35060 - 031

رشد روز افزون کوره‌های قوس تقاضای الکترود گرافیتی را بالا می‌برد

رشد روز افزون کوره‌های قوس تقاضای الکترود گرافیتی را بالا می‌برد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۴۲ ۱۹ تیر ۹۷


شواهد نشان می‌دهد که بازار مصرف الکترودهای گرافیتی با رشدی روز افزون مواجه است. چین در سیاست‌گذاری‌های خود در نظر دارد که صادرات الکترودهای گرافیتی را محدود کند تا تولیدات داخلی عمدتا تقاضای داخلی را پوشش دهد.


طبق اعلام وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، کوره‌های آلاینده این کشور (از نوع کوره‌های القایی و بلند) با نسبت ۱٫۲۵ به ۱ با کوره‌های قوس الکتریکی جایگزین خواهند شد که این اقدام رشد فزاینده کوره‌های قوس و در نتیجه افزایش تقاضای الکترودهای گرافیتی را به‌همراه خواهد داشت.

هیجانی که چین به بازار الکترود گرافیتی می‌افزاید با نگاهی به گزارش سالانه شرکت HEG – یکی از تولیدکنندگان بزرگ الکترود گرافیتی در هند – چنین دریافت می‌شود که تقاضای چین به الکترودهای گرافیتی به‌شدت افزایش خواهد یافت. چنان که در گزارش‌های قبلی سایت فلزات آنلاین نیز به کرات بیان شد، ۲ عامل به‌صورت همزمان منجر به تغییراتی اساسی در بازار الکترودهای گرافیتی و یا به‌طور کلی‌تر صنعت فولاد در جهان شده است؛

بسته شدن واحدهای کم بازده تولید فولاد (کوره‌های القایی و بلند) که اثرات مخربی بر روی محیط زیست دارند و جایگزینی این کوره‌ها با تکنولوژی کوره‌های قوس الکتریکی که منجر به رشد فزایند تقاضای جهانی برای الکترود گرافیتی در جهان خواهد شد و همچنین پیش‌بینی افزایش قیمت الکترود گرافیتی به‌دلیل رشد هزینه‌های تولید، عامل دیگر این تغییرات اساسی خواهد بود. سال میلادی گذشته (۲۰۱۷) چین با بستن برخی واحدهای کوره بلند و القایی خود، به ترتیب ۱۵۵ و ۱۱۵ میلیون تن از ظرفیت این واحدها را کم کرد و همزمان، ۱۰۵ واحد کوره قوس الکتریکی با مجموع ظرفیت تولید سالانه ۶۶ میلیون تن نصب کرد و یا ساخت و ساز آن‌ها را از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد. در ابتدای سال میلادی جاری (۲۰۱۸)، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) اعلام داشت که اقدامات جدید سیاست فولاد مبنی بر تعویض ظرفیت‌های فولاد در پکن و دیگر استان‌ها به‌زودی به مرحله اجرا خواهند رسید. نسبت تغییرات صورت گرفته توسط وزارت صنعتو فناوری اطلاعات چین، ۱٫۲۵ به ۱ اعلام شده است؛

این موضوع بدان معنی است که به ازای هر یک میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد اضافه شده برای فولادسازی، معادل ۱٫۲۵ میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد با روش کوره بلند و یا القایی باید بسته شود. در نهایت، هر چند این اقدام باعث می‌شود که ظرفیت تولید فولاد به مرور کاهش یابد، اما در عوض سهم تولید فولاد از طریق کوره‌های قوس افزایش خواهد یافت. سهم ظرفیت تولید فولاد با استفاده از کوره قوس در سال ۲۰۱۷ نیز نسبت به سال قبل از آن ۹ درصد افزایش یافته بود. دولت چین سیاست خود را نیل به تولید ۲۰ درصد از کل فولاد با استفاده از روش کوره قوس تا سال ۲۰۲۰ قرار داده است.

بنابر آمارها استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی از سال ۲۰۱۶ به بعد روند پر شتابی به خود گرفته است. بر اساس این تغییرات، پیش‌بینی تقاضای جهانی برای الکترود گرافیتی تا بیش از ۲ میلیون در سال تا سال ۲۰۲۰ دور از انتظار نخواهد بود. این روند، منجر به افزایش شدید تقاضا برای الکترود گرافیتی و رشد فزاینده قیمت‌ آن در بازارهای جهانی شده است.

منبع:اخبار فلزات

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)