37741350-55 031

رقابت تنگاتنگ ایران و عمان در صادرات بیلت و بلوم

ایران بدون رقیب در صادرات اسلب
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۲۳ ۱ بهمن ۹۶

اسلب قطعه‌ای فولادی به شکل مکعب مستطیل است که معمولا به ضخامت ۲۳۰ میلی‌متر و عرض ۱٫۲۵ متر و طول ۱۲ متر است. اسلب یکی از محصولات میانی کارخانه‌های فولادسازی است که از آن برای تولید ورق فولادی استفاده می‌شود.


صادرات اسلب فولادی ایران در سال‌های اخیر جهش قابل مشاهده‌ای داشته است و تقریبا تمام صادرات اسلب خاورمیانه توسط ایران صورت می‌گیرد. طبق اطلاعات تجارت سازمان ملل متحد، صادرات کل منطقه در سال ۲۰۱۶ برابر ۷۶۴هزار و ۸۲۹ تن بود که ایران با ۷۶۴ هزار و ۶۱۱ تن صادرات در مقام اول می باشد و پس از آن ترکیه با اختلاف بسیار زیاد و با ۲۱۸ تن در مقام دوم قرار دارد.اما در صادرات سایر محصولات نیمه‌ساخته (بیلت و بلوم) ایران رقابت تنگاتنگی با عمان دارد.

فولاد مبارکه و کارخانه‌های زیرمجموعه آن بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادر‌کننده محصولات نیمه‌ساخته ایران هستند. عمده صادرات اسلب ایران در سال ۲۰۱۶ به کشورهای تایلند و تایوان صورت گرفت.

ایران بدون رقیب در صادرات اسلب

از طرفی حجم صادرات بیلت و بلوم ترکیه در سال‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. صنایع فولاد ترکیه ابتدا با هدف تأمین فولادهای ساختمانی مورد نیاز در توسعه زیربناهای ابتدایی شهری و روستایی این کشور ایجاد شد، اما پس از مدتی ترکیه به بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه تبدیل شد، اما این موازنه به سرعت در حال تغییر است.

صنایع رو به رشد ترکیه تمایل روزافزونی به مصرف محصولات تخت فولادی از خود نشان می‌دهند. نیاز روزافزون صنایع اتومبیل‌سازی، ماشین‌سازی و کالاهای خانگی این کشور باعث شده تا از حجم صادرات محصولات نیمه‌ساخته این کشور کاسته شود و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش محصولات پایانی از جمله انواع ورق‌های فولادی افزایش یابد، اما کشورهای ایران و عمان در سال‌های اخیر جایگاه خاصی در صادرات محصولات نیمه‌ساخته به‌دست آورده‌اند.

کشور عمان در سال ۲۰۱۶، با صادرات ۶۲۴ هزار و ۶۲۴ تن و ایران ۶۵۹ هزار و ۶۲۹ تن رقابت تنگاتنگی با هم دارند. همچنین عمان در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های ویژه‌ای در بخش تولید محصولات فولادی انجام داده و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به رقیب منطقه‌ای ایران تبدیل شده است.


منبع:فلزات آنلاین

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)