. در حال حاضر انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن با وضع عوارض صادراتی مخالف است و تفکری در وزارت صنعت معدن و تجارت آن را به دلایل مختلفی از جمله تأمین نیاز واحدهای داخلی لازم می‌داند.

او با اشاره به نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت در این رابطه اظهار داشت: جلسه ای در رابطه با وضع عوارض صادراتی با انجمن تولیدکنندگان سنگ آهن برگزار کردیم که نتیجه آن گزارشی شد که به وزیر صنعت معدن و تجارت ارائه شد و طبق نظر وزیر قرار شد کمیته‌ای جمیع نظرات و ابعاد مربوط به این موضوع را جمع‌آوری کند و طی گزارش دیگری جهت تصمیم گیری به وی ارائه کند. رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) یادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این باور است برای وضع هرگونه عوارض صادراتی و تعرفه وارداتی باید با انجمن های تخصصی و مربوطه گفت‌وگو شده و نظر آن ها نیز در این رابطه گرفته شود.

منبع: ایسنا

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)