35060 - 031

رشد قیمت محصولات طویل در بازار

آهن در یک سال ۱۰۰ درصد گران شد.
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۶:۱۸ ۲۹ اردیبهشت ۹۷


معاملات محصولات فولادی در هفته پایانی اردیبهشت با افت مواجه شد و در این میان محصولات تخت، معاملات کمتری را تجربه کردند.


با این حال نکته مهم در مورد بازار فولاد کشور پس از آغاز سال ۱۳۹۷ این است که قیمت محصولات طویل در بازار به محصولات تخت رسیده و حتی در مواردی از آن عبور کرده که نشان‌دهنده تغییر نسبی جهت بازار است.

بازار محصولات فولاد کشور هنوز تحت تأثیر قیمت دلار قرار دارد و با وجود آنکه مدت‌ها است نرخ دلار تثبیت شده، ولی سمت و سوی بازار حاکی از آن است که قیمت محصولات طویل در بازار رو به افزایش است و در مقابل قیمت محصولات تخت در مقایسه با سال گذشته تغییر چندانی نداشته است. به‌ عنوان مثال در هفته آخر اردیبهشت سبد تیرآهن ۲ مرتبه در بازار عرضه شد که با قیمت‌های ۲ هزار و ۸۰۰ تومان و ۲ هزار و ۷۴۲ تومان به‌ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت.

در حالی که در همین بازار ورق گرم B با قیمت ۲ هزار و ۷۶۶ تومان به‌ازای هر کیلوگرم به فروش رفت. همچنین قیمت فروش و معامله هر کیلوگرم میلگرد نیز در بازار به‌طور میانگین ۲ هزار و ۶۲۲ تومان بوده است. این یعنی قیمت‌های محصولات فولادی در حال نزدیک شدن به یکدیگر هستند و به‌نظر می‌رسد که بازار فولاد کشور به فاز رقابتی وارد شده است.

در هفته گذشته یعنی از ۲۲ تا ۲۷ اردیبهشت، حدود ۶۶ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن ۷۳ هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز ۶۵ هزار تن از محصولات فولادی عرضه شده مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. محصولات تخت در این هفته بیش از سایر محصولات معامله شدند؛ به‌ گونه ای که ۲۳ هزار تن ورق سرد، ۱۲ هزار تن ورق گرم، ۲ هزار تن ورق گالوانیزه و ۲ هزار تن دیگر ورق قلع‌اندود به فروش رفتند که در مجموع شامل ۴۰ هزار تن محصول می‌شد. این محصولات تماما از سوی شرکت فولاد مبارکه عرضه شدند.

محصولات طویل نیز به‌میزان ۲۰ هزار تن در بازار عرضه شدند که در این میان سهم تیرآهن و میلگرد از محصولات طویل کاملا برابر بود. این یعنی ۱۰ هزار تن میلگرد و ۱۰ هزار تن تیرآهن در بازار عرضه شدند و مورد معامله قرار گرفتند.

البته در این میان رقابت بیشتر بر سر خرید تیرآهن عرضه شده از سوی ذوب آهن شکل گرفت و این محصول در مقابل ۱۰ هزار تن عرضه، ۱۵ هزار تن تقاضا داشت. ضمن اینکه یک محموله میلگرد فولاد کرمان به وزن ۳۳۰ تن مورد معامله قرار نگرفت. در نهایت این که شرکت فولاد کاوه جنوب کیش نیز یک محموله ۵ هزار تنی شمش بلوم را در بازار عرضه کرد که با تقاضای ۶ هزار و ۵۰۰ تنی توانست تمامی آن را مورد معامله قرار دهد.

منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)